Pohroma favoritů v NBA. Bulls jsou venku, Oklahoma prohrává

30. 4. 2014 8:35
Basketbalisté Washingtonu po devíti letech postoupili do druhého kola play off NBA, když dokázali vyřadit Chicago.
Basketbalisté Chicago Bulls v play off končí.
Basketbalisté Chicago Bulls v play off končí. | Foto: Reuters

New York - Basketbalisté Washingtonu po devíti letech postoupili do druhého kola play off NBA, když dokázali vyřadit Chicago. V úterním utkání na palubovce Bulls zvítězili 75:69 a celou sérii ovládli 4:1.

Roli favorita neplní ani Oklahoma, která podlehla Memphisu 99:100 po prodloužení a prohrává 2:3 na zápasy. Jedna výhra k postupu schází rovněž Los Angeles Clippers, kteří přehráli Golden State 113:103.

Chicago nezvládlo už potřetí za sebou sérii, do níž vstupovalo jako výše nasazený celek po základní části.

Washington se v pátém utkání záhy ujal dvanáctibodového vedení, ale v poločase byl stav 41:41. Po změně stran bodů ještě ubylo a vítězství vybojovali hosté. Bulls v poslední minutě dvakrát neuspěli ani přímo zpod koše a navíc selhali při doskoku pod vlastním košem

Wizards si za poslední tři minuty zápasu připsali osm útočných doskoků, přičemž poslední dva definitivně rozhodly o osudu utkání. Rozehrávač Washingtonu André Miller 16 vteřin před koncem za stavu 72:69 neproměnil ani jeden trestný hod, ale brazilský pivot Nené druhý pokus doskočil. Bulls museli znovu faulovat, Bradley Beal první šestku proměnil, podruhé neuspěl, ale Nené míč znovu doskočil.

"Věříme si navzájem jako v rodině, proto teď hrajeme tak dobře," řekl lídr Wizards John Wall, který byl s 24 body nejlepším střelcem utkání.

Washington zvítězil, přestože se do střeleckých statistik zapsalo pouze šest hráčů. Bulls stříleli s úspěšností pouhých 33 procent.

Poprvé v historii NBA se v jedné sérii play off prodlužovalo čtvrté utkání za sebou. Už potřetí se radoval Memphis, který ve třetí čtvrtině vedl už o 20 bodů, ale domácí Oklahoma předvedla šňůru 27:6. Hosté se včas vzpamatovali, vedli o dva body a mohli držet míč až do chvíle, kdy by zbývalo pět sekund do konce utkání. Jenže rozehrávač Mike Conley si nechal sebrat míč Russellem Westbrookem, který smečí vyrovnal. Grizzlies poté nestihli včas zakončit, a tak se šlo opět do prodloužení.

V prodloužení mohl 27 sekund před koncem vyrovnat Kevin Durant, ale proměnil jen jeden trestný hod. Grizzlies na druhé straně neskórovali, domácí si vzali oddechový čas a zahráli akci na Duranta, jenž z trojky neuspěl. Míč do koše dopíchl Serge Ibaka, ale rozhodčí podle videa rozhodli, že to nestihl před vypršením hrací doby.

Thunder k výhře nepomohl ani triple-double Westbrooka (30 bodů, 13 asistencí, 10 doskoků), který však proměnil jen deset z 31 pokusů z pole. Durant dal 26 bodů (střelba 24/10). Memphis vedl s 21 body Mike Miller, který trefil dvě trojky v prodloužení.

Los Angeles Clippers dovedl k výhře životním výkonem DeAndre Jordan, jenž nasbíral 25 bodů, 18 doskoků a čtyři bloky. V předchozím utkání si Jordan nepřipsal ani bod.

Play off NBA - 1. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Chicago - Washington 69:75 (konečný stav série 1:4).

Západní konference - 5. zápasy:

Oklahoma City - Memphis 99:100 po prodl. (stav série 2:3); Los Angeles Clippers - Golden State 113:103 (stav série 3:2).