Mimořádná zpráva

Cancellarův trapný pád i létající Sagan. Pět příběhů Pekla severu

Michal Šenk Michal Šenk
11. 4. 2016 9:56
Jen 119 z 200 jezdců letos dokončilo závod Paříž – Roubaix. Na 257,5 kilometrech trati protkané 27 kostkovými úseky se udála řada výjimečných příběhů.
Tom Boonen nakonec svůj letošní pohádkový příběh ke šťastnému konci nedovedl
Tom Boonen nakonec svůj letošní pohádkový příběh ke šťastnému konci nedovedl | Foto: ČTK

Paříž - Jen 119 z 200 jezdců letos dokončilo závod Paříž – Roubaix. Na 257,5 kilometrech trati protkané 27 kostkovými úseky se udála řada výjimečných příběhů. Server Aktuálně.cz vybral pět, které tvořily a dokreslovaly letošní "Peklo severu“

Kdo je vítěz Hayman?

Sedmatřicetiletý jezdec stáje Orica Green Edge Matthew Hayman jel závod Paříž - Roubaix už pošestnácté, dvakrát v jeho minulosti skončil v desítce. Platí za slušného domestika, ale útočit na vítězství prestižních závodů? Tomu, že letos vyhrál, nemohl sám v cíli na stadionu v Roubaix uvěřit ještě notných pár sekund.

Přitom jeho náskok zhruba o délku kola byl na cílové pásce evidentní. Po šestnáctém pavé se dostal do úniku. Asi 60 kilometrů do cíle jej sjela širší skupinka jezdců. V pětici z nich se dokázal udržet až do dojezdu a tam "dráhařsky“ všechny přespurtovat. Šest týdnů poté, kdy na závodě Omloop Het Nieuwsblad tento Australan utrpěl zlomeninu ruky – úctyhodný výkon.

Sagan v. Cancellara

"Nevěděl jsem, že umím létat,“ glosoval momentku, na níž přeskakuje s kolem upadnuvšího kolegu z pelotonu a pokračuje v jízdě na svém Twitteru. Po suverénním vítězství Sagana minulou neděli na závodě Okolo Flander nebylo většího favorita.

Slovenský Terminátor ale zůstal ve Francii za očekáváním. Nepomohla ani taktická finta výměny kola po zhruba sto kilometrech jízdy, kterou jeho mechanici ze stáje Tinkoff – Saxo nachystali. V závodě se Sagan držel Švýcara Fabiana Cancellary.

Oba zdržel pád, který jim nedovolil "docvaknout“ se na čelní skupinku. Pro Cancellaru, aby toho nebylo málo, přišel po pěti kilometrech další, tentokrát jeho poměrně těžký pád. A bylo. Minulý týden na Flandrech si to právě tito dva rozdali o vítězství, na Roubaix útok na trofej v podobě dlažební kostky museli nechat jiným.

Boonen

Když jelo čelo závodu pohromadě, právě Tom Boonen nejvíc tahal. Čtyřnásobný vítěz Roubaix mířil k rekordnímu pátému triumfu. Vydatně mu v důležitých pasážích závodu pomáhal s tempem jeho stájový kolega z týmu Etixx – Quick-Step Tony Martin. Když pak pětice mohykánů (už bez Martina) v čele s domácím sympaťákem najela do kola a půl velodromu v Roubaix, fanoušci věřili, že si zopakují to, co už z minulosti dobře znají.

"Omlouvám se, že jsem vyhrál já,“ řekl pak na pozávodní tiskové konferenci Hayman. Boonen se vlastně ani moc nezlobil. "Když jsem si před půlrokem těžce poranil hlavu na závodě Okolo Abu-Zábí, můj doktor mi tehdy tvrdil, že tak nějak touto dobou bych se mohl poprvé posadit na kolo. Takže být touto dobou druhý na Paříž – Roubaix, nemůžu být nespokojen,“ prohlásil Boonen.

"Třeba mě to požene i do další sezony,“ zamyslel se pětatřicetiletý závodník, který před časem avizoval, že toto Roubaix bude zřejmě jeho posledním.

Jak jet na velodromu

Na to se raději teď neptat Cancellary. Při čestném kolečku se švýcarskou vlajkou, kterým se měl symbolicky rozloučit se závodem, který ve své kariéře třikrát vyhrál, poměrně nešikovně upadl. Nestalo se mu nic, ale frajersky si pak asi moc nepřipadal.

Není podobný silniční závod, který by finišoval na velodromu, v klopených zatáčkách šitých na míru dráhařům. Není proto od věci kromě specifické jízdy na kostkách vědět, jak si počínat na velodromu. Několik jezdců bojovalo o vítězství do posledních metrů i loni. Sprint z posledních pěti let rozhodoval i roky 2013 a 2011.

Další srážka s motorkou

Tentokrát to dopadlo dobře. Italský jezdec Elia Viviani skončil sice v nemocnici poté, co jej z kola sundal doprovodný motocykl závodu. Vážnější následky ale pád jezdce Sky neznamenal.

Před měsícem Antoine Demoitié zemřel na následky srážky s motocyklem. Bezpečnost jezdců je v těchto dnech velmi žhavým tématem celého profipelotonu. "Řidič nedával pozor. Před námi to spadlo. On prudce zabrzdil a byl hned na zemi taky,“ komentoval Viviani nepříjemný zážitek. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Poláci dali zelenou rozšíření dolu Turów, Češi je chtějí žalovat u Evropské komise

Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před týdnem vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Na úterním jednání o tom Zastupitelstvo Libereckého kraje informoval radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj je podle něj připraven využít všech možností, jak se bránit.

Liberecký kraj už podal stížnost k Evropské komisi, postup Polska považuje za nezákonný. Poláci s českou stranou nespolupracují a nesouhlas České republiky i veřejnosti s rozšířením těžby se snaží obejít. Liberecký kraj a obce a města v pohraničí zároveň sbírají podpisy pod petici za záchranu pitné vody určenou Evropskému parlamentu. Podepsat ji lze i na stránkách www.stopturow.cz.

před 43 minutami

Štafeta dorostenců získala na juniorském MS v biatlonu stříbro

Česká biatlonová výprava se zásluhou štafety dorostenců dočkala na juniorském mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide první medaile. Postarali se o ni Ondřej Mánek, Josef Kabrda a Jonáš Mareček, kteří si doběhli pro stříbro v závodě na 3×7,5 kilometru.

Čeští mladíci navázali na své předchůdce z roku 2018, kdy v Estonsku skončili druzí Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík. Zlato dnes získali Norové, bronz Rusové.

V juniorské kategorii se zatím o nejlepší český výsledek postarala Tereza Vinklárková pátým místem ve vytrvalostním závodu na 12,5 km. Dorostenec Mareček doběhl na stejné distanci čtvrtý. Šampionát potrvá do neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy