Postup z druhého místa. Basketbalistky USK čeká ve čtvrtfinále Fenerbahce

Aktualizováno 20. 2. 2019 23:32
Basketbalistky ZVVZ USK Praha v závěrečném kole základní části Evropské ligy vyhrály 79:74 na hřišti Polkowic a obsadily konečné druhé místo ve skupině A. Ve čtvrtfinále se utkají s třetím týmem skupiny B Fenerbahce Istanbul, jehož barvy hájí česká reprezentantka Kia Vaughnová.
Teja Oblak
Teja Oblak | Foto: Milan Kammermayer

Pražanky přijely do Polska bez druhé rozehrávačky Leticie Romerové a trenérka Natália Hejková musela improvizovat v rotaci. Především se ale českým mistryním nepovedlo zachytit úvod zápasu a měly problémy v útoku i obraně. Polkowice si proto vypracovaly náskok až o 14 bodů.

Od druhé čtvrtiny ale Pražanky obranu zlepšily a začaly manko stahovat. Ve druhé půli se pak utkání změnilo v přetahovanou o každý bod. Důležitou roli hrály obě pivotky USK Marija Režanová a Alyssa Thomasová, které držely tým na doskoku a prosazovaly se i v útoku.

Čtyři minuty před koncem dala důležitý koš s faulem Valériane Ayayiová a poslala USK do vedení, které už český celek udržel zejména díky dobré obraně.

"Každá takto vybojovaná výhra chutná o to lépe. Přesvědčily jsme se, že i když nezačneme dobře, dokážeme zápas dovést do vítězství. Jsme druhé a teď nás čeká Fenerbahce," řekla trenérka Hejková.

Výhra je o to cennější, že lavička USK přispěla jen dvěma body. Režanová táhla tým 22 body a 12 doskoky. Double double si připsaly i Thomasová za 14 bodů a 14 doskoků a Ayayiová za 11 bodů a 13 doskoků. Kateřina Elhotová přidala 17 bodů.

"Zápas to byl hodně těžký, protože Polkowice mají skvělý tým a hrály dobře. My naopak začaly špatně, ale dokázaly jsme se vrátit do zápasu a pak využily svou šanci. Jsem opravdu šťastná, že jsme vybojovaly druhé místo," dodala Režanová.

Mnohem zamotanější byla skupina B, kde prohrála Riga se Šoproní 71:79 a Fenerbahce překvapivě prohrálo 92:94 po prodloužení na hřišti francouzského Carola. Tři týmy tak měly shodnou bilanci nejen v celé tabulce, ale i ve vzájemných zápasech. Skóre ze vzájemných duelů pak měla nejlepší Šoproň, která skončila druhá a utká se s Bourges. Fenerbahce skončilo třetí a narazí na USK. První zápas se bude hrát 5. března v Praze, odveta 8. března v Turecku. Případný třetí zápas by se hrál 13. března opět v Praze.

Riga obsadila čtvrtou příčku ve skupině B a ve čtvrtfinále narazí na Jekatěrinburg. Poslední dvojici tvoří Kursk s Polkowicemi, které do play off posunula porážka Orenburgu v Schiu 50:82.

Polkowice - ZVVZ USK Praha 74:79 (28:18, 40:35, 54:56)

Nejvíce bodů: Fagbenleová 23, Leedhamová 11, J. Thomasová a Hayesová po 10 - Režanová 22, Kateřina Elhotová 17, A. Thomasová 14, Oblaková 13, Ayayiová 11. Fauly: 27:21. Trestné hody: 28/23 - 23/14. Trojky: 3:3. Doskoky: 36:47.