První medaile po 16 letech. Pětibojařka Novotná je ze stříbra nadšená

14. 5. 2022 13:15
Moderní pětibojařka Veronika Novotná obsadila druhé místo na Světovém poháru v bulharské Albeně. Na stupně vítězů se v individuálním závodě dostala jako první Češka po 16 letech.
Veronika Novotná během závodu Světového poháru v bulharské Albeně
Veronika Novotná během závodu Světového poháru v bulharské Albeně | Foto: ČTK

Novotná získala celkem 1394 bodů a nestačila pouze na Ievu Serapinaitéovou z Litvy. Za loňskou mistryní Evropy zaostala jednadvacetiletá česká reprezentantka o pouhých osm bodů. Třetí příčku obsadila Ilke Özyükselová z Turecka.

"Jsem opravdu nadšená, je to všechno hrozně rychlé a emoce jsou silné. Je to prostě super," uvedla Novotná v nahrávce pro média. "Začalo to tím, že se mi povedl šerm v semifinále, kde jsem tak mohla pošetřit síly a prodat to ve finále," dodala.

"Začalo se ráno jízdou na koni a měla jsem naprosto skvělého koníka. Sice jsem tam nechala pár bodů za jeden shoz a trochu za čas, ale s tím jsem byla naprosto spokojená, protože jsme oba ve zdraví dojeli," přidala Novotná.

V plavecké části česká závodnice šetřila síly pro závěrečnou kombinaci střelby a běhu. "Od začátku jsem se snažila rychle běžet a tentokrát to vyšlo i na střelnici. Díky tomu jsem se celou dobu držela kolem druhého místa a zůstala tam až do konce," uvedla.

Novotná, jejímž dosavadním maximem byla 11. příčka, ukončila šestnáctileté čekání českých žen na medaili z individuálního závodu Světového poháru. Naposledy se na stupně vítězů dostala v roce 2006 Lucie Grolichová při vítězství v Moskvě.

SP v moderním pětiboji v Albeně (Bulharsko):

Ženy: 1. Serapinaitéová (Litva) 1402, 2. Novotná (ČR) 1394, 3. Özyükselová (Tur.) 1385.

před 11 minutami

Austrálie má nového premiéra, Anthony Albanese složil přísahu

Lídr australských labouristů Anthony Albanese složil přísahu a stal se 31. australským premiérem. Informuje o tom agentura Reuters. V Austrálii tak po třech volebních obdobích končí konzervativní vláda.

Australané dali v sobotních parlamentních volbách přednost středolevicové vládě, která vystřídá konzervativce dosavadního premiéra Scotta Morrisona. Ti utrpěli velké ztráty a byli kritizováni především za svou klimatickou politiku. Albanese tak povede první vládu labouristů za téměř deset let.

Spolu s Albanesem bylo dnes v Canbeře uvedeno do funkce také několik členů nového kabinetu, včetně nové ministryně zahraničí Penny Wongové. Sčítání hlasů ale stále pokračuje a není jasné, zda bude mít Albaneseho kabinet v 151místném parlamentu většinu aspoň 76 křesel.

před 15 minutami

Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách

Nejméně sedm mrtvých si na Filipínách vyžádal požár trajektu se 134 lidmi na palubě. Po sedmi lidech se stále pátrá. S odkazem na filipínskou pobřežní stráž o tom informuje agentura Reuters. Plavidlo začalo hořet krátce před dosažením přístavu v Realu v provincii Quezon, asi 60 kilometrů východně od hlavního města Manily.

O život přišlo pět žen a dva muži. Zachráněno bylo 120 lidí, 23 z nich podstoupilo kvůli zraněním ošetření, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.

V oblasti Filipínského souostroví jsou ztroskotání plavidel poměrně běžná. Vinu na nich nesou nejen tropické bouře, ale také stav špatně udržovaných plavidel a prakticky žádné prosazování bezpečnostních pravidel.