Petrečkův zápisník II: Pakistan Zindabad! Motorkáři najeli do BC a rozjeli neuvěřitelný cirkus

Sport Petr Paseka Sport, Tomáš Petreček, Petr Paseka
1. 5. 2018 13:20
Tomáš Petreček s Markem Holečkem se chystají na unikátní prvovýstup nejvyšší stěnou světa na vrchol Nanga Parbat. První jmenovaný poskytuje speciálně pro server Aktuálně.cz zpravodajství přímo z expedice. Nyní se oba horolezci v základním táboře připravují na další aklimatizační výstup. Jejich přípravy zpestřily divoké oslavy pákistánského Dne nezávislosti.
Expedice Nanga Parbat: Balení a příprava v základním táboře
Expedice Nanga Parbat: Balení a příprava v základním táboře | Foto: Tomáš Petreček

Po drobných střevních obtížích jsme zpět ve formě, tedy Galas (fotograf) a já. Mára měl štěstí a obešlo ho to. Nebyly to příjemné noci. Vybíhat ze stanu a snažit se doběhnout až na záchod. Často to byly pokusy marné. Bohužel. Záchod máme nekonečných 70 metrů od tábora, ale to už radši rozebírat nebudu.

Tak raději o jiných zážitcích. Pákistán oslavil svůj velký den - Den nezávislosti (14. srpen), který tu pro místní hodně znamená. Večer najelo do základního tábora několik motorkářů a dalších "domorodců" a rozjeli to naplno. "Pakistan Zindabaaad!!," pěli do časných ranních hodin.

Po rozednění proudili "bejzem" další lidé, hráli tady míčové hry, tančili pákistánské tance, no cirkus největší. Dokonce se tu objevilo i mnoho nezahalených (moderních) pákistánských žen. Samozřejmě tu jsme za atrakci, takže jsme zvyklí co deset minut odpovídat na ty samé dotazy. "Můžeme si s vámi udělat fotku? Jak se máte? Odkud jste? Lezete na Nanga Parbat?"

Naštěstí jsme brzy ráno odešli omrknout aktuální podmínky na ledovci a přitom natočit i několik ledovcových záběrů dronem. Asi kolem desáté jsme se vrátili zpět do rozjetého cirkusu a nestačili se divit. Pákistánci to opravdu umí rozjet!

Teď už se začínám připravovat na další zteč ve stěně a jen čekám, co napíše naše dvorní rosnička Alena Zárybnická. Ta je super spolehlivá a píše, že počasí by mělo být fajn až po 18. srpnu. Po poradě s Márou jsme se rozhodli poslechnout její radu a raději počkat. V rámci udržení kondice podnikáme krátké výpady po okolí. Je tady nádherně. Ten divoký život kolem je fajn, i když pro nás mnohdy nepochopitelný. Lidé tady žijí jako v "pravěku", neřeší věci jako my, mají ty své - posekat dřevo a zajistit jídlo na zimu. Jsou ale moc příjemní a všude nás hostí a nabízejí pravý pákistánský čaj (s cukrem a mlékem).

Suma sumárum: Jsme sbalení a čekáme na značkách až zazní výstřel a my naletíme do stěny.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy