Pistorius se u soudu zhroutil, kvůli výpovědi sousedky

ČTK ČTK
4. 3. 2014 15:30
Handicapovaný atlet a šestinásobný paralympijský vítěz Oscar Pistorius během druhého dne procesu zopakoval, že je nevinný a svoji přítelkyni loni v únoru zastřelil omylem
Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Reuters

Pretoria - Handicapovaný atlet a šestinásobný paralympijský vítěz Oscar Pistorius během druhého dne procesu zopakoval, že je nevinný a svoji přítelkyni loni v únoru zastřelil omylem. Při křížovém výslechu sousedky se zhroutil a na lavici obžalovaných si zacpával uši, když popisovala, jak Reeva Steenkampová křičela. Soud potrvá do 23. března, jihoafrickému sportovci hrozí až doživotí.

Klíčovou svědkyní dnes u soudu v Pretorii byla Michelle Burgerová. I když bydlí téměř 200 metrů od atletova domu, vypověděla, že slyšela hrozné výkřiky Steenkampové, prosby o pomoc a pak i střelbu.

Jednání bylo soudkyní na chvíli přerušeno ve chvíli, kdy se fotografie svědkyně objevila v místní televizi, navzdory zákazu o zveřejňování svědků v tomto ostře sledovaném případu bez jejich souhlasu. "Varuji média, že pokud nebudou dodržovat stanovené podmínky, tak s nimi nebudu jednat v rukavičkách," vzala si slovo soudkyně Thokozile Masipaová.

Když Pistoriusův obhájce podroboval Burgerovou křížovému výslechu a dostal se k podrobnostem z pitevní zprávy, Pistorius se na lavici předklonil a zacpal si uši. Slzy pak neudržela pod tlakem situace ani svědkyně.

Burgerová prý slyšela ženský křik před střelbou, ale i po ní. To Pistoriusův obhájce s pomocí stanoviska expertů napadl. Po střelbě podle obhajoby křičel zoufalstvím vysokým hlasem sám atlet. "Po střelbě do hlavy měla (Steenkampová) závažně poškozený mozek, takže je vyloučené, že by mohla křičet," řekl právník Barry Roux.

Atlet s podkolenní amputací na obou nohách zastřelil svoji přítelkyni loni na den svatého Valentýna. Vinu ve všech bodech obžaloby odmítl již při pondělním zahájení procesu. Steenkampovou si údajně v noci spletl se zlodějem a ze strachu několikrát vystřelil přes zavřené dveře na toaletu. Obžaloba se Pistoriusovi snaží dokázat, že šlo o úkladnou vraždu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy