Plíšková selhání proti Golubicové oplakala. "Nehraju to přeci jen pro sebe"

16. 4. 2016 19:05
Karolína Plíšková v sobotu překvapivě podlehla 129. hráčce světa Viktoriji Golubicové a své nečekané porážky hořce litovala.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: ČTK

Lucern - Vlhké oči od slz měla tenistka Karolína Plíšková po nečekané prohře ve Fed Cupu. Hrdinka loňského finále dnes v semifinále ve Švýcarsku nepřidala očekávaný druhý bod obhájkyň titulu, jelikož v Lucernu prohrála se 129. hráčkou světa Viktorijí Golubicovou.

Plíšková prohrála ve Fed Cupu teprve podruhé a poprvé nepřehrála slabší soupeřku. "Nečekala jsem, že prohraju. Měla jsem to dobře rozehraný," řekla tenistka, která mířila za výhrou: získala první set a ve druhém vedla 4:2, ale nakonec s Golubicovou prohrála po dvou hodinách a šestnácti minutách 6:3 a dvakrát 4:6.

Porážka čtyřiadvacetiletou Plíškovou hodně zasáhla. Ještě hodinu po utkání měla zarudlé a vlhké oči. Fakt, že prohra přišla ve Fed Cupu, její pocity ještě zhoršoval. "Asi jo, normálně nejsem tak špatná z porážek, ale teďka samozřejmě nehraju jenom pro sebe, ale pro spoustu lidí. A o to je to horší," řekla.

Zápas jí sebral i psychické síly

Z okolí slyšela, že má za sebou skvělé zápasy a bez ní by Češky loni nezískaly stříbrnou trofej ani neuspěly v letošním 1. kole v Rumunsku. "Všichni mi to připomínají. Tenhle zápas mi ale vzal dost psychických i fyzických sil, ale věřím, že budu v pohodě," doufala, že bude připravená na nedělní dvouhru proti Timee Bacsinszké.

Plíšková na okolí působí flegmaticky a zdá se, že si věci moc nebere. Pravdou ale je, že zápasy prožívá a není jí jedno, jak dopadnou. "To není," přikývla.

Po zápase s Golubicovou přitom mohla slavit a nebylo by se čemu divit. Do stavu 6:3 a 4:2 si držela servis a vše šlo podle plánu. Pak ale o podání přišla. "Nezahrála jsem moc dobře a ona celkem ano, takže to byla asi moje největší chyba. Ten game si jediný vyčítám," hodnotila Plíšková vývoj druhé sady.

Golubicová hrála chytře do bekhendu

Ve třetím setu už se cítila unavená a hůř se k míčům stavěla. Soupeřka chytře hrála hodně čopů do bekhendu české vytáhlé hvězdy, která musela častěji do kolen. "Bylo to náročné, šla mi všechno do bekhendu a z čopu se nedá dostat do tlaku. Zkoušela jsem chodit na síť a ona docela dobře prohazovala," uvedla Plíšková.

Golubicová navíc od prvního brejku podání Plíškové ve druhém setu ožila. Začala hrát nad své poměry. "Nakoplo ji to, lidi ji vyhecovali a začala hrát dobře. Já jsem nehrála tak agresivně, neměla jsem takovou sílu do toho chodit, ani servis mi pak nešel. Vždycky chyběl kousek, gamy byly vyrovnané. Věřila jsem si, že i třetí set můžu vyhrát, i když jsem se necítila dobře, ale bohužel," řekla Plíšková.

Ještě stihla ve třetím setu snížit z 2:5 na 4:5, ale za stavu 15:30 trefila nahranou smeč do sítě. "Ta smeč byla tragická, ale to už bylo těžký. Byla hodně lehká, ale necítila jsem se celý třetí set dobře fyzicky a nejspíš mi chyběl krok. Ale o tom už to nebylo. Tam bych tu chybu v tom konci nehledala," řekla Plíšková.

před 4 hodinami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

před 5 hodinami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.