Policie jednala při obvinění unáhleně, říká obhájce ČUS Beneš

ČTK ČTK
16. 8. 2017 17:16
Česká unie sportu dál čelí obvinění z ovlivňování udělování dotací od ministerstva školství. Obhájce ČUS Prokop Beneš považuje jednání policie za unáhlené.
Miroslav Jansta
Miroslav Jansta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obhájce České unie sportu (ČUS) Prokop Beneš označil obvinění této sportovní organizace z ovlivňování udělování dotací od ministerstva školství za unáhlené. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke kauze, na kterou jako první upozornil deník Aktuálně.cz.

Policie viní ČUS a čtveřici lidí, včetně jejího předsedy Miroslava Jansty a generálního sekretáře Jana Boháče, ze zneužití pravomoci, ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení povinností při správě cizího majetku.

"Na adresu policie nechci říkat nic, protože dělají svoji práci, ale v tomhle případě si myslím, že ji udělali unáhleně," konstatoval Beneš a k případu doplnil: "Nemůžeme hovořit o tom, že se jednalo o soutěž, ani veřejnou ani hospodářskou ani jakoukoli jinou, protože vláda rozhodla, že dotace budou adresné."

Obvinění ČUS se týká ministerského dotačního programu III pro činnost sportovních organizací, který ČUS jediný čerpá. Celkem MŠMT rozděluje do sportu letos ze státního rozpočtu šesti miliard do deseti programů plus investičního. Na program tři, z kterého dostávají finance i třeba Český olympijský výbor, Česká obec sokolská, nebo Autoklub České republiky, mělo být rozděleno 240 miliónů korun.

"Nebyl by (Jansta) dobrým předsedou, kdyby neusiloval o to, aby měl peníze na provoz," řekl Beneš. Na otázku, zda má vedení ČUS (bývalé ČSTV) vlastně povinnost lobovat, aby získalo z programu tři více peněz, jasně doplnil: "Ano."

Jansta figuroval od roku 2014 v Národní radě pro sport, poradním orgánu MŠMT, o rok později žádal o vyšší finance dopisem tehdejší mistryni, a byl garantem programu tři. "Ale jako zástupce poradních komisích nemohl ovlivnit, zda bude dotace vyplacena, to je věcí organizační struktury ministerstva," upozornil Beneš.

Vedení ČUS, pod který spadají sportovní svazy, jednoty a servisní centra v regionech a sdružuje 1,139 milionu členů, se zasazovalo o čtyři zásadní kritéria, na jejichž základě by se dotace rozdělovaly. Těmi jsou členská základna, rozsah činnosti v regionech, objem majetku a mezinárodní význam. "V poměru k těmto kritériím by ČUS byl robustně největším příjemcem dotací, ale není," podotkl Beneš.

Podle statistik ČUS dostává organizace naopak stále menší objem. I proto se její vedení snažilo získat větší část, zvláště, když letos jde do sportu o dvě miliardy korun více než loni. "ČUS je největší a měl by mít nárok na nejvíce peněz, protože má největší náklady na provoz. Považuju nárok za důvodný," řekl Beneš.

Podle Marka Hájka, místopředsedy ČUS, žádala organizace na letošek 105 milionů. "Dle kritérií by to odpovídalo," řekl Hájek. Ministerstvo schválilo 60 milionů, ale posléze byl program tři vypsán znovu a nyní není jasné, kolik peněz ČUS dostane. "Předpokládáme, že částka bude v nejlepším případě k padesáti milionům, ale je to nastaveno netransparentně a nejsem v pozitivním očekávání," řekl Hájek.

Finance by měly přijít do konce srpna a ČUS je připravena sáhnout do svých rezerv, aby nemusela propouštět lidi v regionech. "Věřím, že to bude jen letos na zalepení finanční propasti, abychom udrželi provoz. Doufám, že v budoucnu bude MŠMT rozdělovat peníze poměrově k ostatním subjektům," řekl Hájek.

Jansta, právník a člen ČSSD, by měl nadále zůstat v čele ČUS. "Otázka rezignace není na pořadu dne. Obvinění obecně považujeme za unáhlené a přinejmenším předčasné. Předseda má podporu výkonného výboru," řekl Beneš.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy