Po prvním kole přišel propad, přesto byla Strachová sedmá

15. 3. 2014 12:29
Šárka Záhrobská dokončila slalom v Lenzerheide na sedmém místě.
Po prvním kole byla Strachová čtvrtá, nakonec se mírně propadla. I tak ale zajela druhý nejlepší závod sezony. | Foto: Reuters

Lenzerheide - Lyžařce Šárce Strachové nevyšel útok na stupně vítězů ve slalomu ve finále Světového poháru v Lenzerheide. Po prvním kole byla těsně čtvrtá, ale nakonec obsadila sedmé místo.

Suverénně zvítězila držitelka malého glóbu za disciplínu a olympijská vítězka ze Soči Mikaela Shiffrinová z USA.

Bývalá světová šampionka Strachová po prvním kole ztrácela jen šest setin na třetí Marii Pietiläovou-Holmnerovou ze Švédska a na její krajanku Fridu Hansdotterovou 19 setin. Ve druhé jízdě Strachová ztratila desetiny ve strmé části po startu, pak zvládla výborně střední technickou pasáž, ale v závěru opět zaostala.

"Chtěla jsem útočit na stupně vítězů, to se nepovedlo, ale i tak je sedmé místo výborné a udělala jsem maximum. Sedmé místo mi pojistilo losovanou patnáctku do příští zimy a to byl cíl, s kterým jsem šla do závodu," řekla Strachová.

Druhý nejlepší výsledek v sezoně

Sedmé místo je druhým nejlepším výsledkem české slalomářky v sezoně. Lepší byla jen před týdnem ve švédském Aare, kde dojela šestá. Na olympiádě v Soči skončila desátá.

Na stupních vítězů stála Strachová ve Světovém poháru naposledy v listopadu 2009, kdy podruhé vyhrála slalom v Aspenu. Ve finálových slalomech SP se bronzové medailistce z OH ve Vancouveru daří - třetí byla na závěr sezony v Aare v březnu 2009 a také v Bormiu o rok dříve.

Americká mistryně světa Shiffrinová jasně nakročila k výhře už v první jízdě, po které vedla před Hansdotterovou o 1,57 sekundy. I ve druhém kole se protáhla mezi brankami s lehkostí baletky a vyhrála téměř s náskokem téměř 1,5 sekundy právě před Švédkou. "Je to úžasné, mám za sebou jedinečnou sezonu," zářila Shiffrinová, která dva dny po 19. narozeninách vyhrála v této zimě pátý slalom SP a celkově devátý.

Třetí skončila Rakušanka Marlies Schildová, na kterou v součtu obou kol Strachová ztratila přes šest desetin.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Lenzerheide (Švýcarsko):

Ženy - slalom:

1. Shiffrinová (USA) 2:04,54 (1:05,42+59,12), 2. Hansdotterová (Švéd.) -1,44 (1:06,99+58,99), 3. M. Schildová -1,66 (1:07,50+58,70), 4. Zettelová (obě Rak.) -1,68 (1:07,42+58,80), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,70 (1:07,59+58,65), 6. Hospová (Rak.) -2,11 (1:07,99+58,66), 7. Strachová (ČR) -2,32 (1:07,18+59,68), 8. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -2,81 (1:07,12+1:00,23), 9. Costazzaová (It.) -3,08 (1:08,87+58,75), 10. Gagnonová (Kan.) -3,19 (1:09,07+58,66).

Konečné pořadí slalomu (po 8 závodech): 1. Shiffrinová 638 b., 2. Hansdotterová 488, 3. M. Schildová 385, 4. Pietiläová-Holmnerová 308, 5. Höflová-Rieschová (Něm.) 234, 6. Gagnonová 232, ...13. Strachová 170, 52. Dubovská (ČR) 3.

Průběžné pořadí SP (po 31 z 32 závodů): 1. Fenningerová (Rak.) 1271, 2. Höflová-Rieschová 1180, 3. Gutová (Švýc.) 1056, 4. Mazeová (Slovin.) 964, 5. Weiratherová (Licht.) 943, 6. Shiffrinová 873, ...34. Strachová 199, 112. Křížová (ČR) 7, 117. Dubovská 3.