Proč zůstali Soukalová a spol. bez medaile? Chybovali v nejméně vhodných chvílích

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
14. 3. 2016 11:09
Celkem na terče čeští závodníci na MS v Oslu vypálili 568 nábojů, z nichž 490 našlo cíl. Průměrná úspěšnost tak byla excelentních 86 procent, jenže... Zrovna když to bylo nejvíce potřeba, muška zradila.
Úspěšnost střelby byla skvělá, běh slušný. Tak v čem byl tedy problém?
Úspěšnost střelby byla skvělá, běh slušný. Tak v čem byl tedy problém? | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Oslo – Co se pokazilo? Na tuto otázku se ptá po biatlonovém mistrovství světa široká veřejnost. Tým kolem Gabriely Soukalové, který na každém podniku Světového poháru sbíral vavříny, vyšel teď medailově zcela na prázdno. Odpovědět na slůvko "proč" není úplně snadné.

Střelba

V souhrnném číselném vyjádření byla střelba českých reprezentantů skvělá. Celkem na terče vypálili 568 nábojů, z nichž 490 našlo cíl. Průměrná úspěšnost tak byla excelentních 86 procent, jenže... Zrovna když to bylo nejvíce potřeba, muška zradila.

V živé paměti ještě zůstává včerejší jediná chyba Soukalové v závodě s hromadným startem. Milimetrová nepřesnost ji stála cenný kov. Medailové naděje měla smíšená štafeta, kterou však pěti chybami pohřbila Veronika Vítková. Obdobnou situaci pak prožila i štafeta ženská. Tu zase potopila Lucie Charvátová.

Třiadvacetiletá rodačka z Hradce Králové, to je vůbec kapitola sama o sobě. Studentka Technické univerzity v Liberci si držela solidní běžeckou formu, avšak střelecky totálně selhala. V Oslu startovala poprvé na velké seniorské akci a nervozita byla patrná. Její úspěšnost s puškou v ruce byla pouhých 74 procent.

Střelbou si pokazila i individuální závody, nejvíc ji však mrzí zkažená štafeta, za kterou si stále sype popel na hlavu i na sociálních sítích:

Vysoký střelecký standard si udržely Soukalová s Vítkovou. Úspěšnost obou se nakonec vyšplhala až k devadesáti procentům. Když ale chybovaly, opět to bylo v ten snad nejméně vhodný moment.

Z mužské části týmu si jednoznačně největší pochvalu zaslouží ten nejmladší z nich. Michal Krčmář střílel v sezoně s úspěšností okolo osmdesáti procent. Na MS v Oslu však patřil k těm absolutně nejlepším střelcům. Cíl totiž našlo hned 93 procent jeho nábojů!

Slova chvály měl pro Bimba, jak se Krčmářovi přezdívá, i šéftrenér českého biatlonu Ondřej Rybář. "Obstál výborně. I když se mu poslední závod nepovedl úplně podle představ, rozhodně mu nic vyčítat nebudu."

Výbornou střelbou se prezentoval i Michal Šlesingr. Bohužel, když byl na lyžích pomalejší, zastřílel skvěle, a když po trati letěl, na střelnici chyboval. Jeho nejlepším umístěním tak byla pouze 12. příčka ze stíhacího závodu.

Běh

I na lyžích se českým závodníkům vedlo slušně. Například Soukalová svými běžeckými časy byla v každém závodě mezi osmi nejrychlejšími. Na tu absolutní špičku jí však prostě krok chyběl. Fantasticky jí jely lyže zejména ve stíhačce, v níž však pětkrát chybovala na střelbě a bylo po nadějích.

Dobrými časy se prezentovaly i Vítková s Charvátovou. Na lepší než 4. místo Vítkové to však nebylo.

Běh jako na houpačce byl k vidění u Michala Šlesingra. Sprint a stíhačka bída, individuál a "masák" absolutní špička v podobě třetího a pátého nejlepšího běžeckého času. Předčil dokonce i rychlíky Schemppa se Šipulinem nebo oba bratry Böovy. Bohužel z toho nakonec nebyla nikdy ani desítka.

Fyzicky se naopak trápil Krčmář, jehož skvělá čísla ze střelby srážel právě pomalejší běh. "Nevím, čím to bylo. Prostě mi došly síly. Musím se o tom pobavit s trenérem. Nevím, jestli to bylo přetrénováním, nebo bych si měl naopak ještě přidat. Vážně nevím," divil se.

Ostudu neudělali ani další Češi. Jaroslav Soukup po bronzu z evropského šampionátu obsadil 23. místo ve vytrvalostním závodě, kde se mu povedla jak střelba, tak i běh. Těžko hodnotitelné jsou pak výkony Ondřeje Moravce, který se před mistrovstvím potýkal s nemocí a delším tréninkovým výpadkem.

Vědět o sobě dala i česká naděje do dalších let Jessica Jislová. Mladou závodnici však ještě čeká kus práce jak na běžeckém projevu, tak se zbraní v ruce.

Super výkony soupeřů

Pro české biatlonisty se bohužel skvělými výkony prezentovali soupeři, kteří potvrdili papírové předpoklady a top formu si přivezli i do Osla. Ohromila zejména Francie. Pět medailí získal Martin Fourcade, šest Marie Dorinová Habertová.

A neztratili se ani domácí Norové. Ve sprintu žen sahala po medaili Soukalová, jenže všem favoritkám vypálila rybník jindy tragická střelkyně Tiril Eckhoffová. A vidět byl také legendární Ole Einar Björndalen, který na šampionátu získal čtyři medaile a celkem už jich má ve sbírce neuvěřitelných čtyřiačtyřicet.

Příliš mnoho překvapení letošní MS nepřineslo. Za zmínku stojí snad jen sprinterský bronz Ukrajince Semenova a bronz kanadských mužů ze závodu štafet.

Největším negativním překvapením tak zůstává prázdná krabice na medaile české, ale také ruské výpravy, pro kterou to byl vůbec nejhorší šampionát v historii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy