9. 9. 2007 17:53
Powell zlepšil světový rekord na 100 metrů o tři setiny
Asafa Powell - nejrychlešjí muž planety.
Asafa Powell - nejrychlešjí muž planety. | Foto: Reuters

Rieti - Jamajský sprinter Asafa Powell v neděli překonal na atletickém mítinku v italském  světový rekord v běhu na 100 metrů časem 9,74 sekundy.

Powell byl držitelem i předešlého světového rekordu, který držel od června 2005, kdy zaběhl v Aténách stovku za 9,77 vteřiny. Skvělý čas dokázal dvakrát zopakovat, ale nikdy jej nepřekonal.

Navíc stejného času dosáhl i světový šampion z Helsinek Justin Gatlin, který se stal spoludržitelem rekordu loni v květnu. Později měl americký atlet pozitivní dopingový test a jeho výkon bude nejspíš z historických tabulek vymazán.

Dále čtěte:

Powell z dosavadního historického maxima v neděli v Rieti ubral tři setiny.

Jamajský sprinter si tak vynahradil zklamání z mistrovství světa, kde skončil až třetí a zůstal ve stínu Američana Tysona Gaye, který získal v Ósace tři zlaté medaile.

S ideální podporou větru se postaral o nečekané zlepšení světového maxima v královské disciplíně po více než dvou letech.

Powell měl v pátek běžet na Zlaté lize v Curychu, ale pořadatelé slavné Weltklasse mu odmítli zaplatit požadované startovné ve výši sto tisíc dolarů.

Na mnohem skromnějším mítinku v Rieti se dokázal vybičovat ke skvělému času i při absenci dalších velkých hvězd. V druhém běhu porazil o plných 33 setin norského reprezentanta gambijského původu Jaysimu Saidyho Ndureho. Třetí doběhl o dalším sedm setin zpět exmistr světa Kim Collins z ostrovů Svatý Kryštof a Nevis.

Stadion v Rieti je pověstný svou rychlou dráhou, na které padlo už šest světových rekordů na středních tratích. Právě tato skutečnost prý Powella přilákala na start s cílem spravit si chuť po mistrovství světa.

"Pracovali jsme s trenérem na tom, abych se vrátil do běžné pohody. Přijel jsem dneska sem a předvedl, co jsem měl. Je tu velmi rychlá dráha, miluju ji. Je hodně pružná," uvedl Powell, jenž tři měsíce v roce v Itálii žije a trénuje.