Prskavec, Hradilek, nebo Přindiš? Škoda, že do Ria může jen jeden, lituje trenér reprezentace

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
28. 4. 2016 16:29
Hned tři čeští kajakáři se v polovině května poperou na mistrovství Evropy nejen o kontinentální medaile, ale také o místenku do olympijského klání v Rio de Janeiru.
Divoká voda má v Česku tři kandidáty na olympiádu. Kterého z nich donese až do Ria?
Divoká voda má v Česku tři kandidáty na olympiádu. Kterého z nich donese až do Ria? | Foto: Aleš Berka, kanoe.cz

Praha - Vodní slalomáři mají za sebou čtyři nominační závody a před sebou od čtvrtka do neděle soustředění v Liptovském Mikuláši, kde se ve dnech 12. - 15. května uskuteční mistrovství Evropy. Českým reprezentantům v něm půjde nejen o potvrzení kvality v souboji s nejlepšími Evropany, ale třem kajakářům o jediné volné místo na olympijských hrách.

"Vavřinec Hradílek, Jiří Prskavec i Vít Přindiš mají reálnou naději na letenku do Ria. Každý z nich aspoň jeden z nominačních závodů vyhrál, takže to bude bitva bez favorita,“ řekl reprezentační trenér Jiří Pultera úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz

Kdo z této trojice má nejblíž k olympiádě?

Všichni potvrdili, že jsou velice dobře připraveni a schopni podat vynikající výkony. Před šampionátem jsou i pozitivně naladěni, takže rozhodne momentální forma a třeba i zdánlivě nepatrné maličkosti. Je ohromná škoda, že do Ria může jet pouze jeden, protože celé současné české trio má na pěkné finálové umístění.

V jaké bodové pozici tito „tři mušketýři“ se nacházejí?

Přindiš pojede na olympiádu, když z této trojice bude nejlepší. Hradilek se vypraví obhajovat stříbro z Londýna, když bude nejlepší a zároveň Prskavec nejhorší. A konečně Prskavec, když dojede hned za Hradilkem.

Co vás na nominačních závodech nejvíc potěšilo?

Samozřejmě nádherná bitva kajakářů, ale i stejně dramatický souboj dvou deblkanoí. Vítězná dvojice Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, ale i Ondřej Karlovský s Jakubem Jáně předvedli jízdy na vysoké úrovni. Tak vyrovnaný souboj o letenky na OH nepamatuji.

A naopak od koho jste čekal víc?

Hned několik kanoistů je zhruba stejné výkonnosti, nicméně za menší překvapení považuji až druhé místo Stanislava Ježka a třetí Michala Jáně.

Co byste řekl na adresu Štěpánky Hilgertové?

Ve 48 letech skončila druhá, hned za mistryní světa Kateřinou Kudějovou. Jela přímo skvěle, ve Veltrusích dokonce udivila vítězstvím. Na olympiádu sice nepojede, ale opět si zajistila místo v reprezentačním družstvu. Proto bez nejmenší nadsázky: klobouk dolů!

Čím pro vás bude evropský šampionát?

Užitečným testem před sezonou, na jejímž vrcholu jsou olympijské hry. Ty se však konají až v srpnu, takže v těchto dnech ještě nelze hovořit o šancích v Riu. Pokud jde o mistrovství Evropy, tak bych byl spokojen aspoň s jednou medailí. Trať známe, jezdíme tam už řadu let a teď si ještě vyzkoušíme na soustředění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy