Pistorius řekl u soudu jedinou větu. Líčení bylo odloženo

ČTK ČTK
4. 6. 2013 10:26
Začátek soudního přelíčení s jihoafrickým paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, byl dnes odložen
Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (2013)
Oscar Pistorius u soudu v Pretorii (2013) | Foto: Aktuálně.cz

Pretoria - Začátek soudního přelíčení s jihoafrickým paralympijským vítězem Oscarem Pistoriusem, který je obžalován z vraždy přítelkyně Reevy Steenkampové, byl dnes odložen.

Slavný atlet se před soudem v Pretorii objevil jen na krátkou dobu, soudce po stručném jednání vyhověl žádosti obžaloby a stanovil zahájení přelíčení na 19. srpna.

Podle dřívějších zpráv jihoafrických médií se tento krok očekával, protože stále probíhá policejní vyšetřování a dokončeno pravděpodobně nebude dříve než v srpnu. Na odložení se státní zástupce dohodl se zástupci obhajoby. Zahájení procesu dokonce někteří komentátoři odhadují až na začátek příštího roku.

Šestinásobný paralympijský šampion čelí obvinění, že 14. února ve svém domě po hádce zavraždil přítelkyni. Pistorius to ale odmítá a tvrdí, že střílel v sebeobraně, protože Steenkampovou v noci omylem považoval za vetřelce. V případě usvědčení z vraždy devětadvacetileté modelky mu hrozí pětadvacetiletý až doživotní trest.

Pistorius, který má od raného dětství amputované obě nohy, se naposledy obhajoval během únorového slyšení. Od té doby je na svobodě na kauci milion randů (asi 2,2 milionu korun), na veřejnosti se ale neukazuje. Dnes ho k soudu doprovodili bratr se sestrou a další rodinní příslušníci a přátelé.

V soudní síni promluvil šestadvacetiletý atlet jen jednou. Na závěr jednání odpověděl "Ano, Vaše Ctihodnosti" na otázku soudce, zda všemu rozuměl. Poté opět odjel.

Příbuzní atleta už v pondělí odsoudili únik fotografií, které zachycují podrobnosti z domu. Vidět na nich byly prostřílené a vyražené dveře, zakrvácená toaleta a stopy krve na chodbě. Zveřejnění záběrů kritizovali i zástupci policie.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy