Francouzští házenkáři porazili Katar a mají páté zlato z MS

Aktualizováno 1. 2. 2015 19:20
Házenkáři Francie vyhráli MS v Kataru. Ve finále porazili překvapení turnaje domácí tým 25:22 a získali své páté zlato z MS. V zápase o bronz porazilo Polsko Španělsko 29:28 v prodloužení.
Házenkáři Francie slaví zlato na MS 2015
Házenkáři Francie slaví zlato na MS 2015 | Foto: Reuters

Dauhá - Házenkáři Francie vyhráli mistrovství světa v Kataru. V dnešním finále porazili překvapení turnaje domácí tým 25:22 a získali své páté zlato z MS, díky němuž se stali nejúspěšnějším týmem historie šampionátů. Zápas řídila dvojice českých rozhodčích Václav Horáček, Jiří Novotný.

Bronz vybojovalo Polsko po velmi dramatické výhře 29:28 v prodloužení nad španělskými obhájci titulu.

Francie finále umí

Francie potvrdila, že je momentálním králem světové házené. Výběr galského kohouta vyhrál poslední evropský šampionát i minulé olympijské hry a zlatý hattrick slaví podruhé v historii. Katar s řadou naturalizovaných hráčů navzdory dnešní porážce dosáhl na nejlepší výsledek v historii a první medaili, jeho předchozím maximem bylo 16. místo.

Francie znovu dokázala, že je v soubojích o zlato neporazitelná, finále na velké akci neprohrála od roku 1993. Katar sice otevřel skóre, ale od té doby už ani jednou nevedl. Francii vyšel především úvod, kdy lépe bránila a hlavně díky výborně střílejícímu Nikolovi Karabaticovi vedla ve 23. minutě už 13:7.

Sudí Kataru tentokrát nepomohli

V minulých zápasech domácímu výběru pomáhali spornými výroky rozhodčí, čeští sudí ale podali výborný výkon a dosavadní vrchol své kariéry zvládli s přehledem.

Katar se sedmi naturalizovanými hráči do přestávky umazal polovinu ztráty a po změně stran před vyprodaným patnáctitisícovým hledištěm haly Lusail ještě duel pořádně zdramatizoval.

Pomohl k tomu další skvělý výkon brankáře Šariče, rodáka z Bosny, který si připsal 16 zákroků. Domácí celek se čtyřikrát přiblížil na rozdíl jedné trefy, ale olympijští šampioni srovnání nedovolili a závěr si zkušeně pohlídali. Definitivně rozhodl v 58. minutě Narcisse.

Dramatické prodloužení o bronz pro Polsko

Poláci v thrilleru o třetí místo udolali Španěly 29:28 po prodloužení a slaví první medaili od bronzu v roce 2009. Celkově si připsali čtvrtý cenný kov z MS v historii, z toho potřetí bronz. Španělsko naopak poprvé od roku 2009 vyšlo na mistrovství světa naprázdno.

Souboj poražených semifinalistů nabídl v hale Lusail severně od katarské metropole Dauhá dramatickou bitvu. Španělé sahali po bronzu, v závěrečné desetiminutovce vedli místy až o tři body, ale v poslední sekundě druhé půle srovnal Szyba na 24:24 a muselo se prodlužovat. Vítězný gól dal na začátku poslední minuty Syprzak. Dvě sekundy před koncem ještě měli Španělé k dispozici volný hod, ale vyrovnat už nedokázali.

Mistrovství světa v házené mužů v Kataru:

Finále:

Katar - Francie 22:25 (11:14)
Nejlepší střelci: Markovič 7/3, Capote 6 - N. Karabatic 5, Narcisse a Porte po 4. Rozhodčí: Horáček, Novotný (oba ČR). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/2. Vyloučení: 4:2. Diváci: 15.300.

O 3. místo:

Polsko - Španělsko 29:28 po prodl. (24:24, 13:13)
Nejlepší střelci: Szyba 8, Syprzak 6 - Tomás 7, Rivera 5.

Konečné pořadí MS: 1. Francie, 2. Katar, 3. Polsko, 4. Španělsko, 5. Dánsko, 6. Chorvatsko, 7. Německo, 8. Slovinsko, 9. Makedonie, 10. Švédsko, 11. Island, 12. Argentina, 13. Rakousko, 14. Egypt, 15. Tunisko, 16. Brazílie, 17. ČR, 18. Bělorusko, 19. Rusko, 20. Bosna a Hercegovina, 21. Írán, 22. Saúdská Arábie, 23. Chile, 24. Alžírsko.