Pardubickou vyhraje dostihový Karel Gott, říkají tipaři

Zdeněk John
5. 10. 2011 16:30
V neděli se běží 121. ročník slavného dostihu
Váňa v cíli loňského ročníku.
Váňa v cíli loňského ročníku. | Foto: Tomáš Hrabinský

Pardubice - Přírodní úkaz, Jovan (přezdívka), nebo statisticky prostě sedminásobný vítěz Velké pardubické.

Ale i dostihový Karel Gott, jak se v rubrice respektovaného specialisty na koňský sport Martina Cápa vyjádřila jedna z trenérek.

Tohle všechno sedí na jediného muže, na nositele státní medaile Za zásluhy Josefa Váňu.

Se stejnou pravidelností, jako v prosinci přicházejí Vánoce, se Váňa v týdnu před druhou říjnovou nedělí objeví ve všech sportovních rubrikách.

O víkendu se jede nejslavnější steeplechase na evropském kontinentu a pozornost k dostihům upřou i lidé, kteří si jinak pletou žokeje s diskžokeji.

Čtěte o loňské Velké pardubické:

Váňa je jistota.

Dodává povolený marketingový doping celému dostihovému sportu. Zvyšuje sledovanost televizního přenosu z Pardubic, která je mimochodem na poměry obrovská. Loni se při Váňově obhajobě na závod dívalo 555 tisíc lidí, zatímco například derby Sparty se Slavií sledovalo 522 tisíc diváků. Jednorázově tedy Velká pardubická dokáže konkurovat i jindy nedostižnému fotbalu a hokeji (slavné finále Česko - Rusko na hokejovém MS vidělo 2,91 milionu lidí).

Váňův hattrick

A letos se na Váňu upírá možná ještě větší pozornost než jiné roky. Může totiž potřetí za sebou vyhrát, protože v letech 2009 a 2010 Tiumena s Váňou v sedle nedokázal žádný kůň mezi proutěnkami, příkopy a pardubickou oranicí pokořit.

Hattrick zaznamenal Váňa už v letech 1987 až 1989 v sedle legendárního Železníka. Čtyřikrát za sebou pak dokázal vyhrát žokej P. Gehm (2001-2004), ten ale vystřídal tři koně: Chalka, Maskula a Registanu.

Ačkoliv loňské Váňovo vítězství bylo velmi těsné a plné emotivních výroků podezírajících Váňu, že úmyslně v cílové rovince blokoval svého soupeře (záběry ČT pak o den později dokázaly opak).

Do důchodu blízko (daleko)

20. října bude Josefu Váňovi 59 let. Do oficiálního důchodu mu i po penzijní reformě zbývají  pouhé tři roky a deset měsíců. Váňa většinu lidí okouzluje především tím, co dokáže ve svém věku a po mnoha zraněních, která ho během kariéry málem připravila i o život. Hlavně nehoda v Báden-Bádenu, kdy se v sedle Verona připletl do hromadného pádu.

Během převozu do nemocnice se mu několikrát zastavilo srdce. Z několikadenního bezvědomí se ale naštěstí s pomocí lékařů vylízal a po dvou měsících od své klinické smrti zase zamířil do sedla.

Bookmakeři: Tiumen vyhraje

Bookmakeři Váňovu koni věří. Pro 121. Velkou vypsali na tohoto favorita nejnižší kurz, 2,25:1. V patnáctičlenném poli, v němž tentokrát budou chybět koně z ciziny, už jen další dva koně mají kurz pod 10:1. Šestiletý Klaus 5:1, ten v srpnové kvalifikaci podlehl Tiumenovi pouze o krk. A pak v kurzu 6:1 věří bookmakeři vítězi zářijové kvalifikace, Valldemosovi, který loni nedokázal překonat Taxisův příkop.

"Asi budu favorit, takže doufám, že sázkaře nezklamu. Ale není to můj problém, já na dostih nesázím," řekl Váňa Lidovým novinám.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zadržení ruského opozičního předáka Navalného po jeho návratu do Moskvy a reakci ČR a EU na tento krok chce řešit zahraniční výbor českého Senátu

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 45 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy