3. 5. 2015 12:08
Pražský maraton má stejně jako loni vítěze z Keni a Etiopie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Pražský maraton má stejně jako loni vítěze z Keni a Etiopie. Cílem na Staroměstském náměstí proběhl jako první Felix Kandie, který si časem 2:08:32 vylepšil osobní rekord. Mezi ženami triumfovala Yebrgual Meleseová za 2:23:49. Titul českého mistra získal Vít Pavlišta, který překvapil výkonem 2:17:51, jímž překonal téměř o tři minuty své osobní maximum.

Kandie, jenž doběhl v březnu devátý při Pražském půlmaratonu, tentokrát zvítězil o 18 sekund před dalším Keňanem Evansem Chebetem. Třetí doběhl v 21. ročníku závodu favorizovaný Etiopan Deribe Robi. Za traťovým rekordem Keňana Eliuda Kiptanuie z roku 2010 zaostal Kandie bezmála o tři minuty.

Blíž měla k nejrychlejšímu času Pražského maratonu Meleseová, kterou od čtyři roky starého rekordu Keňanky Lydie Cheromeiové dělila minuta a 15 sekund. Druhá doběhla s minutovou ztrátou Portugalka Sara Moreirová, někdejší medailistka z mistrovství Evropy v běhu na 5000 metrů, a třetí byla další etiopská vytrvalkyně Letebrhan Haylayová. Nejrychlejší českou běžkyní byla Šárka Macháčková.

Závodu na 42 195 metrů se v ulicích české metropole za slunečného počasí zúčastnilo zhruba deset tisíc běžců.

Pražský maraton:

Muži: 1. Kandie 2:08:32, 2. Chebet (oba Keňa) 2:08:50, 3. Robie 2:09:05, 4. Assefa (oba Et.) 2:10:01, 5. Ronoh 2:10:52, 6. Chemungor (oba Keňa) 2:12:09, ...14. Pavlišta (Slovan Liberec) 2:17:51, 15. Homoláč (AK Kroměříž) 2:19:37, 16. Pechek (Maratonstav Úpice) 2:22:42.

Ženy: 1. Meleseová (Et.) 2:23:49, 2. Moreirová (Portug.) 2:24:49, 3. Haylayová (Et.) 2:25:24, 4. Ronová (Et.) 2:26:31, 5. Bekereová 2:26:55, 6. Mogesová (obě Et.) 2:27:20, ...14. Macháčková (X-Air Ostrava) 2:51:01, 15. Zuzánková (TEPO Kladno) 2:55:26, 17. Churaňová (Lokomotiva Trutnov) 2:57:53.

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.