Plavci Závadová i Janeček vylepšili nejstarší české rekordy

ČTK ČTK
24. 8. 2014 10:46
Barbora Závadová překonala český rekord na 400 metrů volný způsob, Pavel Janeček v dlouhé polohovce.
Barbora Závadová
Barbora Závadová | Foto: CPA Eduard Erben

Berlín - V berlínském bazénu na mistrovství Evropy dnes padly dva dlouholeté české rekordy. Barbora Závadová nejprve zvládla rozplavbu na 400 metrů volný způsob za 4:13,18 minuty a po 15 letech vymazala z rekordních tabulek Hanu Černou-Netrefou, vzápětí padlo i nejstarší národní maximum. Pavel Janeček v dlouhé polohovce dohmátl v čase 4:21,15 a sebral první místo v historických tabulkách Josefu Hladkému, kterému patřilo od roku 1983.

Do finále se však noví čeští rekordmani nedostali. Závadová obsadila 12. místo, Janeček byl v konkurenci 31 polohovkářů třináctý. Přímo do finále postoupila vždy jen nejrychlejší osmička.

Dvacetiletý Janeček vylepšil národní rekord o více než dvě vteřiny, majitel několika medailí z ME Hladký před 31 lety zaplaval dlouhou polohovku za 4:23,52. O rok starší Závadová dnes pokořila čas Černé (4:14,14) bezmála o vteřinu.

Ani české štafety v polohovém závodu na 4x100 metrů do finále neprošly. Ženské kvarteto Baumrtová, Moravčíková, Závadová, Kolářová obsadilo 11. místo v čase 4:06,90 a Baďura, Bartůněk, Havránek, Verner byli čtrnáctí (3:43,61).

V odpoledním finálovém bloku závěrečného dne ME od 16:00 se představí jen prsařka Petra Chocová, která má ve sprintu na 50 metrů šanci obhájit zlatou medaili z předloňského šampionátu v Debrecínu. A zároveň vybojovat v Berlíně pro českou výpravu první cenný kov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to uvedl státní zástupce Jakub Bílý. Detektivové v pondělí zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které SÚRAO spadá.

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), oznámil Bílý. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela SÚRAO v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele SÚRAO Jana Prachaře v některých tendrech.

Informace Seznam Zpráv o policejním zásahu v sídle správy úložišť potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. "Zásah NCOZ v prostorách SÚRAO mohu potvrdit. Bližší informace k této záležitosti nyní poskytovat nebudeme," sdělil Srnka v textové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy