Pojedu, jak mám natrénováno, basta. Ledecká jde v Söldenu do boje, lyžařský Světový pohár začíná

ČTK ČTK
26. 10. 2017 10:38
Na ledovci v rakouském Söldenu tradičně odstartuje sjezdařská sezona. Na úvod olympijské zimy se ve víkendových obřích slalomech Světového poháru objeví i české trio Ester Ledecká, Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.
Ester Ledecká na MS ve sjezdovém lyžování 2017
Ester Ledecká na MS ve sjezdovém lyžování 2017 | Foto: ČTK

Sölden - Na ledovci v rakouském Söldenu tradičně odstartuje sjezdařská sezona. Na úvod olympijské zimy se ve víkendových obřích slalomech Světového poháru objeví i české trio Ester Ledecká, Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.

Závody v Söldenu jsou skutečnou branou k sezoně, před nimi se v Evropě pouze trénuje. "Do té doby se nesmí jet žádné závody, ani FISové, Evropský pohár, juniorské, nic. Přes to nejede vlak," slyšela Ledecká, kterou čeká v obřím slalomu Světového poháru premiéra - dosud jela jen sjezdy a super-G.

Dvojnásobná vítězka snowboardového Světového poháru nechtěla odhadovat svůj výsledek. "Na to jsou experti v sázkových kancelářích," vtipkovala. "Jedu vždy přesně tak, jak mám natrénováno. Basta. Zahájím snowboardovou sezonu svěťákem v Söldenu na lyžích. To je senzace, ne?"

Z českého pohledu začne nová éra. Už před minulou sezonou skončil Ondřej Bank, který nyní pomáhá Ledecké, a chybět bude i Šárka Strachová. Bývalá mistryně světa ve slalomu a olympijská medailistka lyže odložila v březnu. "Tak jako bude navždy Šárka první dáma českého lyžování, tak 'Bany' je frajer, který navzdory všemu a všem dokázal ohromný věci," uvedla dvaadvacetiletá Ledecká.

K favoritům patří Francouz Alexis Pinturault a také Američan Ted Ligety, který je po dvou letech zdravotních problémů podle svých slov znovu fit.

Mezi ženami bude hlavní hvězdou slalomářka Mikaela Shiffrinová. Američanka bude obhajovat celkové vítězství v SP, ale hlavně myslí na olympijské medaile. "Pořád mi to přijde neskutečné, nepopsatelné," říká i více než tři roky po zisku zlata ve slalomu na hrách v Soči a touží po dalších výhrách. "Chci jet do Koreji přidat další," vyhlásila.

Konkurovat Shiffrinové by mohla Slovenka Petra Vlhová, výborná slalomářka, která se výrazně zlepšila i v obřím slalomu. Loni dojela v Söldenu s vysokým číslem osmá. "Jezdím jako chlap, i to může být moje výhoda," uvedla pro slovenská média.

Jak už je zvykem, chybět bude na startu sezony několik hvězd. Po operaci zlomeného kotníku je teprve na začátku tréninku šestinásobný vítěz SP Rakušan Marcel Hirscher. "Pracujeme den ze dne," řekl kouč Andreas Pülacher.

Zranění jsou například mistryně světa ve sjezdu Slovinka Ilka Štuhecová i Švýcar Carlo Janka, kteří možná přijdou i olympiádu v Pchjongčchangu. Startovat v Söldenu nebude ani Švýcarka Lara Gutová či Rakušanka Anna Veithová.

 

Právě se děje

Další zprávy