reklama
 
 

Praha začala skupovat pozemky pro olympiádu

31. 5. 2007
Za první z nich zaplatí město téměř 83 milionů korun

Praha - Téměř 83 milionů korun zaplatí pražská radnice soukromým majitelům za první část pozemků v Letňanech, na nichž má v budoucnu vyrůst nové výstaviště a také objekty pro olympiádu. Část pozemků prodají restituenti za částku 1200 korun za metr, část za 1500 korun za metr.

"Ta jednání byla složitá, výkupní cena schválená v roce 2001 byla 1200 korun, jenže teď je rok 2007 a ceny pozemků rostou," vysvětloval zastupitelům průběh jednání radní Milan Richter z ODS.

Richter zdůraznil, že pozemek o rozloze přibližně 60 tisíc metrů čtverečních je nezbytně nutný pro vybudování areálu výstaviště v Letňanech a je důležitý i pro zamýšlenou olympiádu. Podle studií by v těchto místech mohly stát budoucí olympijské haly, ve kterých by se mohl hrát například tenis.

Smlouvu s restituenty zatím radnice nepodepsala, majitelé totiž ještě nemají uzavřené dědické řízení.

Další jednání se mohou komplikovat

Úředníci radnice už oslovili i další majitele pozemků a podle infomací Aktuálně.cz zatím vyjednávají o ceně. Ne všichni jsou totiž ochotni prodat svoji půdu za 1200 nebo 1500 korun za metr.

"1200 korun za metr je cena směšná, spíš tady půjde o tržní cenu aktuální, která se bude pohybovat někde na trojnásobku této částky, o tomto se můžeme s městem dále bavit," řekl před měsícem v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z majitelů letňanské půdy Pavel Beneš.

Také další restituenti, které Aktuálně.cz oslovilo, se nechtějí s cenou nabízenou magistrátem smířit. Mimo záznam hovoří o tom, že svoji půdu prodají minimálně za dvojnásobek či trojnásobek nabízené ceny.

Radnice přiznává, že jednání nebudou jednoduchá. Nechce ale prozradit, o kolik si majitelé cenné půdy řekli, stejně jako nejvyšší cenu, kterou jsou ochotni nabídnout.

"Budeme muset jednat se všemi, musíme nastavit cenu jednotnou tak, aby byla spravedlivá pro všecky vlastníky a obávám se, že se z té ceny 1200 korun budeme muset posunout někam jinam a já si přeju, aby to nebylo příliš vysoko," řekl  před časem Aktuálně.cz náměstek primátora Pavel Klega (ODS).

Cena roste i díky spekulantům

Magistrát obnovuje výkup pozemků v Letňanech po šesti letech. Kvůli nevýhodným smlouvám, které uzavřeli předchůdci současného vedení radnice, se výkup pozemků zastavil. To nahrálo spekulantům, kteří se během této doby snažili pozemky od majitelů vykoupit za více peněz, než radnice nabízela.

"Mě už několikrát kontaktovali realitní makléři, kteří nabízeli slušnou cenu, nechtěli ale říct, koho zastupují," řekl Pavel Beneš. Podle infomací Aktuálně.cz minimálně jeden z majitelů své pozemky už prodal někomu jinému, než městu za výhodnější cenu.

autor: Kateřina Eliášová | 31. 5. 2007

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama