Peltově fotbalu vytkli kontroloři minimum, šli po Autoklubu

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 2. 2015 13:45
Nejvyšší kontrolní úřad vytkl Autoklubu ČR neoprávněné užití dotací ve výši 5,5 milionu, nedostatky shledal také u fotbalové asociace a dalších sportovních svazů
Miroslav Pelta si může gratulovat, kontrola NKÚ našla v hospodaření s dotacemi jen minimální chyby
Miroslav Pelta si může gratulovat, kontrola NKÚ našla v hospodaření s dotacemi jen minimální chyby | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, si před několika týdny na setkání s novináři pochvaloval, jak dobře dopadla kontrola čerpání státních dotací, kterou na Strahově prováděl Nejvyšší kontrolní úřad.

Úplně bez poskvrnky ale nebyla. Deníku Aktuálně.cz se podařilo získat podrobnou zprávu, ve které kontroloři vyčítají fotbalové asociaci neoprávněné užití peněžních prostředků státního rozpočtu v úhrnné výši 657 000 korun.

Jiné sportovní spolky a organizace ale při kontrole dopadly hůř. Například Autoklubu ČR vytkli kontroloři neoprávněné užití sumy 5,46 milionu, kritice podrobili i Český tenisový svaz, kde podle NKÚ neoprávněně použili prostředky od státu ve výši 1,7 milionu korun na projekt, který nesplnil účel dotačního programu III.

Nejzásadnější výtky v problematice rozdělování státních dotací na sport každopádně směřovala zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu na adresu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. O tom podrobně píšeme ZDE.

Kontrola se týkala čerpání peněz z neinvestičních dotačních fondů III, IV a V ministerstva školství, a to v letech 2011-2013.

Za tu dobu zinkasovala Fotbalová asociace ČR ve zmíněných dotačních programech ministerstva celkem 455 milionů korun.

Když tedy Nejvyšší kontrolní úřad označil za neoprávněně užité prostředky částku ve výši 504 000 korun, nutno míti na paměti, že jde jde pouze o desetinu procenta celkové sumy, tedy malou kapku v moři.

Oblečení pro futsal = sport pro všechny?

Podle NKÚ porušila fotbalová asociace podmínky, za kterých jí byly prostředky v této výši ze státního rozpočtu poskytnuty. Například použila poskytnutou dotaci ve výši 280 000 korun na nákup vycházkových souprav, sportovního oblečení a obuv pro A-tým, jak uvedla zpráva.

Původní interpretace, že jde o reprezentační A-tým, se ale ukázala jako chybná.  Omlouvám se se za ni.

Ve skutečnosti jde podle informací z FAČR o A-tým chrudimského futsalového klubu. Podle kontrolorů šlo o čerpání mimo program nadepsaný jako všeobecná sportovní činnost - tzv. sport pro všechny, na který se tato dotace vztahovala.

"Futsalovému klubu FK Era-Pack Chrudim poskytla FAČR část dotace ve výši 280 000 korun. Nález se tedy přímo nedotýká FAČR. Z podmínek dotace přitom zcela jasně nevyplývá, že nákup sportovního vybavení je v rozporu s podmínkami dotace," vysvětluje Ondřej Lípa, ředitel komunikace FAČR.

Další zjištěné pochybení v souvislosti s FAČR se týkalo poskytnutí částky 40 000 korun z programu Všeobecná sportovní činnost na organizaci fotbalového turnaje Romů. "Tato částka neputovala přímo na zdravotně postižené občany, ale sociální a morální charakter užití dotace byl zachován," argumentuje Lípa.

Podobným případem je dotace 55 000 korun ze stejného programu, kterou orgány FAČR nasměrovaly na organizaci turnaje Dětský domov Cup. a suma 30 000 korun užitá subjektem Liga lidských práv na organizaci turnaje Liga Cup 2013.

FAČR připouští, že dotace nesměřovala přesně dle předpisu ke zdravotně postiženým sportovcům, ale finální vyplacení dotace podle strahovských funkcionářů nešlo zcela mimo sociální a morální cílení, které bylo jejím záměrem.

"Poslední nález se týká probramu IV - Údržba a provoz sportovních zařízení, kdy FAČR poskytla dotaci 68 854 korun Fotbalové akademii Josefa Masopusta. Ta pak  bohužel poskytla dotaci dále subjektu, který byl obchodní společností," vysvětluje Lípa. "Dotaci jsme poskytli v dobré víře, bohužel není možné, aby asociace do detailu řešila, nebo konkrétně rozhodovala, jakým způsobem cílové subjekty finance použijí."

Kvůli tomu, jak mnohoznačně jsou dotační tituly popsány, pořádá FAČR osvětové semináře a vyplácení dotací důkladně kontroluje i její revizní komise.

Autoklub má problém s autokempem

Autoklub ČR dostal za tři sledované roky ve zmíněných třech dotačních programech ministerstva celkem 57,7 miilionu. Z toho hned 5,46 milionu, tedy prakticky desetinu, užil podle NKÚ neoprávněně, když porušil podmínky, za kterých mu byly tyto prostředky poskytnuty.

Zpráva vyčítá Autoklubu například 403 000 korun, za něž  hradil náklady související s provozem a údržbou autokempu, který nesloužil jako sportovní zařízení sloužící výhradně nebo převážně k provozování sportu.

"Většina těch výtek od NKÚ je ryze administrativního rázu, my se k celé té věci ještě vyjádříme podrobnější tiskovou zprávou," slibuje Roman Ječmínek, prezident Autoklubu ČR.

Uznává, že k pochybení došlo v otázce zmíněného autokempu. "Jedná se o autokemp u Hořic, který se používá k ubytování závodníků na soutěži 300 zatáček Gustava Havla nebo na české Tourist Trophy. Uznávám, že tam jsme to asi měli lépe uhlídat, aby prostředky z toho dotačního programu šly třeba na věž pro rozhodčí, a ne na provoz autokempu," řekl Roman Ječmínek pro Aktuálně.cz.

Českému volejbalovému svazu napočítali kontroloři neoprávněné užití dotace ve výši 1,2 milionu korun. Konkrétně se jim nelíbilo vyplacení 800 000 Kč jako úhrady nájemného  za tělocvičku Sportovního klubu Hala Lužiny. Nesplněna totiž zůstala podmínka, že za dotaci od státu mohlo být dlouhodobě pronajmuto sportovní zařízení leda od vlastníka, jímž je obec, město či státní instituce.

Česká obec sokolská dle NKÚ neoprávněně užila 657 000 korun. Z toho 528 000 použili sokolové na úhradu za práce provedené v objektu, který který kontroloři vyhodnotili spíš jako restauraci, divadlo a hotel. Nikoli jako objekt sloužící výhradně nebo převážně k provozování sportu.

Florbalistům vytkli kontroloři užití dotace ve výši 191 000 korun, asociaci stolního tenisu pak 50 000 korun. Tenisový svaz, vedený Ivo Kaderkou, který podle NKÚ neoprávněně užil 1,7 miliionu korun na projekt, který nesplnil účel programu III, už jsme zmiňovali.

Ideálně nedopadla ani kontrola dotačního hospodaření ve spolku Orel. Tam kontroloři napočítali neoprávněné užití státních prostředků na sumu 766 000 korun.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 1 hodinou

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 1 hodinou

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy