Předseda českých horolezců Zdeněk Hrubý zahynul v Himaláji

ČTK Sport ČTK, Sport
10. 8. 2013 16:45
V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. Zahynul na expedici v Pákistánu pod lavinou, když s kolegou Markem Holečkem sestupovali z vrcholu Gašerbrumu I.
Zdeňkovi Hrubému se stal osudným sestup po úspěšném prvovýstupu jihozápadní stěnou z vrcholu Gašerbrumu I.
Zdeňkovi Hrubému se stal osudným sestup po úspěšném prvovýstupu jihozápadní stěnou z vrcholu Gašerbrumu I. | Foto: Radim Slíva

Praha - V Himálaji zemřel předseda Českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý.

Podle informací serveru horydoly.cz zahynul na expedici v Pákistánu, když s kolegou Markem Holečkem po úspěšném prvovýstupu jihozápadní stěnou sestupovali z vrcholu Gašerbrumu I.

Mluvčí ministerstva zahraničí ČTK řekla, že Hrubý zemřel po pádu ze srázu.

Osudnou se mu stala "první" hora

Hrubý s Holečkem absolvovali na začátku letošní sezony prvovýstup alpským stylem na himálajský 7349 metrů vysoký vrchol Talung v rámci projektu Never Stop Exploring.

Výprava na 8068 metrů vysoký vrchol Gašerbrumu I byla druhou částí projektu, který chtěli oba horolezci letos zakončit dalším prvovýstupem alpským stylem na Mount Foster (2105 m) v Antarktidě a provést první přechod třicetikilometrového hřebenu Smith.

Sedmapadesátiletý Hrubý vystoupil na osm osmitisícovek včetně právě Gašerbrumu I v roce 1997.

O prvovýstup jihozápadní stěnou na jedenáctou nejvyšší horu světa se s Holečkem pokoušeli už v roce 2011, tehdy však kvůli zdravotním problémům Hrubého neuspěli.

Kejval: Hluboko mě to zasáhlo

Hrubý byl také na Mount Everestu, kde se dostal do výšky 8650 metrů, na obávané K2 byl ve výšce 8000 metrů, do 8100 metrů vylezl i na Kančendžengu. Pokoušel se vystoupit rovněž na Makalu.

"Zdeňkovo úmrtí mě hluboce zasáhlo. Byl to čestný a statečný člověk. Podílel se aktivně na změnách v olympijském výboru i celém sportovním prostředí," uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

V roce 2008 dostal Hrubý společně s Radkem Jarošem hlavní cenu Českého klubu fair play za záchranu dvou polských horolezců, kteří se při výstupu na himálajskou osmitisícovku Dhaulágiri dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci.

Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům. Za svůj čin obdrželi rovněž diplom Evropského hnutí fair play.

S osmi vrcholy patřil ke špičce

V letech 1994-2012 vystoupil Hrubý na osm osmitisícovek, čímž se zařadil mezi špičku českých horolezců.

Stejný počet osmitisícovek zdolal Josef Rakoncaj, lépe je na tom jen Jaroš, který má za sebou již 13 ze čtrnácti osmitisícových vrcholů.

Hrubý, který v minulosti pracoval i jako náměstek na ministerstvu financí, po sobě zanechal ženu a dvě děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy