Pistoriuse v úterý propustí do domácího vězení. Možná ne na dlouho

ČTK ČTK
15. 10. 2015 19:14
Tělesně postižený atlet Oscar Pistorius, který byl odsouzený na pět let, se 20. října dočká podmínečného propuštění z vězení v Pretorii a přesune se do domácího vězení. Za mříže se však může brzy vrátit. Nejvyšší soud totiž 3. listopadu začne jeho případ znovu projednávat.
Oscar Pistorius u soudu.
Oscar Pistorius u soudu. | Foto: Reuters

Johannesburg - Oscar Pistorius se 20. října dočká podmínečného propuštění z vězení v Pretorii, kde si v současnosti odpykává pětiletý trest za zabití přítelkyně. Informovala o tom jihoafrická probační služba, podle které se handicapovaný atlet přesune do domácího vězení.

V jeho rámci bude muset Pistorius nadále absolvovat psychoterapii, až do konce trestu mu platí zákaz alkoholu či držení střelných zbraní. Další detaily mluvčí nápravného zařízení podle agentury AP neprozradil, jen to, že slavný Jihoafričan zřejmě nebude muset nosit elektronický náramek a nevyloučil, že se vrátí k tréninku.

Už dříve pronikly na veřejnost informace, že po propuštění do domácího vězení se osmadvacetiletý Pistorius nastěhuje do domu svého strýce na předměstí Pretorie.

Jako vězeň, který není považován za nebezpečí pro společnost, mohl být Pistorius podmíněně propuštěn do domácího vězení po uplynutí šestiny trestu už 21. srpna. Vězeňská služba jeho propuštění doporučila, ministerstvo spravedlnosti ale tuto možnost zablokovalo a nařídilo zvláštní komisi věc znovu přezkoumat. Ta na začátku října propuštění zamítla a vrátila případ k dořešení.

Do vězení se ještě může vrátit

Šestinásobný paralympijský vítěz, který startoval mimo jiné i na olympijských hrách v Londýně se zdravými sportovci, se ale do vězení může brzy vrátit. Nejvyšší soud začne 3. listopadu jeho případ znovu projednávat a státní zástupce usiluje o to, aby byl uznán vinným z vraždy.

Soudkyně Thokozile Masipaová vloni zprostila Pistoriuse obvinění z vraždy a uznala ho vinným ze zabití z nedbalosti. Proti tomu se státní zástupce odvolal a rozhodnutí nyní bude znovu přezkoumávat sbor pěti soudců. Nejvyšší soud může její rozsudek zrušit a uznat Pistoriuse vinným z vraždy, nařídit nový proces nebo potvrdit původní verdikt.

Sprinter s podkolenní amputací obou nohou zastřelil Reevu Steenkampovou na Svatého Valentýna 2013 přes dveře koupelny. U soudu se hájil tím, že si přítelkyni spletl se zlodějem.

Jak reagovali na jeho chystané úterní propuštění rodiče Steenkampové, jejich advokátka nepopsala. "Ať už Oscar Pistorius zůstane uvězněn, nebo bude propuštěn, na jejich životě to nic nezmění. A Reevu jim to nevrátí. Ale stále věří, že deset nebo dvanáct měsíců (ve vězení) není dost dlouhá doba za zmaření života," řekla Tania Koenová.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy