Powell měl u sebe množství léků. Byly to dopingové pilulky?

ČTK ČTK
15. 7. 2013 19:19
Italská policie vyslechla jednoho z trenérů Asafy Powella a Sherone Simpsonové na tamní evropské základně jamajského týmu MVP.
Asafa Powell
Asafa Powell | Foto: Reuters

Kingston - Italská policie vyslechla jednoho z trenérů Asafy Powella a Sherone Simpsonové na tamní evropské základně jamajského týmu MVP.

U Kanaďana Christophera Xuereba, který měl od května na starosti fyzickou kondici slavné tréninkové skupiny, v jeho hotelovém pokoji prý našla zakázané prostředky a důkazy, že kouč by mohl stát za pozitivním dopingovým nálezem na látku oxilofrin u slavných sprinterů.

Policie v tomtéž hotelu v přímořském letovisku Lignano prohledala i pokoje, kde bydlí Powell a Simpsonová. U bývalého světového rekordmana našla nebývalé množství léků a nejmenovaných pilulek, které poslala na rozbor.

Měl Powell na pokoji zakázané pilulky?

Pokud by se prokázalo, že se jedná o zakázané prostředky, mohlo by to mít zásadní vliv na prokazování Powellovy viny v případu, který otřásá atletickým světem.

Italští policisté prohledali Jamajčanův pokoj v noci na dnešek na základě žádosti Světové antidopingové agentury WADA jen den poté, co se provalilo, že Powell měl pozitivní nález. Vyšetřovatelé zabavili na padesát krabiček a ampulí s léky a pilulkami. "Byli jsme překvapeni množstvím léků, rozhodně neodpovídalo potřebám jednoho atleta. Zatím ale nebyl nikdo zatčen," citují italská média policisty.

Pozitivní dopingové testy na jamajském šampionátu měli vedle bývalého světového rekordmana Powella a Simpsonové také devatenáctiletý výškař Demar Robinson a diskaři Traves Smickle a Allison Randallová, která házela na olympijských hrách v Londýně.

Nepotvrdily se tak původní informace některých britských médií, že mezi přistiženou pěticí jamajských atletů je také sprinter Nesta Carter, který letos běžel stovku za 9,87 sekundy.

Powell: Vědomě jsem nic nebral

Bronzový medailista z MS v Berlíně 2009 Powell se nechal slyšet, že vědomě žádné podpůrné prostředky nebral. Podle jamajských zdrojů by právě jeho kondiční trenér mohl stát za skandálem, který hýbe světem sprintu.

Pozitivní dopingový test o víkendu oznámil i Američan Tyson Gay, nejrychlejší muž sezony a druhý muž sprinterské historie, jehož případ ale s kauzou na Jamajce nesouvisí.

"Můj tým okamžitě zahájil interní vyšetřování a spolupracuje se všemi složkami, jak antidopingovými agenturami, tak právníky, na zjištění, jak se mohla látka do mého těla dostat," prohlásil Powell. "Ujišťuji, že uděláme všechno pro to, abychom na to přišli a už nikdy se to neopakovalo," pravil sprinter, který se letos představil na Zlaté tretře v Ostravě.

WADA je ráda, že atleti spolupracují

Všech pět Jamajčanů má zastavenou činnost a hrozí jim dvouleté tresty. Mezinárodní antidopingová agentura WADA však kvitovala, že spolupracují. "To oceňujeme, chtějí tu situaci vyřešit a objasnit," stojí v prohlášení WADA.

Látce oxilofrin se také někdy říká methylsynefrin a patří mezi stimulanty. Randallová měla pozitivní test na hydrochlorothiazid, což je diuretikum, které může krýt užívání silnějších drog.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy