Postup z druhého místa. Basketbalistky USK čeká ve čtvrtfinále Fenerbahce

Aktualizováno 20. 2. 2019 23:32
Basketbalistky ZVVZ USK Praha v závěrečném kole základní části Evropské ligy vyhrály 79:74 na hřišti Polkowic a obsadily konečné druhé místo ve skupině A. Ve čtvrtfinále se utkají s třetím týmem skupiny B Fenerbahce Istanbul, jehož barvy hájí česká reprezentantka Kia Vaughnová.
Teja Oblak
Teja Oblak | Foto: Milan Kammermayer

Pražanky přijely do Polska bez druhé rozehrávačky Leticie Romerové a trenérka Natália Hejková musela improvizovat v rotaci. Především se ale českým mistryním nepovedlo zachytit úvod zápasu a měly problémy v útoku i obraně. Polkowice si proto vypracovaly náskok až o 14 bodů.

Od druhé čtvrtiny ale Pražanky obranu zlepšily a začaly manko stahovat. Ve druhé půli se pak utkání změnilo v přetahovanou o každý bod. Důležitou roli hrály obě pivotky USK Marija Režanová a Alyssa Thomasová, které držely tým na doskoku a prosazovaly se i v útoku.

Čtyři minuty před koncem dala důležitý koš s faulem Valériane Ayayiová a poslala USK do vedení, které už český celek udržel zejména díky dobré obraně.

"Každá takto vybojovaná výhra chutná o to lépe. Přesvědčily jsme se, že i když nezačneme dobře, dokážeme zápas dovést do vítězství. Jsme druhé a teď nás čeká Fenerbahce," řekla trenérka Hejková.

Výhra je o to cennější, že lavička USK přispěla jen dvěma body. Režanová táhla tým 22 body a 12 doskoky. Double double si připsaly i Thomasová za 14 bodů a 14 doskoků a Ayayiová za 11 bodů a 13 doskoků. Kateřina Elhotová přidala 17 bodů.

"Zápas to byl hodně těžký, protože Polkowice mají skvělý tým a hrály dobře. My naopak začaly špatně, ale dokázaly jsme se vrátit do zápasu a pak využily svou šanci. Jsem opravdu šťastná, že jsme vybojovaly druhé místo," dodala Režanová.

Mnohem zamotanější byla skupina B, kde prohrála Riga se Šoproní 71:79 a Fenerbahce překvapivě prohrálo 92:94 po prodloužení na hřišti francouzského Carola. Tři týmy tak měly shodnou bilanci nejen v celé tabulce, ale i ve vzájemných zápasech. Skóre ze vzájemných duelů pak měla nejlepší Šoproň, která skončila druhá a utká se s Bourges. Fenerbahce skončilo třetí a narazí na USK. První zápas se bude hrát 5. března v Praze, odveta 8. března v Turecku. Případný třetí zápas by se hrál 13. března opět v Praze.

Riga obsadila čtvrtou příčku ve skupině B a ve čtvrtfinále narazí na Jekatěrinburg. Poslední dvojici tvoří Kursk s Polkowicemi, které do play off posunula porážka Orenburgu v Schiu 50:82.

Polkowice - ZVVZ USK Praha 74:79 (28:18, 40:35, 54:56)

Nejvíce bodů: Fagbenleová 23, Leedhamová 11, J. Thomasová a Hayesová po 10 - Režanová 22, Kateřina Elhotová 17, A. Thomasová 14, Oblaková 13, Ayayiová 11. Fauly: 27:21. Trestné hody: 28/23 - 23/14. Trojky: 3:3. Doskoky: 36:47.

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.