Plavci se bojí o stadion, Podolí by zničil akvapark

Miloslav Lubas
31. 5. 2011 13:30
Po pádu Sazky žádá svaz plaveckých sportů, ať na něj ČSTV areál převede
Podolí a plavání jsou siamská dvojčata.
Podolí a plavání jsou siamská dvojčata. | Foto: Reuters

Praha - Finanční krize v českém sportu vyústila do boje o jeden z klenotů sportovní Prahy - Plavecký stadion v Podolí.

Ten sice stále patří ČSTV, Český svaz plaveckých sportů ho však chce získat pro sebe. Bojí se totiž, aby ČSTV neprodal areál v Podolí při privatizaci svého majetku někomu, kdo by tam dělal svůj byznys na úkor sportu.

Redakci Aktuálně.cz to řekla členka výkonného výboru plaveckého svazu a bývalá reprezentantka ve skocích do vody Hana Novotná.

ČSTV potřebuje po krachu Sazky peníze nejen na podporu sportu, ale také na provoz vlastního administrativního aparátu.

Čtěte také:
Hušák exkluzivně: Sazce zbylo jen pár milionů korun
Ječmínek o aréně: Český sport přijde na 24 miliard

"Jsme v tíživé finanční situaci, ale nyní neuvažujeme o tom, že bychom stadion v Podolí prodali," prohlásil předseda ČSTV Pavel Kořan. "Pokud bychom to někdy v budoucnu udělali, tak jedině v transparentním výběrovém řízení. Plavecký svaz by se do něj samozřejmě mohl přihlásit."

Účetní hodnota areálu v Podolí přesahuje 200 milionů korun. Plavecký svaz poslal Kořanovi dopis a žádá v něm o bezplatné převedení bazénu, nebo alespoň o dlouhodobý pronájem.

O Podolí je prý mezi podnikateli zájem

"Přejeme si, aby Podolí sloužilo i v budoucnu hlavně jako areál pro plavání. Neradi bychom, kdyby tam po privatizaci vyrostl například akvapark nebo něco jiného, co by ubralo plavcům místo," konstatoval předseda plaveckého svazu a bývalý předseda ČSTV Vladimír Srb.

Srb pracuje jako ředitel Plaveckého stadionu v Podolí. V polovině roku však ve své funkci končí. Byl z ní odvolán.

"Máme signály, že o stadion v Podolí se již začal zajímat jeden známý pražský podnikatel," dodala Novotná.

Kořan považuje zprávy plaveckého svazu o připravovaném prodeji areálu v Podolí za spekulace. "Dopis se žádostí plaveckého svazu předložím ostatním členům vedení ČSTV, ale doba na bezplatný převod stadionu teď není," upozornil Kořan.

Plavecký stadion má cenu přes 200 milionů korun

V Podolí se nacházejí dva padesátimetrové bazény, jeden krytý a jeden venkovní, venkovní vyhřívaná třiatřicítka a malý krytý dětský bazén. S bodovou kartou vyjde hodina v bazénu na 65 korun.

Letecký pohled na plavecký stadion.
Letecký pohled na plavecký stadion. | Foto: repro Aktuálně.cz

Do areálu patří také venkovní tobogan, sauna, pára, rehabilitace, solárium, restaurace a bufet.

Průměrná denní návštěvnost se v Podolí pohybuje okolo 1800 návštěvníků. Loni jich přišlo více než 660 000. Denní rekord byl šest tisíc lidí.

Roční náklady na provoz areálu v Podolí jsou přibližně 50 milionů korun.

"Praha dává plaveckému stadionu milion korun ročně, čerpáme i státní dotaci. Na letošní rok ale není ještě jasná," poznamenal Srb.

Bazény v Podolí využívají především plavci USK a Bohemians Praha, skokani do vody, vodní pólisté, akvabely a také potápěči, triatlonisté, kanoisté a veslaři.

Svaz by prý myslel hlavně na sportovce, nikoliv na komerci

"Kdyby Podolí patřilo plaveckému svazu, pak by bylo naším hlavním cílem, abychom tam zachovali co nejvýhodnější podmínky pro sportovce a bazény jim pronajímali za přijatelné ceny," upozornila Novotná. "Soukromý majitel by pravděpodobně upřednostňoval komerční zájmy nad sportovními."

Čtěte také:
Kaderka: Vedení ČSTV nejde o sport, ale jen o platy

Český svaz plaveckých sportů sdružuje kromě plavání i skoky do vody, dálkové plavání a synchronizované plavání. Na mezinárodní scéně zastřešuje rovněž vodní pólo.

'Plavci' nejsou mezi svazy jediným zájemcem o majetek ČSTV. Pokud by ČSTV prodával své horské sportovní areály, o předkupní právo právo by se přihlásil Svaz lyžařů. Aktuálně.cz to potvrdil Kořan.

Zájemce o horské sportovní areály ČSTV odmítl

O horské sportovní areály se ucházely dvě společnosti, ČSTV je ale odmítl. "Jejich nabídky byly příliš nízké," vysvětlil Kořan.

Podolí je útočištěm pro závodní i rekreační plavce.
Podolí je útočištěm pro závodní i rekreační plavce. | Foto: Sport

ČSTV vlastní ještě sportovní areály v Brandýse nad Labem a v Nymburce a hotel Coubertin na Strahově.

"Nymburk prodat nechceme. Rádi bychom tam společně s Českým olympijským výborem měli moderní centrum pro vrcholové sportovce," prohlásil Kořan.

V Brandýse počítá ČSTV s dlouhodobým pronájmem sportovního areálu. Kořan nevylučuje prodej hotelu Coubertin, poněvadž ČSTV scházejí peníze na jeho opravu. Cena hotelu prý dosahuje několika desítek milionů korun.

"Pro zájemce o něj bychom vyhlásili výběrové řízení," řekl Kořan.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy