Primavera je tady, se čtyřmi Čechy na startu. Štybar opět patří mezi favority

Ondřej Kurečka
19. 3. 2016 6:55
Dnes cyklistické hvězdy čeká první a nejdelší) z pěti "klasických monumentů", závod Milán - San Remo. Mezi favority patří také Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. | Foto: ČTK

Praha, Milán - Kolotoč cyklistické sezony 2016 se již naplno roztočil a přichází divácky dost možná nejzajímavější část sezony - jarní klasické závody. Dlouhou řadu prestižních jednorázovek odstartuje již dnes první (a zároveň nejdelší) z pěti "klasických monumentů" Milán - San Remo neboli "Primavera“. A na startu budou také čtyři Češi, včetně jednoho z favoritů Zdeňka Štybara.

Vedle něj bude mít tuzemská cyklistika své zástupce v osobách Romana Kreuzigera, Jana Hirta a Jana Bárty.

Jezdce často trápí rozmary počasí

Primavera se jezdí již od roku 1907, rekordmanem v počtu vítězství je, jak už to často bývá, Eddy Merckx se sedmi triumfy. S délkou blížící se třísetkilometrové hranici se obvykle jedná o nejdelší závod roku. „Je to dlouhé. Je to nejdelší a nejlehčí, ale velmi těžké vyhrát,“ říká o závodě úřadující světový šampion Peter Sagan, který bude i tentokrát patřit k favoritům.

Trasa je letos tradiční. Pořadatelům se v minulých letech příliš neosvědčilo přidávání delších kopců, na něž občas vede ne úplně vyhovující silnice a v tomto ročním období navíc vše komplikuje nepříznivé povětrnostní podmínky. Proto byl například závod v roce 2013 přerušen a trasa zkrácena.

Startuje se v Miláně, cíl je po 291 kilometrech v San Remu. Závodníci budou muset na trase zdolat Passo del Turchino, následně tři malé kopečky. Patrně ale rozhodne závěrečná dvojkombinace stoupání Cipressa a Poggio, kde si favorité musí vybojovat vhodnou pozici do závěru. Z vrcholu Poggia je to do cíle na Via Roma již jen něco přes pět kilometrů. Přesto se zde v posledních letech příliš nedaří únikům, pokud ano, je u toho obvykle Fabian Cancellara.

A švýcarský Spartakus je na startu také letos, při své poslední profesionální sezoně, vždyť v pátek oslavil pětatřicáté narozeniny, a je ve skvělé formě, zvítězil v časovce na nedávném Tirrenu a ještě předtím si v závěrečném výjezdu na Strade Bianche poradil se Štybarem.

Vítěz z roku 2008 ale přiznává, že se jeho pozornost upíná spíše o pár týdnů dále, do Belgie a severní Francie: "Jsem motivovaný a soustředěný, ale ještě více na to, co přijde potom. San Remo je obrovská loterie, dokonce, i když máte perfektní formu, ještě to nemusí pomoci, protože je to ten nejvíc nepředvídatelný závod mezi monumenty."

Obhájce Degenkolb po zranění chybí

Při neúčasti obhájce Johna Degenkolba, který se stále zotavuje z následků zimní tréninkové srážky, bude největším favoritem loni druhý Alexander Kristoff, vítěz z roku 2014. Nor si již letos připsal řadu vítězství a jistě bude ve skvělé formě.

Tradičním spolufavoritem je již pěknou řádku let Sagan, nejlépe zde dojel v již zmíněném roce 2013 na druhém místě. A především druhé příčky sbírá i letos, oděn do duhového trikotu pro mistra světa. Naposledy se rodákovi ze Žiliny povedlo dojet na celkovém druhém místě v etapovém závodě Tirreno-Adriatico, a to o pouhou jednu sekundu.

"Dříve nebo později vítězství přijde, ohledně toho jsem klidný," prohlašuje slovenský jezdec. Rád by ale přece jen o něco těžší trasu. Šéf závodu Mauro Vegni například uvažoval o přidání ještě jednoho kopce mezi Cipressu a Poggio. "To by pro sprintery bylo mnohem těžší. Nikdy nebudu vrchař, ale také se necítím jako sprinter," vysvětluje Sagan, který by byl v případě vítězství po 33 letech prvním závodníkem v duhovém trikotu mistra světa, kterému se to povedlo.

Jak pravil Cancellara, závod je to mimořádně těžko předvídatelný, proto má patrně nejširší okruh potenciálních favoritů ze všech jednorázových závodů kalendáře. K již zmíněným jménům přidejme ještě Alejandra Valverdeho, Michaela Matthewse, Graga Van Avermaeta či Edvalda Boassona Hagena.

Štybar není jediným lídrem Etixxu

K favoritům bude patřit také jeden ze čtveřice českých závodníků na startu, Zdeněk Štybar, vítěz etapy na letošním Tirrenu. Jak sám zmiňuje, o roli lídra týmu Etixx - Quick-Step se bude dělit s kolumbijským kolegou, mistrem světa z letošního dráhového šampionátu Fernandem Gavirio.

"Pokud budou v sobotu šance závod vyhrát, tak se o něco samozřejmě pokusím, ale je to loterie. Máme Gaviriu, který by mohl vyhrát ve sprintu, ale je to jeho první sezóna, tak uvídíme, co s ním udělá těch 300km. Záleží, jak dojedeme jako tým, zda bude únik na Cipresse nebo Poggiu," uvedl český závodník

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy