Prskavec jako Messi nebo Bolt. Letenku do Ria však ještě nemá

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 1. 2016 14:11
V uplynulém roce se stal vodní slalomář Jiří Prskavec mistrem světa. Mezinárodní asociace sportovních novinářů ho dokonce zařadila po bok Usaina Bolta, Lionela Messiho či Novaka Djokoviče mezi nejlepších 15 sportovců. Nominaci na olympiádu v Riu však Prskavec stále jistou nemá.
Jiří Prskavec.
Jiří Prskavec. | Foto: ČTK

Praha - Vítězem ankety o nejlepšího sportovce Českého svazu kanoistů se včera večer stal vodní slalomář Jiří Prskavec. Držitel titulů mistra světa a Evropy v kategorii do 23 let po dvou evropských prvenstvích mezi seniory přidal loni i ten nejcennější z mistrovství světa.

Mezinárodní asociace sportovních novinářů ho navíc zařadila po bok Usaina Bolta, Lionela Messiho či Novaka Djokoviče mezi nejlepších 15 sportovců.

"Když jsem se to dověděl, tak jsem to považoval za legraci. Je to pro mě samozřejmě více než překvapující a úžasné zároveň. Ale mezi tato světová esa nepatřím," nešetřil dvaadvacetiletý kajakář skromností v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Před dvěma dny jste se vrátil ze Spojených arabských emirátů. Bylo to první soustředění v rámci vaší přípravy na olympiádu?

Ani jedno, ani druhé. Do Emirátů jsem se vydal už potřetí, tentokrát s rodiči, přítelkyní a jedním kamarádem. Z Prahy jsme odletěli už 25. prosince, abych doma nepodlehl vánočním radovánkám, hlavně cukroví a dalším laskominám. Byla to tedy skoro dovolená, s řadou prohlídek známých i méně známých míst. Nezapomněl jsem však ani na trénink, který v příjemném teple měl také svoji hodnotu.

Takže skutečná příprava na olympiádu je teprve před vámi?

Loni jsem sice dosáhl několika cenných úspěchů, ale účast na olympiádě jistou nemám. Letenku do Ria si podle počtu nasbíraných bodů zajistí pouze jeden z našeho kvinteta. Já mám sice pět bodů, druhý Ondřej Tunka jen jeden a třeba stříbrný z londýnské olympiády Vavřinec Hradilek dokonce žádný, ale kdo z nás do Brazílie pojede se rozhodne až ve čtyřech domácích nominačních závodech, eventuálně potom na mistrovství Evropy.

Kdy a kde se tyto závody uskuteční?

Ve druhé polovině dubna. Dva ve Veltrusech a dva v pražské Tróji. Pro svoji náročnost jsou to dobře zvolené tratě. Smutnější je už zmíněná skutečnost, že každou zemi může reprezentovat pouze jeden kajakář, ačkoliv svojí výkonností a pozicí mezi světovou elitou by si Češi, ale třeba i Slováci zasloužili mít nejméně dva zástupce.

V Austrálii ho čeká trénink i surf

Tyto čtyři závody tedy považujete za klíčové?

Určitě. Dokonce si myslím, že budou pro mě obtížnější, než potom případné závody na olympiádě, kde by cesta k přednímu umístění neměla být příliš složitá. Cením si toho, že jsem se stal králem celé české kanoistiky, ale můj olympijský sen tato pocta bohužel ještě nesplňuje.

Jaký je váš nejbližší program?

Příští týden se ještě na čtyři dny vydám znovu do SAE, odkud 28. ledna odletím  do Austrálie. V Sydney, což je mé oblíbené město, začne hlavní část mé přípravy na letošní sezonu. Po náročném tréninku nebude sice nálada na nějaké povyražení, přesto tam chci i surfovat a pětitýdenní pobyt si něčím zpestřit. 

Jistou účast v Riu sice ještě nemáte, ale koncem roku jste měl možnost, se s olympijskou tratí seznámit. Jaký na vás udělala dojem?

Je specifická a bez nejmenší nadsázky zatím jsem nikdy takovou nepoznal. Není sice nejtěžší, ale voda se v ní velice často mění, je doslova nevyzpytatelná. Je potřeba si na ni zvyknout, dokonale ji nastudovat.

Máte v plánu jet do Ria ještě před olympiádou?

Olympijské hry jsou sice už dost blízko, ale pro mě strašně daleko. Jak už jsem řekl, všechno se rozhodne až koncem dubna a teprve potom určíme závěrečný program přípravy. Pokud udržím současný bodový předstih před ostatními konkurenty, tak nejméně ještě dvakrát před olympiádou do Ria poletíme. Není to zase tak daleko, jen kolem šestnácti hodin ve vzduchu (smích).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy