Prskavec má novou loď a místo longboardu auto. O olympiádě ale sní pořád

ČTK ČTK
21. 3. 2016 12:56
Mistr světa na kajaku má podle svých slov dobrou formu a několik dalších snů.
Jiří Prskavec
Jiří Prskavec | Foto: Jan Homolka/kanoe.cz

Praha - Vodní slalomář Jiří Prskavec absolvoval nejdelší tréninkový pobyt v teple, k dispozici má novou loď a je připraven na domácí olympijskou nominaci. Mistr světa na kajaku má podle svých slov dobrou formu a několik dalších snů.

Rád by popáté v kariéře vybojoval medaili na mistrovství světa do 23 let, kde bude závodit naposledy, a hlavně - získal cenný kov na olympiádě v Riu.

Rio zatím Prskavec jisté nemá

Nejdřív se tam ale musí kvalifikovat. Domácí nominace začíná v polovině dubna dvěma závody na Trnávce, pokračuje o týden později dvěma závody v pražské Troji a mezi reprezentační trojicí se o vítězi rozhodne na evropském šampionátu v Liptovském Mikuláši v polovině května. Není však vyloučeno, že Prskavec bude mít nominaci do Ria jistou už po pražských závodech, neboť má pět bonusových bodů k dobru za loňský triumf na mistrovství světa v Londýně.

"Tak to ale není. Jsou tady další čtyři kluci, co mohou do nominace pořádně promluvit," upozornil Prskavec zejména na stříbrného olympijského medailistu Vavřince Hradilka, loňského finalistu mistrovství světa Ondřeje Tunku, Víta Přindiše, který se letos úspěšně vrátil po zranění, či Luboše Hilgerta. "Rozhodně to nebude tak, že máme nominaci v kapse," uvedl trenér a otec Jiří Prskavec starší. "Pět bodů k dobru je výhoda, ale když nedokážou být mezi nejlepšími, tak jim to stejně stačit nebude."

Loni Prskavec po devíti letech změnil loď a stal se mistrem světa. Jenže potom ji několikrát zlomil. "A ona těma záplatama ztěžkla," podotkl. Na soustředění do Emirátů a Austrálie si vzal půlenou loď, která se složila do krabice a po přesunu letadlem zase složila. "Kvůli dopravě to je paráda, ale po dvou týdnech se spoj začal hýbat, do lodě začalo téct a byla těžká. Měsíc jsem v Austrálii jezdil s brzdou. Je to cesta do budoucna, ale na té technologii se musí zapracovat," řekl.

Jenže podle rčení "těžko na cvičišti, lehko na bojišti" to nyní slalomář vidí jako pozitivum. "Trochu jsem zesílil a jak jsem dostal novou, tak cítím, že klouže úplně výborně. V Austrálii jsem možná trpěl, ale nakonec dobrý," podotkl. Nová loď je podle něj nejlépe postavená, jakou kdy měl. "Je lehčí a pevnější," objasnil. Model má z výroby pouze sedm kilogramů. "Takže jsem ji musel dovažovat. Točí rychle a jak je lehká, tak výborně jede dopředu. Vyhovuje mi to," řekl dvojnásobný mistr Evropy.

Místo longboardu auto

Na MS do 23 let byl v letech 2012 a 2014 třetí, v roce 2013 druhý a letos by měl obhajovat loňské zlato. "Medaili jsem tam měl pokaždé, takže bych to chtěl v posledním roce završit pátou," řekl Prskavec k šampionátu v polovině července v Krakově, kde se mu daří. Nejspíš vynechá ME stejné věkové kategorie ve slovinském Solkanu těsně před olympiádou.

I přes nabitou sezonu si Prskavec ve volnu najde čas i na zábavu. Hodně se věnuje skateboardingu. "Loni jsem si pořídil longboard jako dopravní prostředek, ale teď jsem teda dostal auto," usmál se Prskavec. Na skateboardu jezdil hlavně v Austrálii. "Ale teď mi to táta asi zakáže, protože loni před MS jsem spadl a tři dny jsem nemohl jezdit," prozradil Prskavec. "Takže chodím venčit psa přítelkyně, malého bišonka. Vůbec mě neposlouchá," dodal s úsměvem.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Indráčkové patří na MS po prvním kole na velkém můstku 27. místo

Do druhého kola závodu na velkém můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu postoupila z dvojice českých skokanek na lyžích pouze Karolína Indráčková. Díky výkonu rovných 90 metrů jí v polovině soutěže patří 27. místo. Šestnáctiletá Klára Ulrichová skončila na 36. příčce.

Minulý týden na středním můstku obsadila Indráčková 25. místo a vylepšila české ženské maximum na světovém šampionátu.

Po prvním kole na velkém můstku vede Norka Maren Lundbyová, která už získala v Oberstdorfu stříbro, a útočí na druhý světový titul v kariéře. Olympijská vítězka z Pchjongčchangu skočila 128 metrů a vede o 3,6 bodu před Slovinkou Nikou Križnarovou. Třetí je zatím Rakušanka Marita Kramerová.

Aktualizováno před 34 minutami

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy