23. 5. 2007 19:44
Pinerolo - Vyhlášený spurtér Alessandro Petacchi znovu potvrdil, že má na letošním Giru d'Italia výbornou formu.
Peloton závodníků na Giru
Peloton závodníků na Giru | Foto: ČTK/AP

Italský cyklista vyhrál dnešní 11. etapu a celkem si v tomto ročníku závodu připsal třetí triumf.

Po 198 kilometrech měl Petacchi nejvíce sil v závěrečném spurtu, v němž porazil krajana Gabriela Balducciho. Třetí skončil Australan Robbie McEwen. Vedení v celkovém pořadí udržel osmatřicetiletý Ital Andrea Noé.

Závod se dojížděl na vlhké vozovce ve městě Pinerolo a bezprostředně za absolutní špicí na to doplatila pádem asi dvacítka cyklistů. Když se snažili těsně před cílovou páskou přibrzdit, na reklamních pásech uklouzli a skončili na silnici. Nejhůře dopadl Španěl Aitor Hernandez Gutierrez, který byl převezen do nemocnice.

Mezi těmi, co upadli, byli i lídr závodu Noé a úřadující mistr světa Ital Paolo Bettini. Vyvázli však bez vážnějších zranění. "Bylo to poprvé, co jsem cílem projel smykem. Ale nezranil jsem se," poznamenal Noé.

Ve čtvrtek čeká cyklisty první horská etapa s cílem ve francouzském Brianconu. Vyšplhají během ní na alpský vrchol Colle dell'Agnello, který je s 2744 metry nad mořem nejvyšším bodem letošního Gira.

Dnešní vítěz Petacchi proto zvažuje, zda bude v závodě pokračovat. "Rád bych si užil toto vítězství. Uvidíme večer. Závod bude od příštího týdne opravdu těžký," řekl.

Výsledky - 11. etapa (198 km):
1. Petacchi 5:46:59, 2. Balducci (oba It.), 3. McEwen (Austr.), 4. Hushovd (Nor.), 5. Napolitano, 6. Furlan (oba It.), 7. Fernandez (Šp.), 8. Usov (Běl.), 9. Förster (Něm.), 10. Gasparotto (It.), ...117. Padrnos, 132. Raboň (oba ČR) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:

1. Noé 51:53:08, 2. Bruseghin (oba It.) -1:08, 3. Arroyo -1:15, 4. Vila (oba Šp.) -1:38. 5. Petrov (Rus.) -1:48, 6. Sella (It.) -  2:04, 7. Jakovlev (Kaz.) -2:06, 8. Di Luca -2:58, 9. Pinotti (oba It.) -3:11, 10. Rubiera (Šp.) -3:22, ...73. Padrnos -22:52, 80. Raboň -26:28.