Páteční menu na OH: Biatlon a obhajoba Strachové ve slalomu

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 2. 2014 0:00
Šárka Strachová bude obhajovat bronzovou medaili z Vancouveru, o dobrý výsledek bude bojovat také štafeta biatlonistek.
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: ČTK

Krasnaja Polnaja - Šárka Strachová bude obhajovat bronzovou medaili z Vancouveru, za favoritku pátečního olympijského slalomu se však nepovažuje. Bude ale bojovat a věří, že by mohla ze zadních pozic překvapit.

V dějišti olympiády měla dost času se připravit na svůj závod. Původně chtěla jet mezi závody na týden na trénink do Rakouska, ale v Krasné Poljaně panovaly s výjimkou dvou dnů dobré podmínky, takže se rozhodla zůstat v Rusku. "Bylo krásné počasí, jen jeden den mlha. Sníh přes noc zmrzl a ráno se dalo perfektně trénovat," pochvalovala si podmínky.

Když byla mlha a sněžilo, dala si volno. Dnes ráno měla ještě poslední trénink za slunečného počasí. "Slalom je až večerní. Je dost času si odpočinout a připravit se," řekla.

A nedělá si velkou hlavu z toho, že teplé počasí může trať rozbíjet. "Neřeším to, do závodu se ještě klidně může změnit počasí. A ten slalomový kopec je menší, tak se bude organizátorům lépe připravovat," podotkla.

Strachová: Nepatřím mezi favoritky

Nervozitu necítí. Už je na své třetí olympiádě, má všechny medaile z mistrovství světa i bronz z Vancouveru, vyhrála dva závody Světového poháru, ale největší souboj vyhrála v létě roku 2012. Tehdy byla převezena do nemocnice s podezřením na nádor na mozku.

Nezhoubný útvar v oblasti hypofýzy jí byl bez komplikací odoperován, jen musí doplňovat růstový hormon, který její hypofýza neprodukuje v plném množství.

"Slalom je určitě moje nejsilnější disciplína. ale myslím, že nepatřím mezi favoritky. Žádný zvláštní tlak na mě není. Medaile se určitě nečeká. Chci si tu situaci užít a využít, že mohu útočit zezadu a jedině překvapit," uvedla Strachová. Nemyslí ani na žádné umístění, chce jen dobře závodit. "Chci být spokojená vnitřně," doplnila.

Největšími jejími soupeřkami by měly být Švédka Frida Hansdotterová, zkušená Rakušanka Marlies Schildová, druhá slalomářka z Vancouveru, Kanaďanka Marie-Michele Gagnonová či Němka Maria Höflová-Rieschová, obhájkyně vítězství.

Biatlonistky medailové ambice nemají

Český fanoušek, který namlsán biatlonovými medailemi si jistě nenechá ujít závod ženských štafet. Ambice českých reprezentantek jsou nyní sice poněkud skromnější, ale umístění do šestého místa je klidně reálné.

Biatlonistky nastoupí ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková. "Otazníků bylo víc. Dlouho jsem přemýšlel nad Jitkou Landovou, pro její start rozhodla běžecká forma," uvedl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Mírným překvapením možná je, že finišmankou nebude česká jednička Soukalová, stříbrná medailistka ze závodu s hromadným startem, ale Vítková. Ta přitom ve středu rozjížděla na prvním úseku smíšenou štafetu, v níž české kvarteto obsadilo druhé místo.

"Velice rychle a dobře tady střílí Eva Puskarčíková, nějakou formu tu má, tak jsem vsadil na ni. Verča by mohla být silnější do finiše. Pokud to uvisí, na cílové rovině dokáže ze sebe něco vymáčknout," řekl Rybář. Puskarčíková byla v Soči 22. ve vytrvalostním závodě.

Kdo si zahraje o hokejové zlato?

Na medaili Češky nepomýšlejí. "Běžecky asi úplně nejsme v takové formě. Uvidíme. Pokud to zvládne Jíťa, může se stát cokoli. Ale ženská štafeta může dokázat moc. Věřím, že můžeme překvapit," uvedl Rybář. "Asi to je málo, ale do osmičky budu spokojený. Do šestky hodně spokojený," řekl.

Kromě toho samozřejmě vrcholí hokejový šampionát mužů. V pátek se dozvíme, kdo si zahraje o zlato a kdo jen o bronz. Utkání Švédsko Finsko můžete sledovat v naší reportáži ZDE, večerní souboj Kanady s USA ZDE.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl ve středu zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Adam uvedl, že rezignovat na funkci nehodlá. Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy