U Sáblíkové vás uspí Bauer, u hokeje probudí Záruba

FOTO Tito Češi míří do Soči. Jedou si pro medaile?
Skikrosař Tomáš Kraus bude ve 39 letech nejstarším českým lyžařem v Soči.
Mezi ženami bude na skikrosové trati usilovat o úspěch Nikol Kučerová, a nově také Andrea Zemanová.
Marek Skála reprezentuje v disciplíně slopestyle, což je vlastně taková překážková jízda, kde se cení co největší počet těch nejtěžších triků.
Boulařka Nikola Sudová si měsíc před olympiádou ve Vancouveru přetrhla zkřížený vaz v koleni, v Soči by tak ráda vylepšila svoje 16. místo.
Foto: Aktuálně.cz
Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 1. 2014 5:00
S Jiřím Ponikelským, šéfem kanálu ČT Sport, o maratonu televizních přenosů ze ZOH 2014 v Soči

Praha - Přes satelit či kabelovou televizi sice můžete zimní olympiádu v Soči sledovat i na Nova Sport, většina diváků se ale na boje o medaile bude tradičně dívat v České televizi.

Té se v listopadu podařilo vysílání zkompletovat, když dodatečně získala i hokejový turnaj s Jágrem a spol.

"Naše studio přímo v olympijském parku v Soči nabídne divákům živě první dojmy a nejaktuálnější ohlasy českých závodníků, přes další studio na pražské Letné zprostředkujeme i silné emoce fanoušků," plánuje Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

Olympiáda poběží právě na tomto programu, a také na ČT2. "Původně se počítalo jen s ČT Sport, ale když jsme získali i hokej, posunulo se vysílání také na dvojku," vysvětluje Ponikelský v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přenosy České televize budou komentovat "staří známí". Lední hokej si vezmou do parády Robert Záruba s experty Martinem Hostákem a Davidem Pospíšilem, kroužení rychlobruslařů po oválu sladí se svým monotónním projevem Radek Bauer.

U klasického lyžování vás vedle expertky Kateřiny Neumannové oblaží svými postřehy i Marek Svačina a také populární Pavel Čapek, který se jako jeho pověstná lasička prosmýkne také přenosy ze severské kombinace.

Kromě už zmiňovaných expertů jedou do Soči i Roman Dostál, bývalý biatlonový šampion, stejně jako Jan Holický, jenž se vyzná ve sjezdovém lyžování, a s nimi i znalci rychlobruslení a curlingu v osobách Petra Nováka, resp. Karla Kubešky.

Jak se bude v průběhu olympiády lišit dramaturgie ČT Sport a ČT2?

"Hlavní, medailový kanál, ten, který bude intenzivně sledovat českou stopu, bude ČT Sport. Dvojka bude druhým programem, kde hodně poběží curling, hokej. A pokud se bude olympijským programem, třeba kvůli počasí, hýbat a dojde k termínovým kolizím, tak na ČT2 budeme vysílat vždycky věc, která se v tu chvíli kvůli něčemu prioritnějšímu nevejde na ČT Sport. Na ČT2 poběží i vstupy z Olympijského parku na Letné."

Jak se po dobu olympiády popasujete s dalším sportovním programem?

"ČT Sport i ČT2 máme k dispozici nonstop, ale ani další sporty nespí. Takže až poběží Fed Cup se Španělskem, tak se objeví na dvojce. Stejně tak tam v průběhu olympiády odvysíláme i první jarní kolo fotbalové Gambrinus ligy, Ligu mistrů či zápas Plzně v Evropské lize. Duel Liberce vysílá konkurence."

Přinesete divákům něco úplně nového?

"Živě jsme z místa dění vysílali už v Londýně, takže teď budeme držet tradici. Snad drobná technická novinka: Ti, co třeba k Vánocům dostali novou hybridní televizi, se po zmáčknutí příslušného tlačítka na ovladači dostanou ke spoustě nových informací, třeba k tabulkám nebo detailům o sportovcích. Já tomu říkám novodobý teletext."

Jak mezi oba vaše olympijské kanály rozdělíte hokejový turnaj?

"Zápasy základních skupin a všechny české duely poběží na ČT Sport. A to ostatní se těžko plánuje dopředu. Bude záležet na vývoji. Dám příklad: svůj závod pojede Sáblíková a ve stejný čas nastoupí Rusové proti Kanadě. Pro nás v tu chvíli bude důležitější rychlobruslení a hokej dáme na ČT2. Ten program se bude měnit podle situace, diváci o tom budou dostávat čerstvé informace třeba prostřednictvím internetu... Navíc myslím, že není problém cvaknout na dvě tlačítka na ovladači a vybrat si."

Minulá zimní olympiáda ve Vancouveru se kvůli časovému posunu odehrávala hodně v noci nebo brzy ráno. Soči bude z tohoto pohledu divácky přívětivější, ne?

"No to je otázka... Řada disciplín bude vrcholit, když budou lidi ještě v práci. A dneska už si moc neumím představit, že by si někdo bral kvůli sledování olympiády v televizi dovolenou, úplně optimální to není."

Ubere vám něco na sledovanosti Nova Sport?

"Myslím, že ano, ale Mezinárodní olympijský výbor se prostě rozhodl prodávat přenosy na víc televizí, s tím nic nenaděláte. Podobné to bude i při letních OH v Rio de Janeiru. Na letních hrách je k dispozici širší nabídka sportů a disciplín, tam si diváci asi budou moci více vybírat, konkurence se tam stane zřetelnější  alternativou pro naše vysílání."

Kolik lidí posílá ČT do Soči?

"Máme 37 akreditací pro ty, co vytvářejí program, tedy komentátory, moderátory, experty... Navíc jede 22 členů technického personálu pro zajištění studia a propojení tras. Je to podobné jako u Vancouveru."

Někdo vám třeba řekne: všude se teď šetří, proč by to nemohli komentovat i z Prahy?

"Televize, která investuje do tak velkého produktu, jako jsou vysílací práva na olympiádu, musí automaticky počítat s tím, že to bude generovat další náklady, protože takový servis si divák vzhledem k naší tradici a historii zaslouží. Je to úplně něco jiného, když jsou naši komentátoři na místě v denním kontaktu s Jágrem, Bauerem či Sáblíkovou, než kdyby seděli ve studiu a odkomentovali to bez emocí."

Připomeňme si prosím ještě jednou ty zvraty kolem hokejového turnaje. Jak se nakonec dostal na ČT?

"Skupina Nova nás oslovila s nějakou nabídkou... Náš generální ředitel se do toho zakousl a dopadlo to dobře. Hokej se přestěhoval k nám s tím, že jsme ho získali za podmínek, které jsme si stanovili na samém začátku. Tehdy jsme si řekli, že nepůjdeme do žádných cenových válek - a hokej proto zprvu získala Nova. Myslím, že když nám pak ta práva nakonec přepustila, byl to z její strany rozumný krok. Olympiáda je velká akce spojená s velkou zodpovědností. Při těch částkách, které se platí, se na tom nedá úplně vydělávat, není to zrovna optimální produkt pro komerční stanice. Přiznejme si, že naopak pro nás by byl problém vysílat na českém území olympiádu bez hokeje. Ale dopadlo to dobře."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy