Přiští ročník Tour bude mít méně závodníků

ČTK, SportPlus
25. 7. 2007 17:07
Organizátoři Tour jsou připraveni napřesrok zredukovat peloton
Jezdci osmi stájí se rozhodli na startu 16. etapy Tour de France protestovat proti dopingu Kazacha Vinokurova.
Jezdci osmi stájí se rozhodli na startu 16. etapy Tour de France protestovat proti dopingu Kazacha Vinokurova. | Foto: Reuters

Pau - Organizátoři cyklistické Tour de France jsou připraveni na to, že by příští ročník nejslavnějšího etapového závodu světa mohl odstartovat se značně prořídlým pelotonem.

Raději prý podstatně zredukují startovní pole, než aby v něm byly dál "černé ovce", které kazí závodu pověst dopingovými skandály. Informuje o tom agentura AFP.

"Tour de France nepotřebuje 200 závodníků k tomu, aby měla úspěch. Co potřebuje, jsou jezdci, kteří bojují, vydávají se z posledních sil, trpící hrdiny," prohlásil Patric Clerc, šéf společnosti ASO, která má organizaci Tour de France na starosti.

Podle něj je možné, že příští rok v pelotonu bude třeba jen sto cyklistů oproti letošním 189.

V souvislosti s dalšími dopingovými případy, kterým letos dominuje aféra kazašského cyklisty Alexandra Vinokurova, Clerc poznamenal, že jde o naprostý krach ProTour. S tímto uzavřeným seriálem, který zavedl v roce 2004 bývalý šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Hein Verbruggen, prý již nechce mít nic společného.

"Jediné, co podle mě bylo na projektu ProTour konstruktivní, byla etická charta," uvedl na startu dnešní etapy Clerc. Podle něj ale tato charta byla zneužita lidmi z ProTour k tomu, aby "se pekly záležitosti mezi přáteli".

 Clerc nicméně zdůraznil, že nechce házet špínu na celou UCI.

Clerc dnes navázal na rozhořčení ředitele Tour Christiana Prudhomma, který po úterním oznámení pozitivního nálezu v těle Vinokurova na otázku ohledně dopingových kontrol prohlásil: "Ptejte se těch, kteří to vědí a kteří dlouho vědí vše".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klicperovo divadlo muselo zrušit premiéru komedie Woodyho Allena kvůli autorským právům

Klicperovo divadlo v Hradci Králové muselo na poslední chvíli zrušit sobotní premiéru komedie Woodyho Allena Spáči kvůli neschváleným autorským právům k adaptaci hry, řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. "Autorská práva jsou zatím v řešení. Tím, že vzniká úplně nová adaptace, musí se schvalovat. Některé věci vznikají přímo při zkoušení," uvedl Sedláček.

Divadlo informaci zveřejnilo krátce před představením a kromě premiéry odložilo i první reprízu naplánovanou na 21. října. Původně filmovou komedie z roku 1973, kde hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keatonová, adaptovali pro divadlo Adam Skala a Martin Satoranský. Prvně jmenovaný se ujal i režie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy