Pětibojař Svoboda se po 15 měsících vrací. A rovnou na MS

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 8. 2014 14:10
V devítičlenné české výpravě na mistrovství světa v moderním pětiboji, bude po patnáctiměsíční zdravotní přestávce opět olympijský vítěz z Londýna David Svoboda.
David Svoboda.
David Svoboda. | Foto: Reuters

Praha -  V devítičlenné české výpravě na mistrovství světa v moderním pětiboji, které se koná od 1. do 7. září ve Varšavě, bude po patnáctiměsíční zdravotní přestávce opět olympijský vítěz z Londýna David Svoboda.

„Ve čtyřech disciplinách si věřím a snad ani v běhu nebude tréninkové manko příliš znát,“ svěřil se po dnešním tréninku v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Největší manko má v běhu

Na start v individuální soutěži není ještě stoprocentně připraven, ale před štafetou s Janem Kufem je optimista. „Kvůli dlouhodobým chronickým problémům s levou nohou jsem naplno nemohl běhat a částečně ani šermovat. Chyběl mi plnohodnotný trénink, ale zároveň jsem si především psychicky od závodů odpočinul. Ve štafetě mě čeká jen poloviční běh, tedy dvě osmistovky, takže umístění do šestého místa by mělo být dosažitelné,“ věří Svoboda.

Šampionát je jeho letos prvním a zároveň posledním závodem. „Po návratu z Varšavy budu pokračovat v nastoupené cestě, včetně léčebného procesu. Rád bych si znovu zopakoval soustředění v Coloradu a do příštího roku vstoupil už v plné síle. Mistrovství světa bude zároveň kvalifikací pro olympijské hry, takže jeho důležitost výrazně stoupne,“ dodává zlatý pětibojař z OH v Londýně.

Jedničkou se stal Kuf

Letošní českou jedničkou se při neúčasti Svobody stal Jan Kuf, kterému je teprve 22 let. V závodě Světového poháru v Egyptě skončil třetí a k bronzu pomohl českému týmu i na mistrovství Evropy v souboji družstev. Nezklamal ani v dalších závodech SP a ve finále této vrcholné soutěže obsadil 13. příčku.

„Škoda, že se mi vůbec nepovedl šerm, mohl jsem skončit v první desítce. Ze stejné pozice jsem mohl mít radost i na mistrovství Evropy, ale po pádu s koně bylo i po nadějích. Třeba vysněnou cestu do elitní společnosti najdu teď ve Varšavě. Hodně si slibuji od štafetového závodu se Svobodou, který je ve všem mým velkým vzorem,“ prozrazuje nadějný mladík.

Zároveň přiznává, že až donedávna by nejraději jednu disciplinu pětiboje zrušil. „Od juniorského věku jsem měl nemalé problémy se střelbou. Ale po důkladné přípravě s trenérem Kučerou jsem se začal výrazně zlepšovat, takže v současnosti mě nic nelimituje. Když k tomu připočtu kvalitní přípravu ve zdraví a bez větších problémů, tak na vrcholnou událost letošního roku se vydám v pohodě.

Sekretářka bude zase na koni

Dlouholetá úspěšná pětibojařka Lucie Grolichová ve svých 36 letech pracuje jako svazová generální sekretářka, ale po 18 startech na MS nebude v této vrcholné soutěži chybět ani tentokrát. Čeká ji štafeta žen a pravděpodobně i v mixu.

„Na šampionát se připravuji plné dva měsíce. Cítím dobrou formu a budu snažit podat co nejlepší výkon oceněný předním umístěním,“ dodává Lucie.

 

Právě se děje

Další zprávy