Patnáctou etapu Gira vyhrál Aru, Urán zvýšil náskok

25. 5. 2014 17:32
Horskou 15. etapu Gira d'Italia vyhrál italský cyklista Fabio Aru, lídr Rigoberto Urán dojel po 217 km pátý a zvýšil náskok před druhým Cadelem Evansem na 1:03 minuty.
Rigoberto Urán
Rigoberto Urán | Foto: Reuters

Plan di Montecampione - Horskou 15. etapu Gira d'Italia vyhrál italský cyklista Fabio Aru a dosáhl největšího úspěchu v kariéře. Lídr Rigoberto Urán z Kolumbie dojel po 217 km pátý a zvýšil náskok před druhým Cadelem Evansem z Austrálile na 1:03 minuty.

Třiadvacetiletý Aru z týmu Astana se oddělil ze skupiny favoritů zhruba tři kilometry před cílem v závěrečném devatenáctikilometrovém stoupání na Plan di Montecampione. Vyvezl s sebou Urána, jenž setřásl své největší rivaly v celkovém pořadí Evanse a Poláka Rafala Majku.

Aru postupně předjížděl cyklisty, kteří byli v úniku před ním, a dojel si pro první triumf na Grand Tour s náskokem 21 sekund před Kolumbijcem Fabiem Duartem. S odstupem dalších dvou sekund přijeli další kolumbijský vrchař Nairo Quintana společně s Francouzem Pierrem Rollandem.

Urán dokončil etapu jako pátý 42 sekund za Aruem, čtvrt minuty po něm dojel šestý Majka. Evans uzavřel se ztrátou 1:13 první desítku.

V průběžném pořadí tak Urán ztratil pár desítek sekund na Arua a Quintanu, nicméně zvýšil náskok na své bezprostřední rivaly. Před Evansem vede o více než minutu, Majka je zpět o 1:50. Aruovi pomohlo dnešní vítězství k posunu ze sedmého místa na čtvrté (-2:24), Quintana je nově pátý (-2:40).

Závěrečný třetí týden Gira začne v pondělí volným dnem.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 15. etapa Valdengo - Plan di Montecampione (217 km):

1. Aru (It./Astana) 5:33:05, 2. Duarte (Kol./Colombia) -21, 3. Quintana (Kol./Movistar), 4. Rolland (Fr./Europcar) oba -23, 5. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -42, 6. Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) -57, 7. Pellizotti (It./Androni Giocattoli), 8. Moreno (Šp./Kaťuša) oba -1:08, 9. Hesjedal (Kan./Garmin), 10. Evans (Austr./BMC) oba -1:13.

Průběžné pořadí: 1. Urán 63:26:39, 2. Evans -1:03, 3. Majka -1:50, 4. Aru -2:24, 5. Quintana -2:40, 6. Pozzovivo (It./AG2R) -2:42, 7. Kelderman (Niz./Belkin) -3:04, 8. Rolland -4:47, 9. Kiserlovski (Chorv./Trek) -5:44, 10. Poels (Niz./Omega Pharma-Quick-Step) -6:32.