V Astaně se bude hrát 14 partií klasickým tempem, každá partie tedy může trvat několik hodin. V případě výsledku 7:7 by rozhodl tie-break v rapid, případně bleskovém šachu. Hráči si rozdělí prize money ve výši dvou milionů eur (asi 47 milionů korun). Vítěz dostane 60 procent částky, při výhře v tie-breaku 55 procent.
Mírným favoritem je Něpomňaščij, který bude kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrát pod neutrální vlajkou Mezinárodní šachové federace (FIDE). Sám přitom loni v březnu podepsal otevřenou výzvu 44 ruských šachistů a šachistek k ukončení agrese.
Ve prospěch dvaatřicetiletého hráče hovoří lepší vzájemná bilance (tři výhry, dvě porážky, osm remíz) i zkušenosti ze zápasu s Carlsenem z roku 2021. Něpomňaščij úvodních pět partií zremizoval, po první porážce se ale jeho hra sesypala a nakonec podlehl vysoko 3,5:7,5.
"Mrzí mě, že nedostanu příležitost k odvetě. S Magnusem jsme dobří přátelé a známe se asi 20 let, takže vím, že ani pro něj to nebylo jednoduché rozhodnutí. Ale respektuji ho," citoval ruského šachistu server Chess24.
"Magnus je lepší hráč, jako sportovec, to dělá rozdíl. Ale už několikrát jsem říkal, že po čistě šachové stránce se Ting Li-žen může rovnat i jemu. Je to vynikající šachista," přidal Něpomňaščij, jenž se kvalifikoval suverénním vítězstvím na loňském Turnaji kandidátů, který ovládl podruhé za sebou.
Třicetiletý Ting Li-žen měl cestu k titulovému zápasu o poznání složitější. Na Turnaj kandidátů se probojoval až jako náhradník a na druhé místo pořadí se vyhoupl výhrou v posledním kole. Po Carlsenově pozdějším odstoupení z boje o titul to nakonec znamenalo postup.
"Je to šance, ve kterou jsem už ani nedoufal. Potřeboval jsem i trochu štěstí, teď mám ale velkou motivaci k práci. Pro mě to znamená obrovskou příležitost, která se naskytne jednou za život," uvedl před půlrokem Ting Li-žen, trojka světového žebříčku.
Zápas bude i soubojem stylů. Zatímco Něpomňaščij je známý pro svou rychlou a někdy až riskantní hru, Ting Li-žen vyznává spíš pragmatičtější přístup.
Tradice zápasu o mistra světa v klasickém šachu sahá do roku 1886. Právě letitý formát ale dlouhodobě kritizuje Carlsen, jenž držel titul od roku 2013.
Fenomenální Nor několikrát navrhoval zrychlení hracího tempa a zvýšení počtu partií, aby se zápasy zatraktivnily a zvětšil se prostor pro chyby. Naznačil také, že několikaměsíční intenzivní příprava na zápasy je pro hráče příliš stresující a únavná. V červenci nakonec v podcastu jednoho ze svých sponzorů oznámil, že necítí motivaci k další obhajobě.
Vítěz duelu Něpomňaščij - Ting Li-žen se tak stane 17. všeobecně uznávaným šampionem, byť jeden z titulů mistra světa dosud získala už dvacítka hráčů. V roce 1993 totiž založil tehdejší mistr světa Garry Kasparov po vleklých sporech s FIDE šachovou organizaci PCA, která začala vyhlašovat vlastního šampiona. V roce 2006 se souboje o titul opět sjednotily.