Po Kvitové teď Ivanko piplá Veselého a Pavláska

David Procházka
5. 8. 2013 6:00
Slovenský kondiční kouč Jozef Ivanko byl v roce 2011 u wimbledonského triumfu Petry Kvitové. Nyní se věnuje mladým nadějím Jiřímu Veselému a Adamu Pavláskovi.
Kondiční trenér Jozef Ivanko (vlevo) se spolu s trenérem Davidem Kotyzou podílel v roce 2011 na triumfu Petry Kvitové ve Wimbledonu. O podobné mety se nyní snaží s juniory Jiřím Veselým a Adamem Pavláskem.
Kondiční trenér Jozef Ivanko (vlevo) se spolu s trenérem Davidem Kotyzou podílel v roce 2011 na triumfu Petry Kvitové ve Wimbledonu. O podobné mety se nyní snaží s juniory Jiřím Veselým a Adamem Pavláskem. | Foto: David Procházka

Prostějov - Ještě před dvěma roky byl jako kondiční trenér u toho, když Petra Kvitová vyhrála Wimbledon.

Loni na podzim se se slovenským odborníkem Jozefem Ivankem trenérský štáb české tenisové jedničky rozloučil.

Nyní se naplno věnuje dalším prostějovským talentům, mladíkům Adamu Pavláskovi a především Jiřímu Veselému.

Kvitová zase půjde nahoru

Ke konci spolupráce s Petrou Kvitovou už se Jozef Ivanko nechce příliš vracet.

"K tomu se opravdu nechci vyjadřovat. Věřím, že Petra na sobě bude intenzivně pracovat a výsledky se zase dostaví," říká přeci jen k posledním výkonům české lvice.

Po konci spolupráce s Kvitovou se tak může naplno věnovat dvěma příslibům českého mužského tenisu.

"S Jirkou Veselým a Adamem Pavláskem jsem pracoval už dříve, ale přeci jen jsem dost času strávil s Petrou na turnajích, takže teď se mohu oběma klukům věnovat intenzivně," přiznává Jozef Ivanko.

Veselý a Pavlásek - naděje českého tenisu

Oba podle něho patří k budoucnosti české tenisu.

"Musíme tyhle dva kluky piplat, protože v současném juniorském tenisu takoví hráči nejsou. Jirka Veselý byl světovou juniorskou jedničkou a Adam Pavlásek byl sedmý. Teď český tenis nemá nikoho ani v padesátce," upozorňuje slovenský kondiční kouč.

Jiří Veselý je fyzicky i herně před Pavláskem, ale ten podle Ivanka také brzy udělá výrazný skok.

"Jirka Veselý za poslední rok hodně výkonnostně poskočil, z turnajů série Future se dostal přes challengery až na Grand Slam. Adam Pavlásek potřebuje odehrát ještě více těžších zápasů a otrkat se," upozorňuje Ivanko.

Pavlásek má za sebou třeba letošní povedený zápas 1. kola ostravského challengeru proti Lukáši Rosolovi, který sice prohrál, ale favorita hodně trápil.

"Chce to více takových zápasů. Jirka Veselý už má takových za sebou dost a je to poznat."

Vzájemné zápasy svěřenců nemá rád

Oba Ivankovi svěřenci se ve středu potkali na turnaji v Liberci. Ve dvou setech vyhrál Jiří Veselý. Loni na stejném turnaji vyhrál vzájemný zápas Adam Pavlásek.

"Mám teď pár dní volno, protože do Liberce jel pan Navrátil (Veselého osobní trenér – pozn. red.) a po Liberci se chystáme do San Marina a pak do Ameriky na sérií turnajů na betonu," prozrazuje.

"Ve středu kolem půl páté jsem ale sledoval livestream zápasu na internetu a byl jsem pořádně nervozní," přiznává Jozef Ivanko.

"Nemám rád, když hrají dva moji kluci proti sobě, raději kdyby si vybírali každý jiné turnaje. A to se ještě v lednu potkali v semifinále turnaje v Izraeli, takže za kalendářní rok proti sobě hráli už potřetí," běduje na oko.

Příprava na pětisetové zápasy

Už před libereckým turnajem pracoval Ivanko s Veselým na fyzické kondici.

"Trénovali jsme silovou vytrvalost, přeci jen grandslamy se hrají na tři vítězné sety a s tím nemá Jirka ještě tolik zkušeností. Musí vydržet v kondici a koncentraci mnohem delší dobu," upozorňuje Ivanko.

Zápasy na dva vítězné sety trvají dvě až dvě a půl hodiny, málokdy déle. To zápasy na grandslamech bývají nejméně o hodinu, spíše o dvě delší.

 "Jirka zatím odehrál jen jeden zápas na tři vítězné sety," vzpomíná na 1. kolo Roland Garros proti Němci Philippu Kohlschreiberovi slovenský kondiční trenér.

Zatím životní zápas? Proti Kohlschreiberovi

Na Roland Garros se Veselý s přehledem dostal bez ztráty setu přes tři kvalifikační kola. Porazil postupně ve dvou setech Ukrajince Molčanova, Tunisana Džazíriho a Francouze Roberta.

"Zápas proti Kohlschreiberovi byl zatím Jirkovým největším zápasem v kariéře. Byla to grandslamová premiéra a zvládl ji velmi dobře," chválí Ivanko.

Veselý nakonec s Němcem prohrál 6:7(3), 6:1, 5:7, 2:6. "Škoda úvodního tiebreaku. Jinak si nemyslím, že by rozhodla kondice nebo taktika, ale pouze zkušenost," je přesvědčen Ivanko.

Před Roland Garros vyhrál Veselý silně obsazený challenger v Ostravě, po Roland Garros byl ve finále v Prostějově proti Radku Štěpánkovi.

Wimbledonská kvalifikace nevyšla

Formu chtěl poté prodat i ve Wimbledonu, tráva má jeho razantnímu tenisu vyhovovat. Ale ve 2. kole kvalifikace narazil na německého deblistu Dustina Browna.

"Byla to škoda, ve druhém setu Jirka prohrál v tiebreaku. Řekl bych, že mu Brown svým riskantním tenisem nesedl. Ale do budoucna bude tráva jeho povrchem," nepochybuje.

V českých podmínkách nemají tenisté moc možností se na travnatý povrch připravit. Travnaté dvorce jsou jen v soukromých rukách.

"Ale dá se to nahradit. Stačí trénovat na betonu, kde je hra podobná. Nebo se dá trénovat na umělé trávě, která je přírodní nejvíce podobná," podotýká Ivanko.

Zranění kotníku pomohlo

Jiřímu Veselému podle Ivanka v loňském roce paradoxně prospělo vážné zranění kotníku na turnaji v Maroku.

"Přeci jen je Jirka vysoký tenista a potřeboval zapracovat na pohybu. V tréninku ale normálně potřebuje mít pocit, že se strhal a zpotil. Ale my jsme potřebovali zapracovat na stabilizačních cvicích a správném dýchání," zdůrazňuje důležitý moment Veselého přípravy.

A právě pauza při zranění v tomto směru pomohla.

"Jirka nic jiného dělat nemohl a brzy pocítil výsledky. Teď už těmto cvikům věří a vidí, že mu pomáhají, takže je praktikuje vedle každodenního drilu. Někdy ho ale musíme brzdit. Na svůj věk hraje tvrdý tenis a potřebuje také čas na regeneraci, aby posbíral potřebnou energii," podotýká.

Veselý je ve stovce, US Open má jisté

Při posledním grandslamovém turnaji sezony US Open už má Veselý jako aktuálně 98. tenista světa jistou účast v 1. kole a nemusí do kvalifikace. "To je odměna za jeho letošní výkony a výsledky. Jsme rádi, že si drží stabilní výkonnost."

Na Veselého však čeká další tenisové patro.

"Letos udělal velký skok, ale příští sezona bude ještě důležitější. Čeká nás spousta práce, aby Jirka poskočil v žebříčku, hrál velké turnaje a dále se zlepšoval. Určitě na to má skvělé předpoklady," pochvaluje si Ivanko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy