Pistorius řekl u soudu jedinou větu. Líčení bylo odloženo

ČTK ČTK
4. 6. 2013 10:26
Začátek soudního přelíčení s jihoafrickým paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, byl dnes odložen
Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (2013)
Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (2013) | Foto: Aktuálně.cz

Pretoria - Začátek soudního přelíčení s jihoafrickým paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, byl dnes odložen.

Slavný atlet se před soudem v Pretorii objevil jen na krátkou dobu, soudce po stručném jednání vyhověl žádosti obžaloby a stanovil zahájení přelíčení na 19. srpna.

Podle dřívějších zpráv jihoafrických médií se tento krok očekával, protože stále probíhá policejní vyšetřování a dokončeno pravděpodobně nebude dříve než v srpnu. Na odložení se státní zástupce dohodl se zástupci obhajoby. Zahájení procesu dokonce někteří komentátoři odhadují až na začátek příštího roku.

Šestinásobný paralympijský šampion čelí obvinění, že 14. února ve svém domě po hádce zavraždil přítelkyni. Pistorius to ale odmítá a tvrdí, že střílel v sebeobraně, protože Steenkampovou v noci omylem považoval za vetřelce. V případě usvědčení z vraždy devětadvacetileté modelky mu hrozí pětadvacetiletý až doživotní trest.

Pistorius, který má od raného dětství amputované obě nohy, se naposledy obhajoval během únorového slyšení. Od té doby je na svobodě na kauci milion randů (asi 2,2 milionu korun), na veřejnosti se ale neukazuje. Dnes ho k soudu doprovodili bratr se sestrou a další rodinní příslušníci a přátelé.

V soudní síni promluvil šestadvacetiletý atlet jen jednou. Na závěr jednání odpověděl "Ano, Vaše Ctihodnosti" na otázku soudce, zda všemu rozuměl. Poté opět odjel.

Příbuzní atleta už v pondělí odsoudili únik fotografií, které zachycují podrobnosti z domu. Vidět na nich byly prostřílené a vyražené dveře, zakrvácená toaleta a stopy krve na chodbě. Zveřejnění záběrů kritizovali i zástupci policie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy