reklama
 
 

Proti všem. Homosexuála Cruze čeká první boxerský zápas

19. 10. 2012 18:38
Týden po svém odhalení vstoupí "hrdý gay" Orlando Cruz poprvé do ringu proti soupeři v duelu o pás WBO v pérové váze pro šampióna Latinské Ameriky.

Kissimmee - Před týdnem se Portoričan Orlando Cruz (18-1-2) jako vůbec první boxer historie během aktivní kariéry přiznal k homosexualitě.

Nyní jej čeká s tímto „cejchem“ první souboj v ringu. Souboj proti slabému mexickému soupeři Jorge Pazosovi (20-4) i proti předsudkům, na které se nejspíše bude muset připravit.

Cruz prolomil bariéru ve sportu tvrďáků

„Jsem hrdý gay,“ pronesl v minulém týdnu jednatřicetiletý účastník olympijských her v roce 2000 a prorazil tak bariéru tvrdší než je Čínská velká zeď. Vždyť box je brán jako sport ostrých hochů. Sport, kde na vás stříká testosteron ve větších dávkách než z jehel dopujících cyklistů.

A v tomto světě Cruz veřejně přiznal, že je homosexuální orientace. Ač zní slovo „přiznal“ ve spojení s tím, že jen prohlásil fakt, který je naprosto přirozený, za který se není důvod stydět, o kterém se člověk nemůže sám svobodně rozhodnout, i v 21. století se v takovém případě používá nejčastěji.

Stejně jako se dají očekávat předsudky a házení klacků od Cruzovy nohy od některých fanoušků, odborníků a především pak promotérů, kteří nebudou chtít podporovat gaye, aby se stal „teplým“ světovým šampiónem.

Cruz se zatím dočkal jen pozitivních ohlasů

„Počítám se vším. Udělal jsem to ale proto, aby lidi věděli, že nic není nemožné. I mladí homosexuálové mohou vidět, že lze dělal jakýkoliv sport,“ řekl pár dnů před zápasem s Pazosem portorický bijec, kterému se zatím dostává podpory ze všech stran.

„Myslím, že soupeři budou Cruze respektovat. Mezi provazy totiž záleží hlavně na tom, co umíte,“ napsal například Nigel Collins, analytik stanice ESPN, která bude páteční souboj Cruz-Pazos o pás Latinské Ameriky WBO v pérové váze z Floridy vysílat. Stejná slova volil před zápasem také Cruzův soupeř s přezdívkou El Feroz.

„Chci vyhrát a nezáleží na tom, zda je Cruz gay nebo ne. Nemyslím na to. On se rozhodl to veřejně přiznat a já si ho za tento krok vážím. Ale pro mě to nic nemění, je záležitost, na kterou v ringu myslet nebudu,“ pronesl sympaticky 348. boxer světového žebříčku, pro kterého by výhra nad Cruzem byla největším triumfem kariéry.

Bijec s přezdívkou „Fenomén“ má navíc velmi silnou podporu především ve své rodině. „Táta jako všichni otcové chtěl, abych byl plnokrevný muž, ale moji preferenci bere a respektuje,“ pronesl Cruz s tím, že zveřejnění orientace konzultoval dlouhé měsíce právě s rodinou i psychology.

Podporu mu vyjádřil i hvězdný Miguel Cotto

Kromě rodiny se za něj postavili i obyvatelé jeho vlasti a především pak věhlasný krajan a ex-šampión čtyř váhových kategorií Miguel Cotto, se kterým Cruz válčil pod pěti kruhy a bydlel v olympijské vesnici ve stejném pokoji.

„S Orlandem jsem strávili nejeden rok v národním portorickém týmu. Jezdili jsme spolu na všechny velké amatérské akce včetně olympijských her, moc si ho vážím, je to můj přítel. Jsem přesvědčení, že pro něj nebylo snadné udělat podobné veřejné prohlášení, ale já mu za jeho odvahu gratuluji. Odteď se jeho život prudce změní a vše půjde směrem k lepšímu,“ pronesl portorický národní hrdina.

Dnes večer ale bude stát Orlando Cruz v ringu sám tváří v tvář Jorge Pazosovi. Jak si povede ve svém prvním souboji coby „hrdý gay“?

autor: Antonín Vavrda | 19. 10. 2012 18:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama