Pražský maraton vyhrál katarský běžec Kemboi, rekord odolal

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 5. 2013 13:00
Pražský mezinárodní maraton vyhrál katarský běžec Nicholas Kemboi. Časem 2:08:51 zaostal za traťovým rekordem z roku 2010 o více než tři minuty.
Nicholas Kemboi se raduje z vítězství na 19. ročníku Pražského mezinárodního maratonu.
Nicholas Kemboi se raduje z vítězství na 19. ročníku Pražského mezinárodního maratonu. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Pražský mezinárodní maraton nečekaně vyhrál katarský běžec Nicholas Kemboi.

Časem 2:08:51 zaostal za traťovým rekordem Keňana Eliuda Kiptanuie z roku 2010 o více než tři minuty; šlo o nejhorší mužský výkon za poslední pět let.

Bez problémů odolal rovněž ženský nejlepší traťový výkon (2:22:34), závod vyhrála Caroline Rotichová z Keni za 2:27:00.

Mistrem republiky se stal Homoláč

Na druhém místě doběhl taktéž překvapivě se ztrátou 39 sekund Girmay Birhanu z Etiopie, třetí byl rovněž málo známý Patrick Kipyegon Terer z Keni s výkonem 2:10:10.

Favorit Albert Kiplagat Matebor byl nakonec čtvrtý za 2:10:56. V ženách se na další medailové stupně prosadily další Keňanka Philes Ongoriová a Ehitu Kirosová z Etiopie.

Mistrem České republiky je Jiří Homoláč, který vyhrál i Pražský půlmaraton. Jeho výkon byl 2:21:36.

Ženskou šampionkou je Petra Pastorová, která si časem 2:36:44 vylepšila o tři minuty osobní rekord. Oba ale značně zaostali za limity na MS.

"Mám hlavně radost, že jsem vyhrál, ale protože jsem běžel celou dobu sám, tak mi to moc nepomohlo k dobrému času," řekl Homoláč v cíli České televizi.

Organizátorům opět vyšlo počasí

Pro běh dnes v Praze po několika deštivých dnech panovalo ideální počasí. Závodníci si ale v úvodu dopřávali pomalejší tempo a dokonce mezi sebou občas debatovali.

Všichni favorité se drželi pohromadě v čele a na pěti kilometrech měli skoro o půl minuty pomalejší mezičas, než byl plán v podobě útoku na traťový rekord. A manko stále narůstalo.

Závodit se začalo na 15. kilometru, kde se vedoucí skupina roztrhala, a v polovině maratonu zbyla trojice běžců, mezi nimiž nebyl žádný z favoritů.

Matebor měl v tu chvíli manko na čelo 13 sekund, jeho ztráta se prohlubovala a bylo jasné, že favorit nevyhraje.

Jako první z vedoucí trojice odpadl deset kilometrů před cílem Birhanu, neboť Kemboi přidal a udržel se ho pouze Julius Arile Lomerinyang.

Kemboi: Jsem docela spokojený

Matebor chytil druhý dech a chvíli to vypadalo, že ve spolupráci s Tererem by mohl manko stáhnout, ale vydržel méně známý Keňan.

Pět kilometrů před cílem Kemboi zrychlil a utekl i Lomerinyangovi, který měl krizi a odpadl. V závěru došly síly i Kemboiovi, každou chvíli se otáčel a kontroloval svůj náskok, který byl však luxusní.

"Jsem docela spokojený, ale měl jsem trochu jinou představu. Na trati bylo poměrně dost zatáček a také kočičích hlav. Navíc na konci mi už docházely síly, měl jsem strach, že někdo zaútočí, ale dopadlo to dobře," řekl vítěz.

Zhruba na 38. kilometru tušil, že by mohl vyhrát, o dva kilometry později to už věděl bezpečně.

"Otáčel jsem se, byl jsem sám a měl jsem náskok," uvedl vytrvalec, který kariéru začal na dráze a dosud je čtvrtým nejrychlejším mužem historie na 10.000 metrů.

"Ale jsem rád, že už prožívám kariéru maratonů," prohlásil po svém druhém nejdelším běhu kariéry.

Rotichová: Neponechala jsem nic náhodě

Ani v závodu žen nezazářila favoritka Lydia Cheromeiová z Keni, držitelka rekordu trati.

Do poloviny se sice držela v čelní skupině tří závodnic, ale pak odpadla. V tu chvíli získala rozhodující náskok Rotichová, která ho postupně navýšila na bezmála dvě minuty.

"Nevěděla jsem, že mám najednou takový náskok, ale snažila jsem se běžet naplno, neponechat nic náhodě," řekla vítězka.

Výsledky:

Muži: 1. Kemboi (Kat.) 2:08:51, 2. Birhanu (Et.) 2:09:30, 3. Terer 2:10:10, 4. Matebor (oba Keňa) 2:10:56, 5. Kiflom 2:11:39, 6. Mesel (oba Eritrea) 2:11:51, ...12. Homoláč (Kroměříž) 2:21:37, 13. Pechek (Úpice) 2:24:32, 14. Serbessa (Bechyně) 2:24:52.

Ženy: 1. Rotichová 2:27:00, 2. Ongoriová (obě Keňa) 2:28:53, 3. Kirosová (Et.) 2:30:02, 4. Arjasovová (Rus.) 2:32:24, 5. Kibarusová 2:33:23, 6. Cheromeiová (obě Keňa) 2:34:26, ...8. Pastorová (Ostrava) 2:36:44, 13. Churaňová (Trutnov) 2:53:05, 14. Macháčková (Ostrava) 2:53:19.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy