Pátou etapu Tour de France vyhrál Greipel, dál vede Martin

8. 7. 2015 18:21
Němec André Greipel vyhrál pátou etapu cyklistické Tour de France, která vedla z Arrasu do Amiensu.
André Greipel se raduje z vítězství
André Greipel se raduje z vítězství | Foto: Reuters

Amiens (Francie) - Němec André Greipel vyhrál pátou etapu cyklistické Tour de France, která vedla z Arrasu do Amiensu a měřila 189,5 kilometru, a připsal si druhé letošní vítězství. Jeho krajan Tony Martin zůstal v čele průběžného pořadí. Pro Greipela to bylo osmé vítězství v závodu v kariéře.

Program Tour, profily etap i výsledky nejen českých jezdců najdete ve speciální  grafice zde.

Na druhém místě projel cílem slovenský spurtér Peter Sagan, na stupně vítězů se v závěrečném finiši prodral také Brit Mark Cavendish, kterému pomáhal rozjíždět spurt i Zdeněk Štybar. Nejlepším z Čechů byl dnes na 44. místě ve stejném času jako vítěz Roman Kreuziger (celkově 15.). Také Štybar dojel v hlavním pelotonu na 56. pozici a celkově zůstává desátý. Leopold König nabral manko více než 10 minut a dojel na 112. pozici, Jan Bárta byl v cíli ještě o další čtyři minuty později na 145. místě.

Podle Štybara to byla dnes bláznivá etapa. "Hodně foukalo a pršelo, všichni byli extrémně nervózní," uvedl na svých internetových stránkách. "Bylo hodně úniků, ale také pádů a nehod, naštěstí my jsme se pohybovali hodně vepředu, takže do problémů jsme se nedostali," líčil český cyklista. Jeho cílem bylo udržet Cavendishe na dosah etapového vítězství. "To se podařilo, ale chtěli jsme vyhrát."

Bouhanni skončil v nemocnici

Už začátek propršené etapy se stal osudným domácímu Naceru Bouhannimu. Jedna ze sprinterských hvězd v pelotonu byla nucena po pádu odstoupit a skončila v nemocnici. "Byl v nemocnici na kontrole žeber, loktu a zápěstí, naštěstí nemá nic zlomeného," uvedl sportovní ředitel jeho stáje Cofidis Didier Rous.

Cyklisté dnes po třech dnech intenzivního závodění věřili na rovině v poklidnou jízdu a chtěli vzdát v místech někdejších bojů na severu Francie hold padlým hrdinům první světové války. Ale také další průběh poznamenaly pády na kluzkých silnicích, po nehodě odstoupil ze závodu také Novozélanďan Jack Bauer.

Do jednoho z největších pádů se 25 kilometrů před cílem zapletlo asi 30 jezdců. Na zemi se ocitl také König. Vnízké rychlosti upadl i Francouz Thibaut Pinot, třetí muž loňské Tour. Loni druhý Jean-Christophe Péraud musel kvůli pádu zastavit a výrazně se zdržel. Nikdo však nebyl vážněji zraněn.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

Cyklistický závod Tour de France - 5. etapa Arras - Amiens (189,5 km).

1. Greipel (Něm./Lotto) 4:39:00, 2. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 3. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Boasson Hagen (Nor./MTN-Qhubeka), 6. Degenkolb (Něm./Giant), 7. Démare (Fr./FDJ), 8. Coquard (Fr./Europcar), 9. Cimolai (It./Lampre), 10. Van Avermaet (Belg./BMC Racing), ...44. Kreuziger (Tinkoff-Saxo), 56. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas, 112. König (ČR/Sky) -10:22, 145. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -14:15.

Průběžné pořadí: 1. T. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) 17:19:26, 2. Froome (Brit./Sky) -12, 3. Van Garderen (USA/BMC) -25, 4. Sagan -33, 5. Gallopin (Fr./Lotto) -35, 6. Van Avermaet -40, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -46, 8. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -48, 9. Thomas (Brit./Sky) -1:15, 10. Štybar -1:16, ...15. Kreuziger -2:03, 105. Bárta -24:04, 133. König -30:14.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx-Quick Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.