Passo Giau ovládl Rodriguez, Kreuziger odpadl

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
23. 5. 2012 17:55
První vysokohorskou etapu Giro d´Italia vyhrál lídr Joaquín Rodriguez, český favorit Roman Kreuziger chyboval a odpadl.
Roman Kreuziger na Giro d´Italia
Roman Kreuziger na Giro d´Italia | Foto: www.proteam-astana.com

Cortina d´Ampezzo - První vysokohorskou etapu Giro d´Italia vyhrál lídr Joaquín Rodriguez, který ve spurtu po čtyřech náročných stoupání porazil Ivana Bassa a Rydera Hesjedala.

Český favorit Roman Kreuziger chyboval a odpadl už zhruba 60 kilometrů před cílem. Jednička Astany dojela do cíle se ztrátou 11:26 minuty, z páté pozice se propadl na dvacátou a letošní Giro tak pro českého závodníka de facto skončilo.

Udělal Kreuziger amatérskou chybu?

"Rozhodne, kdo bude mít nejvíce sil a bude nejlépe takticky připraven," zaznělo mimo jiné v úterním rozhovoru pro Aktuálně.cz s bývalým českým silničním mistrem Luborem Tesařem. Bohužel pro české fanoušky cyklistiky se tak skutečně stalo, ovšem jinak, než se čekalo...

41 kilometrů před cílem a tři pod třetím vrcholem dne na Forcella Staulanza se najednou do té doby skvěle jedoucí Kreuziger propadnul až na chvost čelní skupinky, která v tu chvíli dojela posledního uprchlíka - týmového parťáka české jedničky Astany Kevina Seeldrayerse.

Vše šlo podle plánu, právě maličký Belgičan spolu s Estoncem Kangertem měli být od této chvíli Kreuzigerovi nápomocni v boji s nejlepšími. Jenže šestadvacetiletý lídr Astany najednou začal ztrácet, ztrácet a ztrácet. V šoku v tu chvíli byli nejen čeští fanoušci, ale i ostatní spolufavorité.

Basso a spol. výbuch Kreuzigera překvapil

V serpentinách italských Dolomit se v zatáčkách Basso, Hesjedal, Scarponi i Rodriguez několikrát ohlédli a jejich nevěřícné pohledy mluvily za vše. Jenže na lítost nebyl prostor, naopak. Skvěle pracující formace Liqiugasu ještě více vystupňovala tempo a definitivně tak utnula české naděje na stupně vítězů závodu Grand Tour.

Cože se to stalo s českou hvězdou? Podle všeho vlastní chyba v podobě "hlaďáku" (špatné doplňování energie a živin, nedostatek cukru, pozn. redakce). "Pokud je to tak, bude asi hodně naštvanej, je to amatérská chyba," komentoval překvapivé dění pro Aktuálně.cz Tesař, ale i komentátoři české verze Eurosportu.

"Jestli je to hlaďák, tak se z toho už bohužel asi nedostane," tvrdili svorně. A bohužel měli pravdu. Kreuziger nedokázal sjet ztrátu na čelo ani při devítikilometrovém sjezdu před Passo Giau. V ďábelském tempu jedoucí vedoucí skupina mu k tomu nedala ani příležitost.

Černý den Astany. Odpadl i Tiralongo

Chyba Kreuzigera mohla Astanu mrzet o to více, že hned v úvodu stoupání na 2236 vysoký vrchol Passo Giau odpadl i Tiralongo. Během tří kilometrů ale nebyl jediný a na čele se tak utvořila šestičlenná extrémně silná skupina - Basso, Scarponi, Uran, Hesjedal, Rodriguez a Pozzovivo.

A právě posledně jmenovaný Ital sehrál ve stoupání klíčovou roli. Kilometr před jeho koncem, kdy už se zdálo, že se spolufavorité dostanou spolu až na vrchol, vyjel do čela skupinky a vystupňovaným tempem urval Scarponiho i Urana.

Obhájci vítězství nadělil maličký krajan na 900 metrech více jak půl minuty. Jenže v polovině závěrečného patnáctikilometrového sjezdu pustili skvělí sjezdaři Hesjedal a Rodriguez do čela skupinky v této disciplíně výrazně slabšímu Bassovi a dali tak Uranovi i Scarponimu šanci dotáhnout se.

Ve spurtu vládl Rodriguez

Do cíle v Cortině d´Ampezzo tak dorazilo šest bohatýrů opět pohromadě a o triumf si to rozdali až ve spurtu. V něm měl nejvíce sil Rodriguez, který tak potvrdil svůj růžový dres lídra Gira, druhý skončil překvapivě Basso, třetí pak Hesjedal.

V celkovém pořadí mají za Rodriguezem druzí dva pozice obrácené, na dalších čtyřech místech je pak zbylý trojlístek z čelní skupinky v pořadí Scarponi, Uran (nejlepší jezdech do 25 let) a Pozzovivo. Mezi se na šesté místo vklínil pouze dnes s 82vteřinovou ztrátou sedmý Intxausti.

Ve čtvrtek čeká na peloton "odpočinková" rovinatá etapa pro spurtéry, v pátek a sobotu pak peloton ve dvou horských etapách nastoupá 6200 a 7100 metrů! Bohužel, již bez šance pro Romana Kreuzigera na boj o stupně vítězů.

Výsledky:

1. Rodríguez (Šp.) 5:24:42, 2. Basso (It.), 3. Hesjedal (Kan.), 4. Urán (Kol.), 5. Scarponi stejný čas, 6. Pozzovivo (oba It.) -2, 7. Intxausti, 8. Moreno (oba Šp.), 9. De Gendt (Belg.), 10 Tschopp (Niz.) všichni -1:22, ...30. Kreuziger -11:26, 101. Bárta -34:05.

Průběžné pořadí:

1. Rodríguez 74:46:46, 2. Hesjedal -30, 3. Basso -1:22, 4. Scarponi -1:36, 5. Urán -2:56, 6. Intxausti -3:04, 7. Pozzovivo -3:19, 8. Tiralongo (It.) -4:13, 9. De Gendt -4:38, 10. Henao (Kol.) -4:42, ...20. Kreuziger -12:53, 60. Bárta -1:25:52.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy