Pozemkáři o Londýn bojovat budou. I díky sexy kalendáři

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 4. 2012 16:30
MŠMT pomohlo týmu dotací pět milionů korun
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - S cílem překvapit a pokusit se vybojovat poprvé v historii účast na olympijských hrách vyrazí v pátek čeští pozemní hokejisté na kvalifikační turnaj do Japonska.

Největším problémem bylo finanční zajištění náročné akce, Českému svazu pozemního hokeje pomohla dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve výši pěti milionů korun.

Účast v kvalifikaci si vybojovali čeští reprezentanti loni v srpnu na mistrovství Evropy na Ukrajině a po nasazení do skupiny v Japonsku intenzivně hledali pomoc s financováním.

Čtěte také:
Nahé sportovkyně potřebují peníze. Zůstaly v Sazce

"Můžeme oficiálně prezentovat, že jsme dotaci od ministerstva dostali a můžeme odjet na kvalifikaci," řekl na tiskové konferenci v Praze předseda reprezentační komise ČSPH a zároveň brankářská opora reprezentace Filip Neusser.

Šéf svazu: Jsem překvapen, jak se kalendář ujal

Svaz nemohl kompletně účast pozemkářů financovat z vlastních zdrojů, protože by tím ohrozil své fungování. Dostal také na přípravu bezúročnou půjčku 400 tisíc korun od Českého olympijského výboru.

"S velkým zájmem sledujeme cestu mužského pozemního hokeje. V historii olympijských her už získal v roce 1980 v Moskvě stříbrnou medaili, tehdy to byly dámy. Snažili jsme se vypomoci, aby příprava na kvalifikaci byla optimální," prohlásil místopředseda ČOV František Dvořák.

Mužským kolegům pomohly při shánění peněz také české reprezentantky, které nafotily kalendář a výtěžek jim věnovaly. "Jsem šťastný, že dámy udělaly takové gesto, a jsem překvapen, jak se kalendář ujal. Prodalo se jich mezi 800 až 900 a čistý zisk byl 130 tisíc korun," doplnil Neusser.

"Všechno jsou to moje kamarádky, je to obrovsky sympatické gesto, Odráží náš vztah. Jsme jedna přátelská komunita a budeme to ženám dlužit," doplnil další reprezentant David Vacek.

"Naše šance nejsou vysoké, ale jsou nejvyšší v historii"

Díky tomu může osmnáctičlenný kádr s pětičlenným realizačním týmem bojovat o svůj sen. V Kakamigahaře budou Češi hrát od 26. dubna do 6. května s domácím Japonskem, Jihoafrickou republikou, Rakouskem, Čínou a Brazílii.

Společná fotografie.
Společná fotografie. | Foto: Lucie Žemberyová/Erasport.cz

Těchto šest týmů se utká každý s každým a následně se bude hrát o umístění. O letenku do Londýna se bude hrát v souboji prvního s druhým týmem.

"Měli jsme jasný cíl postoupit na olympiádu. Nevypadalo to růžově, když bylo v naší skupině Španělsko, které ale vyměnila hratelnější Jihoafrická republika. Nejsme favorité, jsme ale připraveni nejvíc, jak jsme kdy byli, a máme nejlepší tým. Moc se těším do Japonska a jsem přesvědčen, že uspějeme," prohlásil trenér národního týmu Michal Toms.

Jeho asistentem bude Němec Christopher Faust, který se stal novým sportovním ředitelem ČSPH.

Podle světového žebříčku je český tým na 23. místě, tedy až na páté pozici z účastníků kvalifikace za JAR (12.), Japonskem (15.), Čínou (17.) a Rakouskem (21.). Níže postavená je pouze Brazílie (42.).

Ale český tým v úspěch věří. "Naše šance nejsou vysoké, ale jsou asi nejvyšší v historii a chceme toho využít," dodal Vacek.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

před 28 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 29 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy