Pětibojaři Kufovi díky titulu mistra Evropy narostlo ego. Na olympiádě si budu víc věřit, říká

ČTK ČTK
11. 7. 2016 17:29
Český moderní pětiboj by mohl na olympijských hrách v Riu opět zářit. Tedy alespoň o tom svědčí forma Jana Kufa, který si přivezl z mistrovství Evropy zlato. Novinářům po příletu přiznal, že si cenným kovem výrazně zvedl sebevědomí.
Jan Kuf
Jan Kuf | Foto: Ivana Roháčková

Praha - Moderní pětibojař Jan Kuf nemusí po titulu mistra Evropy měnit své ambice směrem k olympijským hrám. Do Ria de Janeiro tak jako tak plánoval jet s nejvyšším cílem. Ale zlato ze Sofie mu každopádně zvýšilo sebevědomí.

"Že jsem mistr Evropy, tak to je dobrý pro mé ego. Budu si na olympiádě víc věřit. Mám ještě větší šanci. Dokážu závodit s nejlepšími a dokonce vyhrávat," řekl dnes Kuf ČTK a České televizi po příletu na pražském letišti Václava Havla.

Pětadvacetiletý Kuf, který na ME získal triumf v soutěži jednotlivců i ve smíšené štafetě s Natálií Dianovou, má o svých olympijských ambicích jasno dávno. "Byly nejvyšší, co to jde, takže se nezvyšují tím, že jsem mistr Evropy," řekl.

Moderní pětibojaři patří dlouhodobě k světové špičce, což potvrzují na evropských či světových šampionátech i na olympiádách. David Svoboda se pokusí v Riu navázat na zlato z Londýna 2012, Libor Capalini měl bronz v Aténách 2004. Na stupně vítězů myslí reprezentanti také v Brazílii. "Český pětiboj tam rozhodně patří," podotkl Kuf s úsměvem.

Finálový pětiboj na ME absolvoval nadprůměrně, ale našel na svém výkonu rezervy. "Plaval jsem pomalu, poměrně pomalu jsem i běžel, v šermu jsem udělal pár minel, který bych si měl na olympiádě odpustit," vrátil se k nedělnímu závodu a dodal: "Byly to vlastně maličkosti, bodů navíc je tam pár, ale ty budou důležitý na olympiádě. Do té doby to musíme sladit, aby to vyšlo v Riu tak, jak bych si přál."

Po třech volnějších dnech se Kuf vrhne zpět do tréninku. "Olympiáda je jen jednou za čtyři roky a je dost věcí, které je potřeba srovnat. Máme co dělat," řekl s vědomím, že čas kvapí a 18. srpna je na olympiádě na programu kvalifikace, o dva dny později pak boj o medaile.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy