Pistorius může znovu závodit a reprezentovat JAR

ČTK ČTK
15. 9. 2014 15:52
Handicapovaný atlet Oscar Pistorius, kterého minulý týden soud uznal vinným ze zabití přítelkyně z nedbalosti, může znovu závodit a reprezentovat Jihoafrickou republiku
Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Reuters

Pretoria - Handicapovaný atlet Oscar Pistorius, kterého minulý týden soud uznal vinným ze zabití přítelkyně z nedbalosti, může znovu závodit a reprezentovat Jihoafrickou republiku. Podle výkonného ředitele Jihoafrické sportovní konfederace a národního olympijského výboru Tubbyho Reddyho neexistuje žádné omezení, které by bránilo v reprezentaci osobám se záznamem v trestním rejstříku.

"Tak jak je to teď, může (závodit)," řekl Reddy agentuře AP. Popřel spekulace, že by o povolení pro Pistoriuse měla konfederace tento týden rozhodovat. Prý není o čem jednat.

Výši svého trest se šestinásobný paralympijský vítěz dozví nejdříve 13. října. Sedmadvacetiletému běžci hrozí až 15 let vězení, ale může dostat také podmínečný trest, pokutu či veřejně prospěšné práce. Pistorius je stále na svobodě na kauci. Podle svého agenta momentálně návrat k závodům neplánuje.

Pistorius vloni na Svatého Valentýna zastřelil Reevu Steenkampovou přes zavřené dveře koupelny ve svém domě. U soudu se k tomu přiznal, ale vždy odmítal, že by ji zavraždil úmyslně nebo že by s ní měl osudného večera spory. Tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu, protože se domníval, že je za dveřmi koupelny zloděj.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy