Přiští ročník Tour bude mít méně závodníků

ČTK, SportPlus
25. 7. 2007 17:07
Organizátoři Tour jsou připraveni napřesrok zredukovat peloton
Jezdci osmi stájí se rozhodli na startu 16. etapy Tour de France protestovat proti dopingu Kazacha Vinokurova.
Jezdci osmi stájí se rozhodli na startu 16. etapy Tour de France protestovat proti dopingu Kazacha Vinokurova. | Foto: Reuters

Pau - Organizátoři cyklistické Tour de France jsou připraveni na to, že by příští ročník nejslavnějšího etapového závodu světa mohl odstartovat se značně prořídlým pelotonem.

Raději prý podstatně zredukují startovní pole, než aby v něm byly dál "černé ovce", které kazí závodu pověst dopingovými skandály. Informuje o tom agentura AFP.

"Tour de France nepotřebuje 200 závodníků k tomu, aby měla úspěch. Co potřebuje, jsou jezdci, kteří bojují, vydávají se z posledních sil, trpící hrdiny," prohlásil Patric Clerc, šéf společnosti ASO, která má organizaci Tour de France na starosti.

Podle něj je možné, že příští rok v pelotonu bude třeba jen sto cyklistů oproti letošním 189.

V souvislosti s dalšími dopingovými případy, kterým letos dominuje aféra kazašského cyklisty Alexandra Vinokurova, Clerc poznamenal, že jde o naprostý krach ProTour. S tímto uzavřeným seriálem, který zavedl v roce 2004 bývalý šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Hein Verbruggen, prý již nechce mít nic společného.

"Jediné, co podle mě bylo na projektu ProTour konstruktivní, byla etická charta," uvedl na startu dnešní etapy Clerc. Podle něj ale tato charta byla zneužita lidmi z ProTour k tomu, aby "se pekly záležitosti mezi přáteli".

 Clerc nicméně zdůraznil, že nechce házet špínu na celou UCI.

Clerc dnes navázal na rozhořčení ředitele Tour Christiana Prudhomma, který po úterním oznámení pozitivního nálezu v těle Vinokurova na otázku ohledně dopingových kontrol prohlásil: "Ptejte se těch, kteří to vědí a kteří dlouho vědí vše".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy