Postupy do finále lidi ocení, až nebudeme hrát, říká Berdych

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 9. 2013 7:00
Potřetí za posledních pět let se čeští tenisté probojovali do finále Davis Cupu, což se žádným jejich předchůdcům ještě nepovedlo. Navíc si drží parádní aktuální bilanci osmi 'postupů' v řadě.
Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Jaroslav Navrátil tvoří už sedm let sehranou trojici. V Davis Cupu za tu dobu neuspěli v tomto složení jen třikrát.
Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Jaroslav Navrátil tvoří už sedm let sehranou trojici. V Davis Cupu za tu dobu neuspěli v tomto složení jen třikrát. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Potřetí za posledních pět let se čeští tenisté probojovali do finále Davis Cupu, což se žádným jejich předchůdcům ještě nepovedlo.

Navíc si drží parádní aktuální bilanci osmi 'postupů' v řadě, což se také žádné předchozí generaci českých tenistů ještě nestalo.

A pokud by i letos dotáhli svou vítěznou jízdu až do konce, stali by se po Španělech teprve druhým týmem za posledních patnáct let, který by triumf v Davis Cupu obhájil.

"Další postup do finále je fantastický výsledek, jen nevím, jestli to lidi u nás docení, i když se nám nepovede ten titul obhájit. Za sedm let, co jsem u týmu, jsme jen málo zápasů prohráli, všichni prožíváme proto euforii," uvedl po sobotní výhře v semifinále na Argentinou kapitán týmu Jaroslav Navrátil.

"Za ty doby tu v Česku byly lepší generace, než je ta naše, ale nedosáhly takových výsledků. Proto jsem rád, že u toho můžu být. Jsem na kluky moc hrdý, že vyhrávají jeden zápas za druhým," doplnil.

Štěpánek: Výhry nikdy neomrzí 

Důvodem současné české vítězné šňůry, která trvá od prohry s Kazachstánem v březnu 2011, je i fakt, že oba tradiční tahouni Tomáš Berdych a Radek Štěpánek se Davis Cupu neúčastní jen velmi zřídka.

"Naši kluci chtějí reprezentovat vždycky a to je ten rozdíl v tom, proč se nám daří vyhrávat opakovaně. Stačí se podívat na světovou špičku. Každý rok má někdo z těch top hráčů pauzu - Djokovič, Nadal, Federer, Ferrer, Murray, Del Potro," upozornil Navrátil.

Podle Štěpánka hrají spolu s Berdychem o salátovou mísu rádi i proto, že zažívají něco jiného než během běžných turnajů na okruhu.

"Výhry nikdy neomrzí. Těžko člověk hledá v sezoně takové zážitky, takové emoce, co zažije v Davis Cupu. Tu éru si budeme pamatovat do konce života a věřím, že může být inspirací pro další tenisové naděje. Za těch sedm let jsme si navíc vytvořili nad sebou auru výher, jsme za to moc rádi, že se nám teď tolik daří," přiznal čtyřiatřicetiletý tenista.

"V Davis Cupu ale hlavně rozhoduje vůle, málokde absolvujete tři minimálně tříhodinové zápasy během tří dnů. A to není každý během turnajů schopen podstupovat. Takže chápu lidi, co na Davis Cup nejezdí. Když ale vyhrajete, tělo sice ještě tři dny po tom cítíte, ale jste zase nabití sebevědomím," doplnil.

"Míse obětujeme první poslední" 

Podle něj je také důležité, aby si rozuměli všichni členové týmu a aby své osobní ambice ponížili pro úspěch týmu.

"Chtěl bych připomenout, že je v týmu je strašně důležitá upřímnost a otevřenost, mít před každým zápasem čistý stůl. V týmu se střídají hráči, ale každý musí vědět, jaká je jeho pozice v týmu a jeho přínos pro ostatní. Za těch sedm let to zatím skvěle fungovalo," těší 61. hráče singlového žebříčku ATP a světové pětky mezi deblisty.

"Vítězná pyramida se musí skládat z částeček a každá musí fungovat na sto procent. A náš tým funguje naprosto skvěle. Navíc pro nás je ctí reprezentovat, hrát Davis Cup. Dýcháme, trénujeme a žijeme tím. Obětujeme tomu první poslední a věříme tomu, za čím jdeme," dodal Štěpánek.

Podobně nahlíží na důležitost správného zázemí týmu i Berdych. "Když má člověk pohodu v týmu, jde celý týden v Davis Cupu v pohodě. Těšíme se na to, i když je tenis individuální sport. Jsme všichni týmoví hráči, a proto vyhráváme," přiznal tenista, kterému bude v úterý 28 let.

"Tenhle úspěch není jen o čtyřech hráčích a kapitánovi, ale o všech, co nám pomáhají a vše kolem chystají a připravují. Kdyby jeden článek nefungoval, tak by to mohlo mít velký vliv, ale tady je vše perfektní a výhry jsou tou nejlepší odměnou pro všechny," doplnil Berdych.

Berdych: Vyhrávat pořád už je všední 

Světová pětka v singlovém žebříčku proto věří, že vítězná vlna se co nejvíce natáhne, protože se v dalších letech už podobné úspěchy nemusejí opakovat.

"Jsme rádi, že se nám daří, protože víme, že když tady nebudeme, že takové výsledky zase delší dobu nemusí přijít. Ty naše současné výsledky se docení až tehdy, až toho jednoho dne necháme. Když je totiž člověk na vlně a vyhrává jeden zápas za druhým, tak se to stane trošku všední," upozornil Berdych.

Podle něj je důležité i to, jak funguje vztah mezi hráči a fanoušky týmu. 

"Diváci jsou náš pátý hráč týmu, hodně nám pomáhají, my jim naopak jejich přízeň chceme splácet dobrými výkony a výhrami," prozradila česká jednička.

"Byla tady rodina, přítelkyně, známí, ale i můj tým. Není lepší možnost, jak jim splatit přízeň, než vyhrát před vlastními fanoušky, které moc často přes rok nevidíte. Když hala duní a skanduje vaše jméno, tak z vás vytáhne více, než si myslíte, i když se cítíte pod psa. To je nepopsatelný pocit," doplnil Berdycha jeho parťák Štěpánek.

"Chceme vyhrát i proti Djokovičovi" 

Před všemi členy českého týmu je teď ještě jeden cíl, obhájit loňský titul a zapsat se do historie.

"Ovládnout Davisův pohár dvakrát po sobě by bylo neuvěřitelné. Nikomu kromě Španělů se to za poslední roky nepovedlo a pro nás by to byl historický úspěch. Na druhou stranu Djokovič, Tipsarevič, Raonič... To jsou všechno strašně silní soupeři," poukázal Berdych na možné soupeře ve finále.

V polovině listopadu jej Češi budou hrát buď v Srbsku, nebo Kanadě. Po čtyřhře vedou Kanaďané v Bělehradě nad Srbskem 2:1 na zápasy.   

"Jako optimista říkám, že chci jet do Kanady. Jako realista, že pojedeme do Srbska a tam se je i s Djokovičem pokusíme porazit," věří Štěpánek.

Navrátil: Obhajoba by byla bomba 

Navrátil si přeje také Kanaďany, protože ví, že jak Berdych, tak Štěpánek mají se srbskou i světovou jedničkou Djokovičem velmi špatnou vzájemnou bilanci.

"I když by to bylo těžší ohledně cestování, v Srbsku jsme si to už vyzkoušeli, a i když jsme vedli 2:1, pak jsme prohráli," poukázal na prohrané semifinále před třemi lety v Bělehradě.

"Djokovič v domácím prostředí je prostě číslo jedna, kluci s ním nemají tak dobrou bilanci. Jet do Srbska téměř s mínus dvěma body je strašně těžké, v Kanadě by bylo všech pět zápasů otevřených. Cesta k vítězství by tam byla asi o trochu lehčí," pokračoval.

"Každopádně klukům mockrát děkuju, že se v letošním roce ještě jednou můžeme pokusit tu mísu vyhrát. Byla by to bomba," doplnil Navrátil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy