Plavci na MS marně protestovali proti ´vařící´ vodě

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 7. 2011 10:12
Teplota vody v Šanghaji překročila 32 stupňů
Foto: Reuters

Šanghaj - Dálková plavkyně Silvie Rybářová obsadila na mistrovství světa v Šanghaji v závodu na 25 km deváté místo, Libor Smolka byl na stejné trati mezi muži desátý. Dnešní maratony provázely protesty některých výprav a plavců kvůli příliš teplé vodě. Několik plavců na start raději nenastoupilo a řada jich závod nedokončila včetně Jany Pechanové a Rostislava Vítka.

Pořadatelé kvůli teplé vodě v moři u městské pláže Ťin-šan posunuli start na dřívější dobu o dvě hodiny, takže se začalo závodit už v šest hodin ráno místního času. Už v tu dobu měla voda 30,5 stupně Celsia, což je těsně pod doporučeným limitem. Když začalo pálit slunce, vyskočila teplota moře na 32 stupňů, čímž limit překročila.

Německý favorit Thomas Lurz a Američan Alex Meyer se rozhodli v takových podmínkách nestartovat, obhájce titulu Ital Valerio Cleri odstoupil po čtyřech hodinách. "Je to moc horké a nebezpečné," uvedl podle agentury AP. "Vůbec se nemělo závodit, rozhodčí jsou nezodpovědní. O sportovce jim moc nejde," zlobil se Cleri.

Čtěte také:

Česká televize uvede poprvé v historii i MS v plavání
Plavkyně Pechanová si 7. místem zajistila OH v Londýně

Závod mužů dokončilo 19 plavců, deset jich odstoupilo a šest neodstartovalo. Žen dorazilo do cíle 17, čtyři vzdaly. Dvě plavkyně se rozhodly nestartovat, jednou z nich byla loňská šampionka na této trati Linsy Heisterová z Nizozemska.

Podle Dennise Millera z mezinárodní federace FINA nebyl závod zastaven ani po překročení teplotního limitu proto, že vedoucí skupinky v obou kategoriích vypadaly plné sil. Organizátoři prý také měli závod dostatečně zabezpečený, když na místě byli dva lékaři a řada doprovodných lodí na trati.

Foto: Reuters

"Těch 31 stupňů je směrnice, ne pravidlo," prohlásil Miller. "Musíme brát v potaz, jak plavci ve vodě vypadají a jak je trenéři zásobují. Je to na koučích, oni mají závodníky na starost. Když se ohřála voda na 31 stupňů, diskutovali jsme o tom, zda závod přerušit. Ale vedoucí plavci měli svižné záběry, tak jsme se rozhodli pokračovat," dodal funkcionář.

Tvrdil, že závod byl bezpečný. "Všichni, kdo doplavali, vypadali dobře. Když měl někdo potíže, tak z vody vylezl. Někteří byli zkrátka lépe připravení než ostatní. Většina závod dokončila," prohlásil Miller.

Teplotu vody plavci a jejich doprovod zvlášť bedlivě sledují od loňského tragického úmrtí Američana Frana Crippena, jenž při závodu Světového poháru v Dubaji zkolaboval. Jeho bezvládného těla si nikdo nevšiml a bylo objeveno až po dvou hodinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy