Pohádka pokračuje: Basketbalistky ve finále čeká USA

2. 10. 2010 20:43
Semifinále MS Česko - Bělorusko 81:77 pp
Češky slaví postup do finále mistrovství světa.
Češky slaví postup do finále mistrovství světa. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - V nervydrásající drama se šťastnou tečkou pro Česko se proměnilo úvodní semifinále mistrovství světa v basketbalu, které Češky nakonec vyhrály nad Běloruskem 81:77 po prodloužení.

Český tým tak na domácím mistrovství světa postoupil do finále, v němž se utká s USA, které v druhém semifinále rozdrtilo Španělsko.

"Tento tým si splnil sen, tedy hrát o zlatou medaili na mistrovství světa," prohlásil bezprostředně po zápase pro Českou televizi trenér Lubor Blažek.

Vítečková: Finále? Tuhle šanci už nikdy dostat nemusíme
Fantazie! České basketbalistky budou hrát o finále MS
Basketbalový šok. Obhájkyně stříbra Rusky vypadly
Basketbalistky dojaly Klause. Úplně se mu klepala brada

Český národní výběr přitom do zápasu nevstoupil vůbec dobře, během první části prohrával i o osm bodů a Bělorusky na hřišti působily mnohem aktivnějším dojmem.

Během první půle se navíc ne a ne prosadit hrdinka utkání s Austrálií Eva Vítečková, a tak opět prapor českého týmu musela pozvednout kapitánka Hana Horáková, která za poločas nastřílela 11 bodů.

Mistrovství světa v basketbale žen, osmifinále, skupina E, Bělorusko-USA, 28. září v Ostravě. Swin Cashová (vpravo) z USA bojuje o míč s protihráčkami z Běloruska. | Foto: ČTK

Po dvou čtvrtinách ovšem svítil na ukazateli stav 32:34 pro Bělorusky a Češky chtě nechtě musely vzpomínat na rok 2007, kdy je stejný soupeř vyřadil ve čtvrtfinále mistrovství Evropy.

Ovšem poté, co se svěřenkyně Lubora Blažka vrátily z kabiny, ukázaly, že čtvrtfinálové výhra nad úřadujícími mistryněmi světa Australankami nebyla náhodná.

Vybudovaly si náskok až sedmi bodů, k čemuž výrazně přispěla i zmiňovaná Vítečková, jež se konečně začala bodově prosazovat.

Vedení si Češky držely až do samotného závěru, kdy ale znervózněly a Běloruskám se podařilo získat třináct sekund před koncem základní hrací doby a při skóre 68:65 po faulu dva trestné hody.

Ten první ihned proměnily a navíc dokázaly druhý doskočit, sehrát výbornou útočnou akci a rázem bylo srovnáno. Ve zbylých čtyřech sekundách již koš nepadl, a tudíž se muselo prodlužovat.

V nastavené pětiminutovce začaly lépe soupeřky, které po dvou minutách vedly o bod, jenže pak se ukázaly české opory, jmenovitě Eva Vítečková, která proměnila trojku z těžké pozice a poslala český tým do dvoubodového vedení.

Nervózní Bělorusky se poté tlačily kupředu, jenže vyrobily několik zbytečných faulů, jež ve výsledku znamenaly čtyřbodové vedení Češek. Slibný náskok si Horáková a spol. podruhé vzít nenechaly, a tak zaslouženě postupují do finále domácího šampionátu.

"Dneska jsme se hodně nadřely. Včera to bylo těžký, ale dnes ještě víc. Každopádně jsem hrozně šťastná," uvedla jedna z hvězd utkání, Eva Vítečková.

Soupeřkami českého týmu v neděli od osmi večer budou Spojené státy americké, které rozdrtily Španělsko 106:70. Američanky si připsaly již třetí výhru za sto a více bodů na turnaji a neohroženě kráčí za titulem. V cestě jim ale budou stát právě Češky.

"Bude to těžká bitva, když se Češky dostaly do finále, musí něco umět," prohlásila Sue Birdová po zápase.

Španělky, které v osmifinálové skupině dokázaly porazit Česko, čeká zítra boj alespoň o bronzovou medaili, v němž se utká s Běloruskem.

Mistrovství světa v basketbale žen - semifinále:

Česko - Bělorusko 81:77 (16:15, 32:34, 54:49).

Body: Vítečková 21, Veselá 15, Horáková 14, Burgrová 10, Večeřová 8, Elhotová a Kulichová po 5, Ferančíková 3 - Veramejenková 24, Leučanková 17, Troinaová 11, Durejkaová 8, Marčanková, Trafimavová a Kressová po 5, Anufryjenková 2. Rozhodčí: Maestre (Fr.), Mayberry (Aust.), Townsendová (Kan.). Trestné hody: 31/21 - 15/13.Fauly: 19:25. Trojky: 6:6. Doskoky: 36:36. Diváci: 5407.