Praha hostí světové sportovní funkcionáře. Bude se řešit olympiáda v Riu i doping

Michal Šenk Michal Šenk
20. 11. 2015 9:27
Na 300 delegátů evropských olympijských výborů bude v pátek a sobotu v Praze řešit aktuální témata světového sportu včetně dopingu, teroristických útoků i pořadatelství Evropských her.
Šéf MOV Thomas Bach
Šéf MOV Thomas Bach | Foto: Reuters

Praha - Na 300 delegátů evropských olympijských výborů bude v pátek a sobotu v Praze řešit aktuální témata světového sportu. V hotelu Intercontinental promluví šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, vlivný sportovní funkcionář šejk Ahmad Al-Fahad Al-Sabah nebo nedávno zvolený šéf Mezinárodní atletické federace Sebastian Coe.

Praha hostí valné shromáždění Evropského olympijského výboru, ale běžné každoroční setkání zástupců evropských sportovních organizací, je tentokrát výjimečné i tím, v jaké době se koná. Krátce po pařížských teroristických útocích, které u Stade de France mířily i na sport. V čase několik týdnů po té, kdy je po ruské dopingové kauze zpochybňována čistota sportu.

Otázkou je, jak se delegáti postaví k tématu Evropských her. Premiérová edice proběhla letos v ázerbajdžánském Baku, volba další pořadatelské země pro termín 2019 ale byla prozatím zrušena.

V Praze bude také blíže představen projekt Evropského olympijského kanálu, který má spustit své plošné vysílání příští rok. Setkání se účastní také organizátoři nejbližší letní olympiády v brazilském Riu 2016. Ti by měli podat zprávu o průběhu příprav.

"Důležitým tématem bude jistě vymezení se vůči dopingu a také další vývoj olympijského televizního kanálu. Tomuto projektu myslím všichni velmi věříme,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Kromě oficiálního programu si delegáti zasedání najdou čas i na další společenské akce. Ve čtvrtek navštívili koncert v Rudolfinu, v pátek je pro ně na pozvání prezidenta republiky připravena galavečeře na Pražském hradě. Dvoudenní program uzavře nedělní jazzový koncert a večeře v Obecním domě. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy