Jakš skončil v prologu Tour de Ski sedmý, Razým osmý

29. 12. 2012 16:15
Při letošní premiéře ve Světovém poháru obsadil Martin Jakš v prologu Tour de Ski v Oberhofu sedmé místo. Do elitní desítky se prosadil také Aleš Razým, který skončil devátý.
Lukáš Bauer dojel na úvod na solidním 18. místě, a potvrdil tak dobrou formu českých lyžařů | Foto: CPA Erben

Oberhof - Běžci na lyžích Martinu Jakšovi se vydařil návrat po únavové zlomenině žebra, která ho připravila o začátek sezony.

Při letošní premiéře ve Světovém poháru obsadil v prologu Tour de Ski v Oberhofu sedmé místo. Do elitní desítky se prosadil také Aleš Razým, který skončil devátý.

V závodu na čtyři kilometry volnou technikou suverénně zvítězil norský favorit Petter Northug, který porazil druhého Švéda Marcuse Hellnera o šest sekund.

Obhájce loňského prvenství Švýcar Dario Cologna na čtvrté příčce zaostal za Northugem na těžkém měkkém sněhu o deset sekund.

Bauer dojel 18., ztrácí 21,5 sekundy

Jakš nabral na vítěze ztrátu 11,8 sekundy, Razým byl o půldruhé sekundy pomalejší. Dvojnásobný vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer zahájil etapový závod 18. místem, na Northuga ztratil 21,5 sekundy.

"Spokojenost. Takový můj standard z prologů. Pocitově to bylo neutrální, až výsledek mě překvapil," řekl Bauer pro czech-ski.com.

"Je to první závod, bylo to deset minut. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál," řekl Jakš v rozhovoru pro stanici Eurosport.

Žebro je prý v pořádku. "Věřím, že to vydrží. Je tu samozřejmě trošku riziko při závodech, které budou následovat po sobě, kdy se bude únava nasčítávat," prohlásil.

Jakš: Věděl jsem, že to půjde

"Věřil jsem, že to bude relativně dobré, protože za sebou máme dobré soustředění. Kvůli zranění jsem sice nemohl lyžovat, ale nebyla to nemoc, takže jsem věřil, že to nebude velký problém," komentoval svůj výkon Jakš.

Pro Razýma je deváté místo nejlepším výsledkem v etapě Tour de Ski v kariéře.

"Přitom jsem se cítil tak nějak zvláštně, pořád cítím kamenný nohy, ale asi se s tím dá závodit. Přes Vánoce jsem hodně spal a odpočíval," řekl Razým.

"Hodně foukalo proti, proto jsem se snažil být přikrčený. V cílové rovince jsem toho měl dost."

Nývltová dojela na 36. místě

Ženský prolog Tour de Ski v Oberhofu vyhrála americká lyžařka Kikkan Randallová.

Vedoucí žena Světového poháru ve sprintu porazila na trati 3,1 kilometru volnou technikou o 4,4 sekundy Švédku Charlotte Kallaovou.

Třetí skončila o další tři setiny zpět obhájkyně prvenství v etapového závodu Polka Justyna Kowalczyková, která útočí na čtvrtý triumf v Tour de Ski.

Pozici jí usnadňuje absence velké rivalky Marit Björgenové z Norska, která si po nedávné arytmii dává preventivně závodní pauzu.

Jediná česká běžkyně na startu Eva Nývltová-Vrabcová obsadila 36. místo, na Randallovou ztratila 32 sekund.

Muži - 4 km volně: 1. Northug (Nor.) 8:28,7, 2. Hellner (Švéd.) -6,1, 3. Legkov (Rus.) -7,2, 4. Cologna (Švýc.) -10,1, 5. Černousov (Rus.) -10,7, 6. Harvey (Kan.) -11,3, 7. Jakš a Vylegžanin (Rus.) oba -11,8, 9. Razým -13,3, 10. Perl (Švýc.) -13,5, ...18. Bauer -21,5, 57. Magál -34,3.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Northug 8:13,7, 2. Hellner -11,1, 3. Legkov -17,2, 4. Cologna -25,1, 5. Černousov -25,7, 6. Harvey -26,3, 7. Jakš -26,8, ...9. Razým -28,3, 18. Bauer -36,5, 57. Magál -49,3.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Northug 385 b., 2. Jönsson (Švéd.) 369, 3. Röthe (Nor.) 320, 4. Poltoranin (Kaz.) 287, 5. Vylegžanin 284, 6. Sundby (Nor.) 263, ...38. Bauer 67, 55. Jakš 32, 59. Razým 28, 91. Kožíšek 11.

Ženy - 3,1 km volně: 1. Randallová (USA) 7:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -4,4, 3. Kowalczyková (Pol.) -4,7, 4. Herrmannová (Něm.) -9,3, 5. Roponenová (Fin.) -10,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová (Nor.) -12,2, 7. Hugueová (Fr.) -14,8, 8. Čekalevová (Rus.) a Aymonierová (Fr.) obě -15,2, 10. Steiraová (Nor.) -16,0, ...36. Nývltová-Vrabcová -32,0.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Randallová 7:13,1, 2. Kallaová -9,4, 3. Kowalczyková -14,7, 4. Herrmannová -24,3, 5. Roponenová -25,6, 6. Uhrenholdtová-Jacobsenová -27,2, ...36. Nývltová-Vrabcová -47,0.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 558 b., 2. Randallová 532, 3. Björgenová (Nor.) 450, 4. Kyllönenová (Fin.) 348, 5. Skofterudová 306, 6. Johaugová (obě Nor.) 293.