Pětibojař Svoboda už chce být fit a plánuje omezit akce

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
25. 9. 2014 19:26
David Svoboda se po dlouhé zdravotní pauze vrátil do závodění, regenerace jeho zraněné nohy však ještě není u konce.
David Svoboda se svou zlatou olympijskou medailí
David Svoboda se svou zlatou olympijskou medailí | Foto: Jan Langer

Praha - Moderní pětibojař David Svoboda si prozatím může oddechnout. Po patnácti měsících, během nichž kvůli zraněné noze nezávodil, pomohl štafetě na mistrovství světa ke čtvrtému místu a po sezoně se může dál věnovat dlouhodobé regeneraci.

Vše směřuje k obhajobě zlata na olympiádě v Riu, kam by se rád dostal po boku svého dvojčete, triatlonisty Tomáše.

Mistrovství světa jste i přes dlouhou zdravotní pauzu zvládl. Vaše regenerace však ještě není u konce. Jak se nyní dál dáváte dohromady, abyste své zdraví a formu vyladil na olympijskou sezonu co nejlépe?
"Je po sezoně, a tak mám relativně hodně času věnovat svému zdraví víc, než když jsem se musel připravovat na závody. Teď mě čekají tři nebo čtyři týdny pravidelných terapií s lékaři a intenzivní léčby. S doktorem i trenérem od toho očekáváme výrazné zlepšení. Když jsem závodil a trénoval, tak se léčba zpomalila, nyní doufám, že se zase naopak popožene kupředu a že to bude dobré."

Po doběhnutí štafety, které jste pomohl ke čtvrtému místu, jste se cítil dobře. Bylo tomu tak i následně?
"Těsně po závodě jsem byl v euforii, protože jsem měl velkou radost, že můžu po tak dlouhé době zase závodit. Je však pravda, že pár dnů poté mě už ta noha zase dost bolela. Proto jsem pak nenastoupil do smíšené štafety, která byla s otazníkem, jestli do ní půjdu. Nakonec jsme se rozhodli, že ji vynechám, protože bych sice asi mohl nastoupit, ale nevím, jaký výkon bych tam vůbec předvedl."

Říkal jste, že absolvujete různé terapie. Čeho konkrétně se týkají?
"Příčína mých problémů s nohou začíná už někde v bederní páteři. Proto je potřeba zvýšit hybnost dolní části páteře. K tomu slouží různá speciální cvičení. Jelikož mám teď od závodění klid, mohl by efekt těch cvičení být větší. K tomu je nutné uvolňovat konkrétní svaly v bérci levé nohy, aby nebyly neustále v napětí."

Kolik hodin těmto cvičením denně věnujete?
"To se vůbec nepočítá na hodiny, spíš na minuty. Víc to ani být nemůže. Když jsem to zadání dostal, tak jsem právě cvičil víc, než bylo potřeba, a bylo to naopak kontraproduktivní. Je to zhruba patnáct až dvacet minut denně, takže nic náročného. Potom se samozřejmě přidávají návštěvy u doktora a jeho vnější zásahy, intenzivní spolupráce s fyzioterapeutem, maséry a dalšími lidmi. Celkově to tedy je tak hodinka a půl, dvě hodiny. Víc ale ne."

A samotnému sportování se nyní věnujete, nebo si dáváte pauzu?
"Úplný voraz si nedávám. už jsem líný na to, abych si dával volno. Zní to sice zvláštně, ale je to z toho důvodu, že jsem rád, že jsem se po tom zranění dostal do nějaké formy, a nerad bych ji ztratil. Taková ta typická tréninková dřina to však není, nejdřív se musím uzdravit."

Máte tak víc času i na další aktivity, kterých je od olympijského vítězství docela dost. Nyní podporujete svou tváří Sazka olympijský víceboj pro české školáky, ale účastníte si i různých společenských akcí a lidé vás zaregistrovali i jako modela.
"Ano, věnuju tomu hodně času. Ale zrovna nedávno jsem si uvědomil, že bych je měl trochu omezit. Rozhodl jsem se, že k nim zaujmu střízlivější postoj, a proto si už mnohem pečlivěji vybírám, čeho se zúčastním. Co se týče projektů pro děti nebo charitativních akcí, tak tam je to v pořádku. Ale ty mimosportovní výrazně omezím nebo se jim budu snažit vyhnout."

Máte na mysli různé propagační akce a předávání cen?
"Chci celkově omezit společenské akce, být méně vidět. Vybírám si, co budu podporovat a samozřejmě primárně akce na podporu sportu dětí."

Proč je z vašeho pohledu podpora sportovních akcí pro děti důležitá?
"Dnešní doba fandí jiným věcem, než je pohyb. Děti mají plno dalších možností, jak trávit volný čas, a sport je trochu v ústraní. V módě je hlavně počítačová a internetová zábava. Na tom není nic špatného, já se tím bavím taky, nicméně je důležité také si najít prostor pro pohyb, což u dětí není dnes obvyklé. A je potřeba je k tomu trochu přimět nebo jim napovědět, že je to pro ně dobré. Nemůžeme je k tomu samozřejmě nutit, je lepší jim ukázat, že sportování je také zábava a mnohdy ještě větší než počítače a internet."

Sazka olympijský víceboj

Projekt, jehož cílem je zapojit co nejvíce žáků základních škol do pohybových aktivit, a to nehledě na jejich talent. V pololetí mohou dostat sportovní vysvědčení s analýzou svých silných a slabých stránek s tipy na jednoduchá cvičení pro zlepšení toho, co jim nejde. Přehled o svých žácích navíc mohou získat i učitelé. Na konci druhého pololetí obdrží školáci, kteří splní všechny disciplíny, vysvědčení s určením svého pohybového typu a s doporučením škály sportů, pro které mají předpoklady. Zároveň dostanou přehled oddílů ve svém okolí, kde se mohou daným sportům věnovat, a společně s rodiči tak budou moct najít nejlepší možnosti sportování. Víceboj podporují i nejlepší čeští sportovci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy