Pistoriusovi doživotí nehrozí, o úkladnou vraždu prý nešlo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 9. 2014 12:24
Jak při čtení rozsudku uvedla soudkyně Thokozile Masipaová, pro takové obvinění není dostatek důkazů.
Oscar Pistorius
Oscar Pistorius | Foto: Reuters

Pretoria - Paralympijský vítěz Oscar Pistorius nespáchal úkladnou vraždu. Jak při čtení rozsudku uvedla soudkyně Thokozile Masipaová, pro takové obvinění není dostatek důkazů.

"Státu se nepodařilo prokázat nade vší pochybnost, že je obžalovaný vinen z úkladné vraždy. Jednoduše neexistuje dostatek faktů, který by takové zjištění podpořily,“ prohlásila Thokozile Masipaová.

Dodala, že obviněný atlet nemohl tušit, že zabije člověka, jenž byl za dveřmi koupelny.

Podle slov Masipaové je celý případ v podstatě vystaven na nepřímých důkazech. Soudkyně zpochybnila i spolehlivost svědků – včetně sousedky, která vypověděla, že slyšela ženský křik.

Samotného Pistoria ale soudkyně nešetřila (byť atlet v soudní síni plakal). Kritizovala ho jako "slabého svědka", který odpovídal vyhýbavě a protichůdně. Úmyslně zabíjet prý ale nechtěl.

Zároveň nicméně zdůraznila: Není pochyb o tom, že Pistorius porušil zákon, když střílel do dveří koupelny.

Samotný Pistorius se během čtení rozsudku podle agentury Reuters zhroutil, třásla se mu ramena a vzlykal.

Šestinásobný paralympijský vítěz loni na Svatého Valentýna zastřelil ve svém domě svoji přítelkyni - modelku Reevu Steenkampovou.

Pokud by ho soudkyně Masipaová uznala vinným z předem promyšlené vraždy, hrozilo mu 25 let vězení až doživotí.

Za vraždu v afektu je v Jihoafrické republice sazba 15 až 20 let.

Pokud by byl odsouzen za zabití, mohl by dostat trest odnětí svobody v rozpětí sedm až deset let, maximálně 15 let.

Sedmadvacetiletý Pistorius u soudu přiznal, že přítelkyni zastřelil, popírá ale, že by šlo o úmysl, či by s ní měl osudného večera spory.

Tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu, protože se domníval, že je za dveřmi koupelny zloděj. Podle obžaloby Steenkampovou po hádce zavraždil.

Událost sledujeme.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy