Pardubickou vyhraje dostihový Karel Gott, říkají tipaři

Zdeněk John
5. 10. 2011 16:30
V neděli se běží 121. ročník slavného dostihu
Váňa v cíli loňského ročníku.
Váňa v cíli loňského ročníku. | Foto: Tomáš Hrabinský

Pardubice - Přírodní úkaz, Jovan (přezdívka), nebo statisticky prostě sedminásobný vítěz Velké pardubické.

Ale i dostihový Karel Gott, jak se v rubrice respektovaného specialisty na koňský sport Martina Cápa vyjádřila jedna z trenérek.

Tohle všechno sedí na jediného muže, na nositele státní medaile Za zásluhy Josefa Váňu.

Se stejnou pravidelností, jako v prosinci přicházejí Vánoce, se Váňa v týdnu před druhou říjnovou nedělí objeví ve všech sportovních rubrikách.

O víkendu se jede nejslavnější steeplechase na evropském kontinentu a pozornost k dostihům upřou i lidé, kteří si jinak pletou žokeje s diskžokeji.

Čtěte o loňské Velké pardubické:

Váňa je jistota.

Dodává povolený marketingový doping celému dostihovému sportu. Zvyšuje sledovanost televizního přenosu z Pardubic, která je mimochodem na poměry obrovská. Loni se při Váňově obhajobě na závod dívalo 555 tisíc lidí, zatímco například derby Sparty se Slavií sledovalo 522 tisíc diváků. Jednorázově tedy Velká pardubická dokáže konkurovat i jindy nedostižnému fotbalu a hokeji (slavné finále Česko - Rusko na hokejovém MS vidělo 2,91 milionu lidí).

Váňův hattrick

A letos se na Váňu upírá možná ještě větší pozornost než jiné roky. Může totiž potřetí za sebou vyhrát, protože v letech 2009 a 2010 Tiumena s Váňou v sedle nedokázal žádný kůň mezi proutěnkami, příkopy a pardubickou oranicí pokořit.

Hattrick zaznamenal Váňa už v letech 1987 až 1989 v sedle legendárního Železníka. Čtyřikrát za sebou pak dokázal vyhrát žokej P. Gehm (2001-2004), ten ale vystřídal tři koně: Chalka, Maskula a Registanu.

Ačkoliv loňské Váňovo vítězství bylo velmi těsné a plné emotivních výroků podezírajících Váňu, že úmyslně v cílové rovince blokoval svého soupeře (záběry ČT pak o den později dokázaly opak).

Do důchodu blízko (daleko)

20. října bude Josefu Váňovi 59 let. Do oficiálního důchodu mu i po penzijní reformě zbývají  pouhé tři roky a deset měsíců. Váňa většinu lidí okouzluje především tím, co dokáže ve svém věku a po mnoha zraněních, která ho během kariéry málem připravila i o život. Hlavně nehoda v Báden-Bádenu, kdy se v sedle Verona připletl do hromadného pádu.

Během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce. Z několikadenního bezvědomí se ale naštěstí s pomocí lékařů vylízal a po dvou měsících od své klinické smrti zase zamířil do sedla.

Bookmakeři: Tiumen vyhraje

Bookmakeři Váňovu koni věří. Pro 121. Velkou vypsali na tohoto favorita nejnižší kurz, 2,25:1. V patnáctičlenném poli, v němž tentokrát budou chybět koně z ciziny, už jen další dva koně mají kurz pod 10:1. Šestiletý Klaus 5:1, ten v srpnové kvalifikaci podlehl Tiumenovi pouze o krk. A pak v kurzu 6:1 věří bookmakeři vítězi zářijové kvalifikace, Valldemosovi, který loni nedokázal překonat Taxisův příkop.

"Asi budu favorit, takže doufám, že sázkaře nezklamu. Ale není to můj problém, já na dostih nesázím," řekl Váňa Lidovým novinám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy